Přes satelit ze středověku

Saudská Arábie je spojencem Spojených států. Přesněji řečeno; Saudská Arábie je nejsilnějším středověkým spojencem USA.

         Někdy si říkám, že je snad škoda, že odezněla doba politiky dělových člunů, kdy se imperia chovala imperiálně a bez skrupulí a na snění humanistických filosofů o vybudování universální spravedlivé společnosti se dívala se shovívavou blahosklonností. Jak jednoduché by bylo po útoku na na Manhattan spočítat, že většina teroristů byla  ze Saudské Arabie, a poslat do Rijádu ultimatum ve stylu toho, které doručil rakouský vyslanec v Bělehradu v létě 1914. Ropná ložiska by byla spolehlivě v rukou industriálních bílých sahibů, na Saddáma by došlo později a na stranu západní civilizace by se postavily tisíce emancipovaných řidiček odhodivších v řízení překážející závoje.  

Jenže nic podobného se nepřihodilo, ač žádná moderní technologie není v Saudské Arabii cizí. Díky ní jsem měl možnost  zprostředkovaně vidět televizní besedu, v níž saudská náměstkyně ministra silniční bezpečnosti oponovala emancipačnímu aktivistovi, snažícímu se o návrh zákona, který by povolil saudským ženám řídit automobil.

Středověk přes satelit jako vyšitej. Stojí zato se na chvíli zahloubat do transkriptu besedy, aby si člověk uvědomil s jakou společností a na jakém vývojovém stupni má tu čest.

  Aktivista za ženská práva Sleiman Al-Sleiman:

" Doufáme, že bude okamžitě povoleno ženám řídit. Není to luxus. Ženy v SaudskéArabii potřebují řídit, protože čím dál tím víc je jich zaměstnáno a musejí opouštět domovy. Je to jejich přirozeným právem. A ženy budou respektovat islámské morální hodnoty za volantem. Alláh požehnej." 

Náměstkyně pro silniční bezpečnost Intisar Falamban: 

"V současnosti netrvám na právu žen řídit. Zaměřuji se na bezpečnost, na bezpečnost dětí při automobilových nehodách a právo žen na řízení je vedlejší."

Moderátorka: "když tady paní níměstkyně nežádá o právo žen řídit, proč vy, muž, tak činíte?" 

  Sleiman Al-Sleiman: "Ona nepožaduje, ale také neodmítá."

  Intisar Falamban: "Nežádám, to je na naší moudré vládě, až ta se rozhodne pak se připojím" 

Sleiman Al-Sleiman: "A vy neřídíte?"

Intisar Falamban: "Ne, mám šoféra a manžela. Alláh buď pochválen"

  Sleiman Al-Sleiman: " Máte šoféra, ale co ty ženy, které si ho nemohou dovolit. Vdovy například. Jak ty se mají dostat do práce?"

Intisar Falamban: "Asi tomu nic nezabrání. Ale naše moudrá vláda řízení ženám povolí, až se ujistí, že to není nebezpečné" 

Moderátorka: "Je tedy právo řídit součástí ženských práv ?"

Intisar Falamban: " Jistě, ale my nejsme zvyklé řídit. Nežádaly jsme po léta tak proč zrovna nyní? Podle mého názoru, nechme to na vládcích a na rodičích." 

Sleiman Al-Sleiman: "Jsem si jist, že kdyby ženy směly řídit, paní Intisar by byla mezi prvními."

Moderátorka: " Ale ona je spokojená a chce, aby se věci řešily přirozenou cestou."

Intisar Falamban: "Drahá sestro, není to tím, že nejsem spokojená, ale je to na našich vládcích... dříve nebo později budou ženy řídit "

Sleiman Al-Sleiman: "Chceme, aby to bylo co nejdříve"

Intisar Falamban: "Není důvod spěchat. Nechte to bejt, až situace uzraje, přijde rozhodnutí, budiž Allahova vůle."

Sleiman Al-Sleiman: "Lidé, kteří jsou proti tomu, aby ženy řídily, jsou proti všemu modernímu. Proti televizi, mobilním telefonům, počítačům, kamerám a vzdělání žen."

Dr. Sleiman Al-'Eid, vedoucí oddělení islámské kultury na King Saud University: 

"Řízení povede k tomu, že ženy budou opuštět domovy i když to nebude nezbytné, a ženy mají být doma, to ví každý. Navíc to povede k tomu, že začnou používat make-up a odhalovat tváře. To je povede k neposlušnosti. Začnou se fotografovat a obrázky ukazovat jiným lidem. Povede to k tomu, že se začnou mísit s muži. Řízení jim bude garantovat větší nezávislost. Pojedou si kam budou chtít. To zvýší hladinu společenské podezřívavosti. Když budou mít vlastní auto, budou moci odejet kdy budou chtít a dokonce se i pozdě vrátit. Alláh zatrať"

  Tolik slovutný profesor.

  Jistě existují i umírněnější a sekulární muslimská společenství, ale ta nehrají nikde ani třetí housle.  I v tom Turecku je fundamentalistická rebelie na spadnutí. Stejně jako intelektuální elita Německa nezastavila Hitlera a ruská neodstranila Stalina, je téměř jisté, že se ta muslimská s brutální agendou džihádistů také sveze. Radarová stanice - kdekoliv na světě - je málo.


Autor: Dušan Neumann | čtvrtek 7.6.2007 8:01 | karma článku: 18,50 | přečteno: 1890x