Evropští motýli proti modifikované kukuřici.

Kdysi byl postrachem socialistického zemědělství "americký brouk" mandelinka bramborová, dnes je to geneticky modifikovaná kukuřice

"Larvy některých motýlů (monarch) se chovají jinak po konzumaci geneticky modifikované kukuřice, než když se nadlábnou kukuřice negeneticky nedotčené", rozhodli evropští činitelé zopovědí za životní prostředí  a navrhli zakáazat dovoz GM semen od amerických společností Pioneer Hibred, Syngenta a Dow Agroscineces.  Oznámil to vrchní komisař přes životní prostředí Stavros Dimas s odůvodněním, že jsou ohroženy růst a životnost něketerých  druhů hmyzu, které jsou podle něj nezastupitelnými články potravinového řetězce, což by vedlo k nevratným  a tím pádem i "nedozírným" následkům pro biologickou rovnováhu našeho křehkého životního prostředí. "Riskovat změny  životního prostředí způsobené možnou kultivací těchto produktů jsou zcela nepřijatelné", napsal Dimas a zprávu dal kolovat  byrokracií EU.

Od roku 1998 neschválila Evropská komise jedinou žádost o kultivaci GMO osiv v Evropě, ale též žádnou alibisticky nezamítla, takže bylo na jednotlivých vládach jak se k problému, pokud o problém vůbec jde, postavily. Je třeba kvitovat s uznámím, že orgány České republiky se nenechaly apokalyptickými vizemi vyděsit a kultivaci GM osiv povolaila stejně jako Francie, Polsko a Německo. Pokud EU komise potvrdí zákaz, bude to znamenat prudký odklon od agrární politiky doposud sdílené EU, USA, Kanadou, Austrálií a latinskou Amerikou. Zástupce Spojených států u WTO, Stephen Norton, je s údivem poznamenal, že takto modifikované zrniny se na západní polokouli pěstují pod přísnou kontrolou  léta a doposud se nenašel jediný důvod proč by se měly zakázat. Ani EU nám dopsud nepředložila jediný důkaz o jejich škodlivosti," Dodal Norton.

Dimasovy zprávy se okamžitě chopila ekologistická hnutí a snaží se ji prosadit do hlasování  EU. Zástupci Greenpeace už vyzvali předsedu EU komise Manuela Barroso, aby hlasování o zákazu GM osiv prosadil do příštího zasedání komise. "Většina Evropanů je proti GM zemědělským výrobkům a  potravinám," prohlásil resolutně Jorge Riss, šéf evropské sekce Greenpeace.  Návrh zákazu, který je zatím v předběžném stadiu, vyvolal  pobouření u organizace Europabio, která sdružuje na osmdesát firem zabývajících se kultivací GM  zemědělských rostlin. Zákaz by vyvolal krizi ve velké většině evropských podniků  masného průmyslu  - včetně,německých, francouzských a českých -  které už po několik let krmí drůbež a jateční dobytek GM kukuřicí. Všechny podniky používají jedinou zatím nezakázanou kukuřici firmy Monsanto, až na Maďarsko, Polsko a Rakousko, které ji zakázaly. Kupodivu, je to francouzský prezident Sarkozy, kdo slíbil, že se o celkový zákaz GM osiv a krmiv zasadí. 

Úhelným kamenem sporu je toxin Bt, který je toxický pouze škůdcům, kteří vyžírají kukřičnou palici zevnitř a otevírají tak cestu daleko lidskému zdraví škodlivějším  plísním. Alternativou je pouze ochrana pesticidy, jež je v ekologických důsledcích daleko nepříznivější než GM kukuřice. V evropském zemědělství asi dlouho nebude kukuřice výraznou plodinou. Zatím  představuje 14% sklizně zrnin a GM kukuřice pak pouhé jedno procento

Americký zástupce v Bruselu, Rob Gianfranceschi si jen povzdechl, " USA už po léta zápasí s nepředvídatelností evropského schvalovacího procesu, který je založen více na politických než na vědeckých principech."  "Maso bude", pravil kdysi dávno Antoním Novotný, dnes téměř zapomenutý prezident Československa. Mohu to jen potvrdit - maso bude, ale podstatně dražší.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dušan Neumann | neděle 25.11.2007 16:39 | karma článku: 23,86 | přečteno: 3728x