Premium

Mimořádná akce:
jen za 490 Kč/rok

Dobře jste to soudruzi flanďákům nandali!

Bizarnost právě schváleného zdanění náhrad církvím asi nemá cenu komentovat. Už bylo napsáno a řečeno dost. Návrh jde na ruku anticírkevního nastavení části národa.

Populistické uskupení ANO, kde nikdo neměl odvahu zdvihnout ruku proti, podporované komunisty, Okamurou a potápějící se ČSSD, udělá pro hlasy voličů leccos. A když k tomu máte ještě v zádech lidového prezidenta, není co řešit. Flanďáci dostanou co proto. Jen aby se nezačaly zdaňovat některé náhrady poslancům, ale oni si to pohlídají.

Když církve dostávaly zpět něco z toho, co jim komunisté ukradli, ozývaly se chytré hlasy, že si s tím nebudou vědět rady a že to nedopadne dobře. Zatím mnohem větší průšvihy vidíme okolo stran, které hlasovaly pro zdanění náhrad. Kdyby církve měli jen setinu finančních skandálů, které mají na své hlavě „ti, kterým jde o blaho národa“, pak je národ rozcupuje.

Církve dostatečně prokázaly, že podstatnou část finančních náhrad věnují na pomoc při zvelebování našeho národa. Církevní školství je jedno z nejlepších v zemi a jak na základní tak na střední církevní školy je nával. Ano, ne všem je dáno církevní gymnázia dodělat (viz. prezidentův mluvčí), ale za to nemůže gymnázium…

Pokud je mi známo, pak skoro všechny hospice jsou provozovány církvemi a pokud nikoli, pak alespoň většina. Církve provozují i některé nemocnice.

Možná i na ty, kdo si mnou ruce jednou dojde nebo dojde na jejich rodiče a pak vám garantuji, že nebudete řešit, zda je hospic nebo nemocnice církevní – tak jako neřešíte, zda je škola církevní, ale jestli je kvalitní. Církve provozují mnoho dětských klubů, nízkoprahových zařízení, věnují se pomoci vězňům atd. A věřte, že to dělají mnohem levněji než stát, který tímto vlastně nepřímo ušetří. Jenže to bolševiky, nácky z SPD, ANO a ČSSD nezajímá. Ty tento návrh navíc předložily pro dobro "pracujícího lidu"! 

Ano, ne vše se církvím daří, ne vše dělají dobře, ale v mnohém jsou pro naší zemi přínosem. Nehájím nepochybné excesy, ale o tom článek není.

Největší paradox ale je, že návrh jde od pohrobků těch, kdo majetek církvím ukradli. Jak může zloděj volat, chyťte zloděje? Pokud by se mě majetek vrátit, pak ať to vrátí komunisté. Když je možné, aby dluhy v některých případech přešly na děti, mohlo by se dle tohoto principu postupovat i navracení majetku ne?

Oněch cca. 380 miliónů ročně je ve státním rozpočtu pakatel. To co se děje okolo restitucí, je ideologická a populistická záležitost. Snad na to většina národ neskočí.

Nakonec ale ať to dopadne jakkoli, alespoň církev, ze které jsem, bude nadále sloužit potřebným, kterých je v našem národě mnoho. I komunistům. A myslím, že tomu bude stejně i u dalších církví.

 

Autor: David Novák | středa 23.1.2019 17:19 | karma článku: 44,70 | přečteno: 6110x

Další články autora

David Novák

Umění naslouchat

„V hádce, kde jde o vítězství, obě strany prohrávají. V rozepři, kde jde o pravdu, obě strany vyhrávají, protože jsou ochotny naslouchat argumentům svých protivníků, a tím i růst.

26.5.2026 v 16:42 | Karma: 3,94 | Přečteno: 58x | Diskuse | Politika

David Novák

Kořeny krutosti Ruské agrese

Když vypukla válka na Ukrajině, spojená s brutálním ničením měst, mučením civilistů a systematickým vyhlazováním všeho živého, znovu jsem si kladl otázku:

21.11.2025 v 9:12 | Karma: 19,52 | Přečteno: 373x | Diskuse | Politika

David Novák

Varování, sci-fi nebo jen přirozené pokračování toho, co se okolo nás děje?

Píše se rok 2030 a v Česku proběhly nejvyhrocenější volby od listopadu 1989. Mnozí komentátoři upozorňovali na jejich ovlivňování ze strany Ruska avšak prokázat se to nepodařilo.

23.10.2025 v 17:38 | Karma: 27,35 | Přečteno: 1821x | Diskuse | Politika

David Novák

Ruská agrese – když se lež stane pravdou

Jeden z doprovodných jevů ruské agrese je nestoudné lhaní ruských představitelů. Že lidé lžou, je běžné, stejně tak, že lžou politici.

14.5.2022 v 16:14 | Karma: 32,41 | Přečteno: 1117x | Diskuse | Politika

David Novák

K výročí začátku operace ANTROPOID

Možná jsme v ruchu posledních dnů roku ani nezaznamenali, že uplynulo přesně 80 let od chvíle, kdy z letiště Tangmere v jihoanglickém Sussexu odstartoval bombardér Handley-Page Halifax 138. perutě pro speciální úkoly.

28.12.2021 v 12:08 | Karma: 20,42 | Přečteno: 449x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Kolik toho víte o vesmíru?

Tento pozoruhodný pohled na Velkou rudou skvrnu a bouřlivou jižní polokouli...
vydáno 11. srpna 2026

Planety, černé díry, Měsíc nebo slavné vesmírné mise. Vesmír fascinuje lidstvo od nepaměti a dodnes...

Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!

Jídelní lístek, který obsahuje klasické pizzy, „pizzerty“ a nové inovace, jako...
vydáno 10. srpna 2026

Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...

V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava

Hasiči likvidují požár porostu v Letenských sadech. (10. srpna 2026)
10. srpna 2026  20:52,  aktualizováno  21:27

V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...

Tichý zabiják neodpočívá ani v létě. Horko umí zamávat se zdravím, pozor na tlak

Mnoho lidí si vysoký tlak spojuje hlavně se stresem, pracovním vypětím nebo...
11. srpna 2026  15:53

Léto je období, kdy máme konečně pocit, že se život zpomalil. Dny jsou delší, kalendář méně...

Kam se hrabe Labubu. Tyhle šílené hračky z 90. let jsme milovali. Poznáte je všechny?

Dostanu další Tamagoči, když to starý umřelo?
8. srpna 2026  6:53

Zubatou panenku Labubu ještě nedávno chtěli všichni, kdo sledují sociální síť TikTok. Zatímco její...

Centrum Brna při prvních celoměstských hodech zaplavila krojovaná chasa

Centrum Brna při prvních celoměstských hodech zaplavila krojovaná chasa
15. srpna 2026  16:05,  aktualizováno  16:05

Centrum Brna dnes zaplavila krojovaná chasa. Na první celoměstské hody přišli zástupci 23 městských...

Stovky krojovaných lidí všech generací zaplavily Domažlice, kroje se nosí víc

ilustrační snímek
15. srpna 2026  16:01,  aktualizováno  16:01

Stovky lidí všech generací v krojích dnes zaplavily Domažlice. Sobota je hlavním dnem 72. ročníku...

V brněnských Obřanech hořelo v chatové oblasti. Hasit pomáhal i vrtulník

Zásah vrtulníku s podvěsem.
15. srpna 2026  15:32,  aktualizováno  17:22

Hasiči v sobotních odpoledních hodinách zasahovali u požáru v Brně, kde jim s hašením pomáhal také...

Zapomenutý poklad léta? Tyhle sladké plody možná znáte méně, než si myslíte

Plody moruše černé jsou plné šťávy, která barví. Nesázejte ji tedy například k...
15. srpna 2026  17:17

Na první pohled připomínají protáhlé ostružiny. Když je ale ochutnáte, překvapí vás jejich...

  • Počet článků 120
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2525x
Jsem kazatelem v Církvi bratrské, učitelem filozofie a etiky na dvou školách a především otcem dvou dětí.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.
×