Rovnodennost jako přepínač mezi zimní a jarní cirkulací a dlouhodobá předpověď
Zimní cirkulace představuje režim silného západního řídícího proudění. Trvale platí výrazný tlakový rozdíl mezi středy tlakových níží a výší. Zimní cirkulace nad Evropou trvá v období od poslední dekády října do začátku poslední dekády března.
Letní cirkulace je režim pomalého západního řídícího proudění. Při něm je naopak rozdíl mezi středy cyklón a anticyklón malý a zvláště v posledních letech někdy nastává až tlakové bahno. Letní cirkulace trvá zhruba od 20. Června až do poloviny poslední srpnové dekády (Předchází jí Medardovská cirkulace, která je přechodová mezi cirkulačně chaotickým jarem a ustáleným létem).
Následkem převažujícího silného západního proudění panuje ve střední Evropě v zimě výrazně oceánský charakter počasí, A zimy bývají řádově 10 stupňů teplejší než je běžné na pevnině v této zeměpisné šířce. V létě je v souvislosti s pomalým západním prouděním převládá naopak spíše kontinentální režim počasí a následkem toho jsou i léta o trochu teplejší než je v této zeměpisné šířce průměr.
Silné zimní proudění souvisí výrazným teplotním kontrastem mezi arktickou a subtropickou oblasti, naopak slabé letní západní proudění je následkem výrazně menších rozdílů mezi subtropy a Arktidou. V létě i v zimě se délka dne mění jen velmi pomalu a s tím i množství energie od slunce zůstává poměrně stabilní A proto se pro zimní i letní období vytváří charakteristický cirkulační mód. na jaře a na podzim se naopak délka dne rychle mění. Tato roční období jsou jen přechodová i jejich cirkulace je přechodová mezi letním a zimním modelem. Logicky by se dalo očekávat, že pro jaro a podzim bude charakteristické středně silné řídící západní proudění. Realita je však taková, že západní proudění je velmi potlačené a často se naopak prosazují jižní a severní větry. Na podzim s tím bývá spojené Babí léto a na jaře buďto dlouhá suchá a horká období nebo naopak mimořádně studené v podstatě zimní počasí a navíc se tyto extrémy též dokážou za jaro několikrát prostřídat.
Během zimního i letního období zpravidla platí dlouhodobá teplotní setrvačnost. Konkrétně po teplém lednu přichází zpravidla i teplý únor a po teplém únoru následuje takřka bez výjimky teplý březen ( zejména jeho první dvě dekády března, 3. březnová dekáda už může být ve znamení zlomu a v podstatě cirkulačně patří už do dubna). Tato setrvačnost nadprůměrně teplého počasí zimního počasí bývá ukončena právě v poslední dekádě března. Mezi březnem a dubnem už nelze nalézt žádnou pozitivní setrvačnou vazbu: naopak duben mnohdy mívá tendenci kompenzovat březen.
Tedy za velmi teplé zimy je snadné odhadnout, že velmi teplá bude i většina března, kdežto duben bude mít zpravidla tendenci přinést opačný charakter počasí než březen. (Například loni po teplém a extrémně deštivém únoru až první polovině března vypuklo od počátku poslední březnové dekády sucho a střídavě docházelo k vpádů studeného vzduchu. Suchý a poměrně chladný charakter počasí se uchoval po celý duben.)
Kniha “Medardova kápě” se o setrvačnosti mezi jednotlivými měsíci zmiňuje- některé sousední měsícem mají tuto vazbu výraznou, jiné ji nemají vůbec.
Dokonce celkový charakter letošní zimy šel vloni dobře odhadnout podle rekordního výskytu hurikánů v severním Atlantiku, které souvisely s výrazným jevem La-Niňa (O tom třeba někdy jindy) Listopad a většina prosince sice ještě nezajímavým vývojem počasí nenaznačoval nic zvláštního. Spoléhal jsem však na vnitrozimní přepínač cirkulace, ke kterému často dochází v období kolem Vánoc a předpoklad vyšel: spíše teplé převážně anticyklonální situace se v tu dobu začaly přestavovat na cyklonální a postupně chladnější.
Mezi prosincem a následujícími lednem a bývá kladná pozitivní vazba poměrně slabá a to díky tomuto častému vánočnímu přepínači. Tedy prosincové počasí zpravidla tolik spolehlivě neurčuje zbytek zimy, snad s výjimkou extrémně teplých a extrémně studených prosinců, kdy určitá míra setrvačnosti znemožňuje aby zbytek zimy měl naprosto opačný charakter. Jinými slovy: po velmi teplém prosinci bývají následující leden a únor rovněž velmi teplé, případně průměrné. teplotně normální případně mírně nadnormální prosinec však má slušný potenciál přepnout zbytek zimy spíše do extrému. Oproti spolehlivé setrvačnosti únor-březen i jarnímu přepínači cirkulace je tato souvislost komplikovanější a na první pohled málo významná.
Jiří Nebřenský
Rok od vzniku organizace lékařů používající oxid chloričitý proti covid-19
COMUSAV - Světová koalice pro zdraví a život - slaví rok od svého vzniku a od oficiálního nástupu používání oxidu chloričitého lékaři.
Jiří Nebřenský
Kolik nás stojí nalezení jediného pozitivního v rámci plošného testování? Milión?
Tímto článkem prosím čtenáře o radu, neboť přesnou odpověď jsem nedokázal vydedukovat. Na to je především potřeba odhad, kolik procent těchto testů je propláceno zdr.pojišťovnami.
Jiří Nebřenský
Na návštěvě domácnosti postižené duchem Corona hysterie
Nadpis není přesný, do domácnosti, ani na zahradu, jsem vůbec vpuštěn nebyl. Rok nepustili na zahradu ani vlastní děti. Považuji za lepší umřít na cokoliv než takto zaživa umřít na strach.
Jiří Nebřenský
Expert varuje před mutací aneb vhodné akademické téma v reálném životě zcela nepoužitelné
To nejdůležitější zaznělo až na úplném konci rozhovoru .....že většina populace tu nemoc již prodělala a ani o tom neví..
Jiří Nebřenský
Salámová metoda zpřísňování kritérií pro rozvolnění
Poslední kritérium zřejmě bude, aby v ČR uplynul jeden týden bez toho, aniž by někdo umřel. To se nikdy nestane, stejně jako návrat do normálního života.
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Záplavy v Rumunsku mají oběti na životech, v Polsku padl srážkový rekord
Silné lijáky a záplavy způsobené tlakovou níží Boris postihly nejen Česko, ale i další země střední...
Dva kraje vyhlásily stav nebezpečí. Voda vyhání lidi z domovů
Kvůli extrémním srážkám vyhlásil jako první v Česku stav nebezpečí Moravskoslezský kraj, o pár...
Brněnská nemocnice kvůli povodni evakuovala pacienty, personál pomůže jinde
Stoupající hladina řeky Svratky v Brně přiměla zdejší Nemocnici Milosrdných bratří k evakuaci všech...
Na Moravě a ve Slezsku řádí extrémní povodně, evakuovány budou až tisíce lidí
Sledujeme online Přibylo toků na úrovni extrémní povodně, především v oblasti Jeseníků a podhůří, ale i u Ostravy....
Pronájem bytu 1+1, ul. Kostnická, Chomutov
Kostnická, Chomutov
9 900 Kč/měsíc
- Počet článků 26
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 543x
Bůh dovoluje aby ke zlu docházelo z toho důvodu, že dává všem lidem svobodu. Tedy nemá nás jako své loutky na provázku a ani zlé lidi nelikviduje na počkání. Na druhou stranu někdy dokáže zasáhnout a před zlem ochránit. Má to svoje pravidla.
Tedy reinkarnace implatovaná do katolické a pravoslavné,nauky jako fyzická forma očistce?
A proč ne? Pokud chce bůh pro lidi to nejlepší, tak po smrti připraví pro člověka nejlepší plán jak dosáhnout sjednocení v Kristu. Pokud by nejúčinnější podoba tohoto plánu byl opětovný návrat do dalšího života, lidské nauky či dogmata zapovídající možnost reinkarnace s tím nic nezmohou.