Kdo zaplatí požár v Českém a Saském Švýcarsku

Při výslechu pachatele, který založil požár posedu v Českém Švýcarsku, se přiznal i k založení požáru, který přerostl v největší požár v novodobých dějinách ČR i sousedního Saska. Je tedy čas bavit se i o náhradě škody.

   Policie zná pravděpodobného pachatele, který založil v noci z 23. na 24. července 2022 oheň v Malinovém údolí, který později přerostl do největšího požáru na území NP České Švýcarsko i v zemském okrese Landkreis Sächsische Schweiz-Osterzgebirge, Saské Švýcarsko – Labské pískovce.

   Příčetnost konkrétního pachatele a právní kvalifikace jeho činu, podobně jako kvalifikace činu opilého německého turisty, je jedna věc. Další v pořadí, ale budou žaloby o náhradu škody, jinými slovy, kdo za to může a kdo to zaplatí.

   V případě zapáleného mysliveckého posedu nebo odpálené petardy je určení toho, kdo by měl zaplatit zásah hasičů a škodu na lese relativně jednoduché. Požár byl rychle uhašen a pachatel je známý.

   Avšak v případě velkého požáru z loňského léta,kdy shořelo víc jak 1000 ha v Českém Švýcarsku a dalších více jak 150 ha v Saském Švýcarsku, je jednoznačné určení toho, kdo má způsobené škody nahradit, podstatně složitější. Pachatel, který (pravděpodobně) počáteční požár založil je známý. Ten má svůj podíl na požáru stejně jako na požáru posedu anebo naposledy jiný pachatel u požáru po odpálené petardě.

   Jenže další podíl na velkém požáru, a to velmi vážný podíl, mají ti, kteří mohou za rozšíření požáru.

   1. Starostové a hasiči mnohokrát upozorňovali vedení Národního parku České Švýcarsko na fakt, že v lesích je velké množství suchého dřeva, které v případě požáru bude tento požár dál podporovat. To, že je kůrovcem napadené a suché dřevo skutečně hořlavé, dokazují stovky a možná tisíce prodejců palivového dřeva v místech, kde se rozšířil kůrovec. Takže fyzická osoba (IČO) Národní park České Švýcarsko byla opakovaně upozorňována na to, že v lesích, o které se má starat se nachází potenciálně nebezpečný materiál, ale NP ČŠ nic nepodnikl.

   2. Hasiči upozorňovali vedení Národního parku České Švýcarsko na fakt, že cesty v Národním parku jsou neprůjezdné a přes cesty leží kmeny pokácených stromů. Ze strany Českého Švýcarska nebyl žádný zájem zjištěné závady v požární ochraně nějak odstraňovat a zlepšovat stav. Ignorovat názory starostů v těsném sousedství Národního parku České Švýcarsko, ignorovat názory dobrovolných hasičů, kteří v okolí Hřenska žijí a pracují a do slova a do písmene se vykašlat na zjištění profesionálních hasičů-preventistů, tak to vyžaduje pořádnou dávku arogance.

   Hromady pokáceného, suchého dřeva a neprůjezdné cesty, měly v počáteční fázi velký podíl na šíření požáru červenci a srpnu 2022. Takže vedle podezřelého, který založil počáteční oheň, jsou zde další osoby (právnická a fyzické), které svojí nečinností pomohly k rozšíření požáru.

   3. Další a naprosto absurdní je pak zastavení hasebních prací v noci z 24. na 25. července 2022. Já jsem nikdy nezaznamenal situaci, že by hasiči večer odjeli od požáru s argumentem, že hasit se bude pokračovat další den ráno.Ten, kdo prosadil zastavení hasebních prací má na jeho rozšíření stejný podíl jako ten, kdo nechal v lese velké množství hořlavého materiálu a jako ten, kdo nechal neprůjezdné lesní cesty, i když byl (byli) na závady upozorňován dobrovolnými i profesionálními hasiči.

   Pravděpodobný prvotní pachatel požáru z léta 2022 je známý. Bylo by, ale velmi nešťastné hodit veškerou vinu pouze na tohoto pána. Velký díl nikoliv za vznik, ale za rozšíření požáru má Národní park České Švýcarsko a tehdejší vedení tohoto parku, které vytvořilo podmínky pro obrovské rozšíření požáru na ČR i Saska. Bude zajímavé sledovat, jak soudci a advokáti v případě náhrady škody přistoupí k faktům, které jsou shrnuté v tomto a minulém blogu. Je možné, že nový ředitel NP ČŠ a/nebo Ministerstvo životního prostředí nebudou mít zájem vymáhat škodu po minulém vedení NP, jenže dalším poškozeným byla spolková země Sasko, okres Saské Švýcarsko – Labské pískovce a oni budou určitě požadovat po viníkovi náhradu škody.

 

Autor: Jiří Nápravník | neděle 28.5.2023 20:07 | karma článku: 20,57 | přečteno: 426x