Jak oslavit Velký pátek

Kristova oběť byla nejvyšší možná, ale jak dnes na ni můžeme navázat? Proměnila se v činorodost, v ochotu udělat něco nezištně pro druhé?

Letos poprvé je na pátek před Velikonocemi vyhlášen den pracovního volna. Velký pátek je připomínkou smrti Ježíše Krista na kříži. V křesťanském kalendáři letos připadá na 25. března. Jako státní svátek byl slaven až do padesátých let minulého století, poté byla tato tradice podobně jako mnohých jiných násilně přervána. Debata o obnovení oficiálního slavení probíhala v Česku delší dobu, ale teprve loni vyslovil předseda vlády podporu návrhu KDU-ČSL na znovuuvedení Velkého pátku mezi oficiální dny volna, což následně schválila Poslanecká sněmovna, Senát a podepsal prezident. Je zajímavé, že naši sousedi slaví rozdílně. V Polsku a Rakousku není jako den pracovního klidu uznáván, nicméně v Německu a na Slovensku ano.

Co si počít s novým volnem? Mnozí vyjedou na chalupy a chaty užívat radostí jarní přírody a je to tak dobře. Často se v poslední době zdůrazňuje, že Evropa má křesťanské kořeny a že na ně máme více navazovat a uvědomovat si je. Česko je ovšem známé tím, že u nás žije nebývale vysoký podíl ateistů, tvoří údajně až polovinu obyvatel. Mnoho lidí ale zároveň deklaruje, že věří v jakousi „vyšší moc“, pro jiné je určující především negativní poměr k církvím a dál jakoby už nepřemýšlejí. Říká se, že morálka založená na Desateru nezmizela, že je stále mlčky vnímána jako závazná a všeobecně přijímaná, i když mnozí lidé si ani neuvědomují, odkud se berou její kořeny. Kristova oběť byla nejvyšší možná, ale jak dnes na ni můžeme navázat? Proměnila se v činorodost, v ochotu udělat něco nezištně pro druhé?

Hasičský záchranný sbor pravidelně, den co den, vyjíždí k situacím, kdy obyčejnému smrtelníkovi tuhne krev v žilách, ať už jde o požáry, nebo o autonehody. V takovou chvíli tikají vteřiny a tito stateční muži nemají čas se příliš rozmýšlet, jestli při záchraně ohrožených osob nepodstupují neúměrné riziko. Jdou neohroženě do akce. Jen pár kroků od sídla Úřadu městské části Praha 4 v ulici Antala Staška najdeme na adrese Na Krčské stráni 1366 Hasičskou stanici č. 6 – Krč. V jejím hasebním obvodu se nachází území části Nuslí, Michle, Podolí, Krče a části Kunratic včetně Kunratického lesa. Obyvatelé stanice dosáhli mnoha úspěchů v různých sportech a soutěžích, disciplínách požárního sportu a soutěžích TFA (Toughest Firefighter Alive – Jen netvrdší hasič přežije). Na budově najdeme desku cti, kde Požární útvar hlavního města Prahy sděluje, že při výkonu služby položili své životy Miroslav Nejedlý (+ 8. 6. 1945), Alois Šimanovský a Antonín Křovina (oba zahynuli dne 21. 2. 1956), František Šešín (+ 19. 10. 1961), František Zeman a Jiří Čadský zemřeli 7. 8. 1966, Milan Kratochvíl zahynul dne 20. 11. 1971 a Vladimír Djukov 27. 6. 1972. Vzpomeňme si o Velkém pátku na ně. Aby druzí žili, dali to nejcennější, co měli. Oběť má stále smysl.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jana Niklová | čtvrtek 10.3.2016 17:03 | karma článku: 14,75 | přečteno: 686x