Klima a kyber prostor. To nejsložitější chceme změnit

Klimatické změny a kybernetické útoky byly tématem roku 2019. Podnebí jsme nestvořili a chceme ho ovlivňovat. Programy (i počítačové viry) vytvořili lidé, ale  zavést v této oblasti pořádek se nikomu nechce. No není to divné??

   To co neznáme, to chceme řešit (změnit, vrátit do stavu před 10, 50, 100 lety), ale to co známe, tak o tom tvrdíme, že to změnit nejde.

   Klima, počasí a podmínky pro život na Zemi to celé je složitý systém. Možná jej vytvořila příroda, možná Bůh (podle toho čemu víc věříte) , ale určitě jej nevytvořili lidé. Všechny vztahy a závislosti mezi atmosférou, oceány, sopkami, lesy a dalšími prvky eko systému vznikaly bez přičinění člověka.

   Žádný člověk nemá manuál s popisem co a jak na Zeměkouli funguje, která změna a jak ovlivňuje další prvky v ekosystému. Mnoho věcí tušíme, mnoho jsme poznali, ale ucelený manuál nám stále chybí.

   Kyber, svět počítačů je také složitý systém, který ale od samého začátku vytvořili lidé. Takže ke každému operačnímu systému či jinému programu může existovat manuál a jsou mezi námi lidé, kteří tyto programy vytvořili. Tito lidé také určovali vztahy a závislosti. Úmyslně nebo díky své neznalosti oni také vytvořili slabiny a zadní vrátka. V případě operačních systémů, na rozdíl o podmínek pro život na Zemi, ale lidé (zástupci IT firem) říkají, že to lépe udělat nejde a dokonce že prý ani nejde opravit základy oboru, kde je tolik problémů.

   Na mnoha místech na Zeměkouli jsou znát změny teplot, srážek, je vidět tání ledovců. Jenže to jsou změny proti minulým 10, 50 možná 100 letům. Planeta je zde milióny let, takže je složité spolehlivě tvrdit, že změny jsou čistě a pouze výsledkem dopravy, průmyslové výroby a životního stylu člověka za posledních 100 let. Druhou možností totiž je skutečnost, že činnost člověka pouze doplňuje (negativně, ale pouze doplňuje) dlouhodobější cyklus na planetě Zemi. Tedy období kdy se střídají ledová a horká období.

   Ekofanatici, Gréta a další tvrdí, že pokud odstraníme vypouštění CO2 a dalších exhalací, tak prý zabráníme změně klimatu. Změna vytápění domů, lepší motory automobilů, třídění odpadu a další změny jsou důležité. Pomohou tomu, že budeme mít okolo sebe ve městě, v regionu čistější vzduch a lepší životní prostředí. To je pravda, jenže klimatické změny ovlivňuje tolik proměných (i dnes stále neznámých) , že ve výsledku čoudící motory jsou jen malým (i když lokálně důležitým) dílkem v jedné velké mozaice, které říkáme klima na Zemi.

   O kyber prostoru a kyber bezpečnosti se hovoří téměř stejně často jako o změnách klimatu. Narušení kyber bezpečnosti může mít také vážné dopady (lokální i globální) na fungování společnosti. Mezi klimatem a kyber prostorem je přeci jenom jeden rozdíl. Kyber bezpečnost můžeme mít plně pod kontrolou. Vždyť to vše vytvořili lidé.

   Vnitřní struktůry programů, vztahy mezi programy a jejich používaní to vše definovali lidé. Pokud tam jsou chyby a zadní vrátka, tak není problém v tom, že ten systém málo známe, jak je tomu v případě klimatu, ale v tom, že někdo udělal špatně svojí práci a další lidé nemají chuť a odvahu nahlas říci, že je nutné to (operační systémy, atd.) předělat a změnit. Pro mnoho znich je jednoduší hovořit o rozsáhlém a těžko uchopitelném problému jako je globální klima.

   Na porovnání tak rozdílných systémů jako je klima a kyber bezpečnost chci ukázat, že věci, které do hloubky neznáme, nevytvořili jsme je, tak takové systémy chceme měnit. Naopak operační systémy a programy můžeme relativně rychle a od samých základů změnit. Jenže v případě počítačových programů odborníci i poradci krčí rameny a říkají, že to jinak dělat nejde.

   Absurdní situace!? To co dokonale neznáme, to chceme změnit, ale to co jsme vytvořili, známe to, tak o tom tvrdíme, že to změnit nejde. Problémem není globální oteplování a kybernetická bezpečnost, problém je pohodlnost, neschopnost logicky myslet a nechuť jasně pojmenovávat problémy, které skutečně a rychle můžeme vyřešit.

   Pokud se znova naučíme pojmenovávat jasně chyby a řešit problémy v systémech, které vytvořili lidé, tak budeme později schopni lépe rozpoznat jádro problému a najít spolehlivé řešení i pro mnohem složitější systémy.

   Obrácený způsob, tedy začít u složitého problému a až potom se vrátit k jednoduššímu, tak taková cesta nefunguje. To nevyřešíme nic.

 

P.S. Po připomínce p. Karbana jsem nahradil  v úvodu slovíčko změnit za řešit, aby to bylo srozumitelné pro všechny.

Autor: Jiří Nápravník | pátek 27.12.2019 16:09 | karma článku: 25,43 | přečteno: 561x

Další články autora

Jiří Nápravník

Luční bouda je reakce na jednání šéfů Národních parků, nejenom v Krkonoších

Uzavření Luční boudy pro kolem jdoucí turisty je možné chápat jako výkřik o pomoc, aby si někdo z kompetentních už konečně vážně všiml absurdního jednání vedení Národních parků a zjednal nápravu.

5.6.2025 v 8:00 | Karma: 23,85 | Přečteno: 476x | Diskuse | Politika

Jiří Nápravník

Kauza Čapí hnízdo je obrazem naší společnosti.

U soudu se projednává odvolání v kauze Čapí hnízdo. Tato kauza a osoba pana Babiše rozdělují společnost. Co když pan Babiš dělal to samé co mnoho jiných podnikatelů, tedy naplno využil dotační podmínky. Jste připraveni to uznat?

28.5.2025 v 6:50 | Karma: 25,00 | Přečteno: 434x | Diskuse | Politika

Jiří Nápravník

Bartošovo IT dobrodružství a zapomenuté přechodné období

Tématem letošních prázdnin je vydávání stavebního povolení v novém informačním systému stavebního řízení (ISSŘ). Nový zákon počítá s přechodným obdobím. Podobně o tom informovala ČKAIT a Obecniportal.cz

27.8.2024 v 12:15 | Karma: 15,96 | Přečteno: 438x | Diskuse | Politika

Jiří Nápravník

K čemu je dětem škola ?

Za pár dnů začíná školní rok. To je i důvod bavit se víc o školství a jeho podobě. Když se chceme bavit o podobě vzdělávání, tak bychom měli mít nejprve jasno, proč a pro koho by se naše děti měly učit.

26.8.2024 v 6:50 | Karma: 13,60 | Přečteno: 316x | Diskuse | Politika

Jiří Nápravník

Existuje řešení chyb podobných CrowdStrike nebo je to sci-fi?

Samozřejmě, že řešení existuje. Když se inženýři a technici poučili z problémů Boeingu 737Max, z problémů s naftovými motory VW, atd., tak je možné vyřešit problémy s počítačovými viry a chybami v SW, resp. v jejich aktualizaci .

23.7.2024 v 7:00 | Karma: 25,62 | Přečteno: 1503x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Nespravedlivý systém dotací. Miliardy z EU měly v Česku pomoci, ale šíří nerovnost

19. června 2025

Premium Měly pomáhat snižovat rozdíly mezi bohatými a chudými regiony. Místo toho je prohloubily. Evropské...

Co nejkratší a bez rušivých vlivů. Summit NATO v Haagu šijí na míru Trumpovi

19. června 2025  14:58

Severoatlantická aliance pravděpodobně příští týden zkrátí svůj summit, který byl původně plánovaný...

Věstonická venuše se lidem poprvé ukáže ze všech stran, i s otiskem palce nad hýždí

19. června 2025  14:57

Výjimečná příležitost se otevře veřejnosti při příležitosti 100. výročí nalezení slavné sošky...

Nechtěli vraždit. Soud výrazně snížil tresty vězňům za surový útok na dozorce

19. června 2025  14:12

Vrchní soud v Praze výrazně snížil tresty dvěma odsouzeným, kteří brutálně napadli dozorce při...

  • Počet článků 73
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1735x
Jsem praktik, který poznal práci v montérkách, ve státní správě i na místě ředitele dvou výrobních závodů. Mým velkým koníčkem jsou jíž 25 let počítače, programy a sítě. Dokáži o počítačích hovořit kriticky a snad i jazykem, který je srozumitelný běžným uživatelům.

Prvního hackera jsem vypátral v roce 1999, prvního vykradače bankovních účtů přes internetová bankovnictví v roce 2002.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.