Ze života skoro europoslance po volbách

Volbami to neskončilo, ale začalo. Během dvouměsíční non stop kampaně nebylo moc času na úvahy o tom, jak to bude pak (dopadne-li to díky přízni voličů dobře). Realita však nové poslance dostihne velmi rychle. 

Psát chci o fungování kolosu, zvaného Evropský parlament. Masa 751 poslanců by byla jen obtížně funkční bez spleti formálních a neformálních pravidel. První z nich - striktní pravidla kdy, kdo a jak dlouho může vystupovat, nejsou tak důležitá jako ta druhá, zvyková, dlouhodobě respektovaná. Třeba ono klíčové pravidlo o tom, že parlament je organizovaný po „frakcích“, tedy analogiích poslaneckých klubů. Podobnost ale není přesná. Členy frakce jsou totiž různé politické strany (a jejich poslanci) z mnoha zemí Unie. Některé jsou členy dlouhodobě (třeba TOP 09 ve frakci lidovců EPP), jiné se mezi frakcemi přesouvají (třeba ODS odchodem od lidovců ke konzervativcům). A strany, které přišly do parlamentu nově, svou frakci teprve hledají.

Politická logika frakcím velí mít v parlamentu hodně poslanců. Důsledkem je, že jejich názorová jednota není tak silná, jaká je běžná třeba v klubech národních parlamentů. A je otázkou každého vedení frakce, jak daleko oslabit programovou shodu, při snaze zvýšit počet členů.

Síla frakce není jen psychologická. S nadsázkou se říká, že hlavní osobou EP je pan Victor D'Hondt. Muž, který nikdy poslancem EP nebyl. Už proto, že tento belgický matematik metodu přepočítávání hlasů navrhl v 19. století, tedy poněkud dříve, než Evropský parlament vznikl. Jeho poměrný systém je přijat jako mechanismus rozdělení vlivu (funkcí) v parlamentu mezi frakce. Je to pravidlo, které umožňuje i malým frakcím, které by jinak byly snadno ostatními přehlasovány, mít jistý podíl na moci. Počet poslanců frakcí tak určuje, na jaký typ a počet pozic (třeba místopředsedů parlamentu, vedení výborů apod.) mají frakce nárok. Ovšem rozdělení konkrétní pozic mezi národní delegace a konkrétní poslance je věc složitých jednání.

A právě ta začala europoslancům týden po volbách. Každý následující týden v Bruselu (a jednou v Portugalsku) jednala obvykle tři dny frakce s cílem nejprve frakci ustavit, poté dohodnout její programové priority a pak vyjednávat o obsazení parlamentních funkcí. Pro tato jednání frakce zmocňuje své vedení (zvolené hned po ustavení frakce), prostřednictvím šéfů národních delegací (kteří by však svůj postup měli diskutovat se svými členy).

Řada otázek, jako je třeba doladění programu, probíhá na jednání celé frakce (221 poslanců). Bylo by jen těžko možné ho dotáhnout do konce bez zapojení sekretariátu a smyslu pro kompromis mezi poslanci a delegacemi. V jednáních se pochopitelně projevuje jak zkušenost poslanců (mnozí jsou v parlamentu opravdu dlouho a lépe ví, o co běží), tak i jasně určené zájmy některých silných národních delegací – zejména na obsazení výborů.

Od začátku července, kdy se zvolení politici ve Štrasburku stali skutečnými poslanci Evropského parlamentu, se jednání posouvají na plénum parlamentu – tedy k ještě méně sourodým 751 poslancům. Ti o dosažených dohodách – o obsazení výborů - hlasují tajnou volbou, takže o překvapení není nouze. A tento proces je završen následující týden v Bruselu, kde jsou výbory včetně vedení ustaveny.

Z nového příchozího pohledu zvenčí jde o řetězce nekonečných, mnohdy trochu chaotických jednání, bilaterálních schůzek a desítek urgentních mailů a odpovědí na ně (prakticky 7 x 24 hodin). Ty ovšem v souhrnu při vůli ke kompromisu vedou k překvapivě hladkému a rychlému posunu vpřed. Jen něco přes měsíc po volbách by tedy více než sedmisethlavé monstrum mělo být připraveno k hlavní práci: podílet se pomocí formování zákonů a projevováním jasných postojů na lepším fungování Unie.

Ale je to občas celkem dřina :)

Autor: Luděk Niedermayer | pátek 11.7.2014 12:27 | karma článku: 16,16 | přečteno: 1869x

Další články autora

Luděk Niedermayer

Co papír snese?

Populární motoristický časopis Svět motorů se stále více zabývá elektromobilitou. Což vítám. Ovšem jeho texty někdy přinesou dost velká překvapení.

14.10.2019 v 18:00 | Karma: 14,57 | Přečteno: 818x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Luděk Niedermayer

O pokutách za autoemise příští rok a o tom, co limit „95“ může přinést

V příštím roce začne platit unijní limit na průměrné emise CO2 osobních aut ve výší 95g na km. Byl výsledkem jednání zástupců členských zemí Unie, expertů a automobilového průmyslu, a nastaven v roce 2013.

10.10.2019 v 12:36 | Karma: 16,00 | Přečteno: 1170x | Diskuse | Politika

Luděk Niedermayer

Tragédie na silnici

Ne, nebudu psát o nehodě na silnici do Špindlerova mlýna, kde zřejmě nebezpečná jízda jednoho řidiče zabila řidiče jiného.

26.9.2019 v 17:30 | Karma: 27,23 | Přečteno: 924x | Diskuse | Politika

Luděk Niedermayer

Mission impossible na Čapáku...

Něco takového, aspoň dle mého názoru, bude objasňování toho, že hodnota reklamy, kterou si firmy holdingu Agrofert objednaly u Čapího hnízda (luxusní rezidence, sotva na dohled od silnice), byla v řádu stovekmilionů.

16.7.2019 v 16:45 | Karma: 24,32 | Přečteno: 651x | Diskuse | Politika

Luděk Niedermayer

České a regionální premiérovo fiasko

Je to skoro jako v té pohádce, kde dědeček měnil, až vyměnil. Premiér Babiš mohl "akceptovat" na šéfa komise pana Webera, což je politik, který má extrémně pozitivní pohled na náš region a nedělí Evropu na starou a novou.

3.7.2019 v 12:32 | Karma: 39,31 | Přečteno: 6544x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

OBRAZEM: Českou spořitelnu čeká stěhování. Na Smíchově vzniká nový kampus

26. dubna 2025

Zaměstnance České spořitelny čeká už brzy velké stěhování. Banka si na pražském Smíchově staví...

Počkejte, máme pro vás slevu! Dodavatelé energií nabízejí lidem podpultové ceny

26. dubna 2025

Premium Praxe dřív běžná třeba u mobilních operátorů se v Česku přenesla i do energetického sektoru....

V Motole se krade! varovali hned dvakrát ministra. Válek však tvrdil, že nic netušil

26. dubna 2025

Premium Vypadá to, jako by se všichni domluvili: obvinění v kauze Motol – z uplácení či podplácení –...

Jaderné velmoci na kordy. Indie se mstí za útok na turisty, Pákistán hovoří o válce

26. dubna 2025

Premium Indie se chce pomstít za útok na turisty tím, že Pákistánu vypoví smlouvu o vodě. Ten hovoří o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 55
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1598x
Vystudovaný matematik, poté působil 17let v centrální bance (od pozice referenta po viceguvernéra). Poté přes 5 let v poradenské firmě, ale také jako spolupracovník Bankovní asociace, člen různých poradních skupin a častý pisatel do médií. Mimo to spolupracuje s neziskovým sektorem či vede tréningové programy pro centrální bankéře v zahraničí.
Je ženatý, má celkem 3 děti a jednoho psa (menší živočichy nepočítá).

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.