Šmírování přes moderní technologie a naivita "odborníků"

Mladá generace si zakládá na své svobodě a nechtěji dovolit starším lidem ze svého okolí, aby je omezovali. Stejní lidé dovolují tvůrcům programů, o kterých často vůbec nic nevědí, aby je sledovali mnohem více. Kdo je naivka??

V průběhu jednoho měsíce se na stránkách iDnes.cz objevily informace o tom jak Rusové zakážou svým vojákům smart telefony a několik týdnů před tím prošla na stejných stránkách informace o tom, že přes data z fitness náramků je možné zjistit kde se pohybují američtí vojáci.

Tyto dvě zprávy jsou pouze pomyslnou špičkou ledovce, který představuje šmírování uživatelů počítačů a mobilních telefonů prostřednictvým skrýtých funkcí v instalovaných programech.

Již dříve se objevovaly informace o tom, že některé aplikace hlásí svým autorům informace o tom co se děje v telefonu či tabletu hostitele. Jednou z nejznámějších byla zpráva, že program v telefonech BLU R1 posílal každé 3 dny na server v Číně informace o tom, kam uživatel volal, poslal SMS a kde se pohyboval. Případ s špehovacím programem v telefonech BLU R1 byl spolehlivě prokázán, jenže vedle něho zůstává mnoho jiných aplikací, které se chovají minimálně podezřele.

Takových aplikací přibývá. Prozradí se nebo si jejich činnost uvědomíte často náhodou. Například jeden známý strávil celý večer a noc na oslavě v restauraci v centru Prahy. Při cestě domů dostal do e-mailové schránky nabídku na preparát na lepší odbourávání alkoholu. Naivka řekne, že se jedná o dobře cílenou reklamu. Praktik se pozastaví nad tím jak data o delším pobytu v restauraci jsou rychle využita k zaslání nabídky na lék proti bolení hlavy. Praktik s životními zkušenostmi si uvědomí, že při rozvoji počítačů, Internetu a později i smart telefonů jsme otevřeli Pandořinu skřínku.

Kopie spam-mailu, který přišel chvilku po odchodu z oslavy.

Problém se netýká pouze chytrých mobilů nebo fitness náramků. Před několika měsíci byly odhaleny nedovolené aktivity programů, které byly součástí instalace v nových přenosných počítačích Lenovo. Později byl zase v tovární instalaci nových notebooků HP nalezen keylogger (program na sledování stisknutí kláves). Když už i v novém počítači, který si koupíte je špehovací program, tak to ukazuje, že v základech celého oboru IT (SW) je něco špatně. Chybí kontrola a odpovědnost tvůrců programů. To je jasně patrné z toho, že si tvůrci bez obav z postihu dovolí dát do aplikace sledování klávesy, sledování polohy uživatele. Navíc tyto „doplňky“ vše odesílají zpět svému autorovi. Smutné je, že chybí tlak ze strany zákazníků, jak je tomu v jiných oborech.

Generace miléniánů bere svobodu cestování jako samozřejmost, podobně i svobodu projevu. Jenže ta samá generace je schopná a ochotná se nechat sledovat počítačovými systémy při používání moderních „hraček“ v podobě chytrých telefonů, fitness náramků nebo bezkontaktních karet. Ve své zahleděnosti do moderních technologií jim nedochází, že jsou sledováni mnohem víc než generace jejich rodičů před rokem 1989.

Navíc používáním takových aplikací mohou být ohroženi i kolegové uživatele. Nemusíte sledovat konkrétního politika, novináře, policistu nebo vojáka. Stačí když víte, že někdo z jeho nejbližšího okolí používá moderní „hračku“, která sleduje svého majitele a informace o jeho pohybu a práci předává svému tvůrci. Můžete sledovat fitness náramek nebo jinou aplikaci kuchaře. Z jeho pohybu následně odhadnete, kde se pohybuje speciální armádní jednotka, pro kterou tento kuchař vaří.

Mladá generace si zakládá na své svobodě a nechtěji dovolit starším lidem ze svého okolí, aby je omezovali. Stejní lidé dovolují tvůrcům programů, o kterých často vůbec nic nevědí, aby je sledovali mnohem více než jak si to dovolily dělat tajné služby v minulém století. To je zvláštní přístup. Spíš než na moderní směr myšlení, tak to vypadá na naivitu a nezkušenost.

Autor: Jiří Nápravník | úterý 27.3.2018 9:58 | karma článku: 38,96 | přečteno: 3415x