Zastropování cen energií – drahý vtip nebo podvod

Stále se hovoří o drahé elektřině a ceně, které se odvíjí od EEX.com (Lipské burzy). Omyl, stačí se podívat do dokumentů, které za první pololetí zveřejnil ČEZ, a.s. Tato firma prodala 95% své výroby na rok 2022 pod 95 euro/MWh.

   Hlavní informace z tohoto článku je fakt, že společnost ČEZ, a.s. prodává 95% své výroby, tedy 45,1TWh na základě dlouhodobých kontraktů za průměrnou cenu 91,4 Euro/MWh. Tuto skutečnost a další níže uvedené informace si můžete ověřit v dokumentu, který se jmenuje „Zpráva k výsledkům hospodaření skupiny ČEZ za I. Pololetí 2022“ (dále jen Zpráva).

   ČEZ prodal 95% své výroby pro rok 2022 distributorům za cenu 91,4 Euro/MWh, tedy za 2 285,- Kč při kurzu 25,- Kč/ Euro. Navíc na rok 2023 má již ČEZ uzavřené kontrakty na cca 73%, tedy 33TWh své výroby, za průměrnou cenu 90,5 Euro/MWh.

   Mimochodem, za prodej zbývající elektřiny v roce 2022, tedy přibližně 2TWh, může ČEZ skutečně na EEX (Lipské burze) utržit přibližně 20 - 25 miliard korun, aniž by byly drahou elektřinou ohroženy české firmy a domácnosti. Tyto informace si můžete sami ověřit ve Zprávě na stranách 22 a 23.

 

Porovnejte si sami, jakou cenu vám účtuje váš dodavatel elektrické energie. Je velmi zvláštní proč vláda navrhla zastropování na 180 Euro/MWh nákupní ceny dodavatelů elektřiny, když největší výrobce prodává distributorům elektřinu za polovinu. Navíc je tento výrobce z 70% vlastněn státem.

   Pro vládu, ministra průmyslu a obchodu a pro ERÚ muselo být velkým varováním ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy, která v minulých letech v souladu s platným zákonem kašlala na dlouhodobé kontrakty a nakupovala elektřinu na burze. Tehdy, tedy zhruba do léta 2021, se to vyplácelo, protože tehdy bylo skutečně možné koupit MWh i pod 40Euro. Pak se ale situace změnila (vrátila do normálu) a dnes vydělá jen ten, kdo má uzavřené dlouhodobé kontrakty.

   Společnost ČEZ má instalovaný výkon ve svých elektrárnách 11,8 GW a pouze malá část je mimo ČR ( strana 33 Zprávy). Přičemž v ČR v období leden – červen 2022 vyrobila 25,6TWh (strana 34 Zprávy). Průměrná spotřeba elektřiny v ČR se pohybuje v rozmezí 4,5GWh v létě, do 7 GWh v zimě ( ERÚ ).

   To znamená, že ČEZ je schopen zajistit dodávky elektřiny pro firmy a občany v ČR. Navíc přebytek dokáže s výrazným ziskem prodávat na EEX (Lipské burze). Ve spojení s majiteli ostatních elektráren, MVE, FVE a dalších zdrojů to jsou dnes dostatečné výrobní kapacity, které dokáží překlenout i odstávky, opravy a modernizace některých bloků. Zdůrazňuji, že to platí dnes, možná v následujícím roce, maximálně však ještě několik málo dalších let. To pouze pro pořádek, pokud by se náhodou zase objevil nějaký odpůrce dostavby jaderných bloků.
   Budování dalších FVE a příprava výstavby minimálně jednoho bloku jaderné elektrárny musí pokračovat, protože za několik let by se v důsledku poruch a nucených odstávek mohl objevit skutečný nedostatek elektřiny. Dnes, ale ČEZ a další výrobci na území ČR dokáží vyrobit dostatek elektřiny pro firmy a domácnosti za poloviční (nebo i lepší ) cenu než je strop cen vyhlášený premiérem Fialou a ministrem Síkelou.

 

   Elektřina je drahá, protože je drahý plyn

   Jednou ze zavádějících zpráv, které jsem zaregistroval v novinách a na Internetu, bylo zdůvodnění, že elektřina je drahá, protože je drahý plyn pro paroplynové elektrárny. To není úplně pravda. Například ČEZ z důvodů zdražování plynu a hlavně nerovnoměrných dodávek plynu, tak snížil výrobu v paroplynové elektrárně Počerady 2.
   Snížení výroby elektřiny z plynu v Počeradech 2 není zásadně znát na objemu výroby a už vůbec to není vidět na provozním zisku ČEZu.
    Na území ČR není důvod zdražovat elektřinu kvůli drahému plynu.

   Elektřina je drahá, protože cenu určuje burza

   Jasně, burza EEX (Lipská burza) nebo pražská komoditní burza jsou jedním z míst, kde je možné elektřinu koupit nebo prodat. Není to povinnost . Jak je uvedeno ve Zprávě, tak například ČEZ 95% své výroby prodává přímo distributorům na základě dlouhodobých kontraktů.
   Neexistuje jediný důvod se při obhajobě vysoké ceny odvolávat na burzu.

 

   Zastropování elektrické energie na částce 180 Euro/MWh v době, kdy ČEZ prodává elektřinu distributorům za průměrných 91,4 Euro /MWh je minimálně divné.

   Nabízejí se dvě zdůvodnění. Buď distributoři v ČR okopírovaly a "vylepšily" styl Bohemia Energy a vykašlaly se na dlouhodobé kontrakty, navíc Ministerstvu průmyslu a obchodu a ERÚ to bylo jedno (prostě se vykašlaly na dohled nad trhem), což je ta méně špatná varianta. Druhou možností je promyšlené okrádání občanů a devastace českého průmyslu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Nápravník | pátek 7.10.2022 7:00 | karma článku: 37,81 | přečteno: 1264x