Barták, Beria a arogance moci
Možná někdo četl životopis L. Berii. Tato Stalinova pravá ruka měla podobnou „slabost“ na ženy jako náš pan doktor. Prý se dokonce jednalo o ženy okolo 15 let. Děvčata si vybíral tak, že jezdil limuzínou, a když se mu některá dívka líbila, Berjovi nohsledové ji chytili a přivedli do jeho vily. Tam je Beria znásilnil a následně mnoho z nich poslal do Gulagu. Někdo může namítnout, že toto přirovnání pokulhává, že Barták takto daleko nezašel. To sice ano, ale oba dva – alespoň podle toho, co jsem se dočetl, se vyznačovali násilím vůči ženám, pocitem neomezené moci plynoucí z toho, že je chrání mocní a naprostou absencí jakési základní solidarity se svými oběťmi.
Navíc Barták sice tak daleko nezašel, ale nikoli proto, že by byl morálnější. Prostě – přes všechny jeho údajné známé, nemá (naštěstí) až takovou moc jako měl Berja. I tak zašel podle mnohých svědectví jeho obětí hodně daleko, tím, že některé ženy znásilnil, jim připravil doživotní trauma.
Nicméně je zde ještě jeden velmi důležitý rozměr, kterého jsme stále více svědky v této společnosti – arogance mocných a strachu se jim postavit.
Prosím, aby mi bylo rozuměno. Nepíšu o všech mocných ani nehlásám rovnostářství. Každá demokracie musí mít své mocné, jenže zároveň musí mít páky, jak jejich moc kontrolovat. Pokud kontrolní mechanismy začnou selhávat, moc se změní v ne-moc. Myslím tím nikoli bezmoc, ale posedlost či opilost mocí. Pocit, že nic a nikdo vám nemůže bránit v tom, co si umanete. Dokonce ani dívka či žena, na kterou máte choutky. Je vlastně drzá, že vám brání si užít. Zdá se vám to zvrácené? Mně ano, ale podobných bohů a bůžků kolem nás naskakuje stále více. Mnozí z nás se jim raději vyhnou, protože srážka s nimi bolí a protože o vymahatelnosti práva víme své.
Myslím, že pro společnost by to měl být nesmírně varovný signál…
Možná tento stav začne vyžadovat (nebo spíše už vyžaduje) nový typ odvahy. Za bolševika to znamenalo nesehnout se, dnes... nesehnot se a nenechat se. Jakoby se v něčem historie opakovala.
David Novák
Ruská agrese – když se lež stane pravdou

Jeden z doprovodných jevů ruské agrese je nestoudné lhaní ruských představitelů. Že lidé lžou, je běžné, stejně tak, že lžou politici.
David Novák
K výročí začátku operace ANTROPOID

Možná jsme v ruchu posledních dnů roku ani nezaznamenali, že uplynulo přesně 80 let od chvíle, kdy z letiště Tangmere v jihoanglickém Sussexu odstartoval bombardér Handley-Page Halifax 138. perutě pro speciální úkoly.
David Novák
Výročí popravy M. Horákové spojené se slavnostními přípitky

Zítra si připomeneme výročí justiční vraždy M. Horákové. Je dobře, že o této kauze v poslední době vyšlo mnoho skvělých článků, které připomínají hrůzy padesátých let, výborný pořad na toto téma měla i mnohými zatracovaná ČT.
David Novák
Co třeba strhnout sochy Karla IV a sebelikvidace Západu

Včera mi psal kamarád, který bydlí v New Yorku a který má dva sousedy, kteří jsou policisté. Jeden je nyní v neschopnosti, protože ho přizabil jakýsi demonstrant hasicím přístrojem.
David Novák
Konec války, dvě diktatury a otázka viny

Krátce po druhé světové válce napsal německý filosof Karl Jaspers knihu Otázka viny. Jaspers se v této knize vyrovnává s fenoménem viny svého národa.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Voda se filtruje na benzinkách, v obchodech a kavárnách, říká odborník
Nejkvalitnější voda je potřeba nejenom ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu, ale také v...
Rasputin, či poskok Konečné? Bavím se, říká předseda Stačilo! Sterzik alias Vidlák
Premium V roce 2022 kandidoval do zastupitelstva obce Miroslav na Znojemsku za ČSSD. O rok později byl...
Za výběr z bankomatu v cizině poplatek i dvě stovky. Pozor také na nevýhodné kurzy
Premium Poplatek za výběr z bankomatu v přepočtu skoro dvě stě korun zaskočil pana Tomáše z Prahy během...
Přes 60 jednotek hasičů likviduje požár na Rakovnicku. Platí třetí stupeň poplachu
Hasiči od pondělního večera zasahují u požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na...

Krásný nezařízený byt 2+1 v Plzni na Slovanech
Úslavská, Plzeň - Východní Předměstí
15 000 Kč/měsíc
- Počet článků 117
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2568x