Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Drahá elektřina, díl druhý

V minulém článku jsem psal o faktu, že ČEZ letos  prodával elektřinu přímo distributorům za průměrnou cenu 91,4 euro/MWh. V dokumentech z roku 2021 je uvedeno, že distributoři mohli elektřinu na letošní rok koupit ještě výhodněji.

----------------------------------------------------------------------------------

V minulém článku jsem v souvislosti s drahou elektřinou začal psát o faktu, že ČEZ letos (v prvním pololetí roku 2022) prodával elektřinu přímo distributorům za průměrnou cenu 91,4 euro/MWh. V dokumentech z roku 2021 je možné nalézt ještě zajímavější ceny, okolo 50Euro/MWh.

 

Premiér a zastropované ceny

Premiér se chlubí tím, že zastropoval cenu elektřiny na 180Euro/MWh. Proč premiér řeší strop na úrovni 180Euro/MWh, když elektřinu ČEZ prodával a prodává levněji. Jasně obchodník potřebuje svoji provizi, ale provize ve výši 100-200% to je opravdu hodně.

Někteří „odborníci“ tvrdí, že zastropování drahé elektřiny je jediná cesta. V naprosté většině případů neexistuje pouze jedna cesta. V tomto případě je druhou cestou hledat, kde se ztrácí či utrácí peníze, když ČEZ prodával elektřinu na rok 2022 za průměrnou cenu 91,4Euro a v minulých letech prodával ještě výrazně levněji a stále vydělával.

Takže druhá cesta, jak zlevnit elektřinu, je velmi podobná tomu, co již MPO (Ministerstvo průmyslu a obchodu) provádí v případě benzínu a nafty, tedy sledovat marže obchodníků.

 

Prodej elektřiny bez burzy je samozřejmě možný

Nikdo výrobcům a distributorům nebo výrobcům a velkým spotřebitelům nebrání v uzavírání dvoustranných dohod o dodávce elektřiny za individuálně dohodnuté ceny. To je vidět i z dokumentů ČEZu za první pololetí roku 2022 a za rok 2021. Vedení ČEZu tam jasně zmiňuje, že prodává přímo distributorům.

Účastníci trhu s elektřinou mají pouze povinnost podle „Nařízení REMIT“ (o integritě a transparentnosti velkoobchodního trhu s energií) předávat informace o obchodech do databáze spravované Agenturou pro spolupráci energetických regulačních orgánů.

To také znamená, že velcí (skutečně velcí) spotřebitelé elektřiny jako jsou ocelárny, železnice, velké výrobní podniky, mohou uzavírat dohody o dodávce elektřiny přímo s výrobci bez distributorů nebo burzy.

V minulých měsících byl v novinách, v TV i na Netu hodně slyšet hlas, že cena elektřiny se tvoří na burze, tedy na komoditní burze v Praze nebo v Lipsku (EEX.com). To je ve skutečnosti cílené PR nebo moderně řečeno desinformace.

První cena se utváří vyjednáváním mezi výrobci a zákazníky(distributory). Pouze přebytky se prodávají na komoditní burze.

 

Informace o dlouhodobých kontraktech z dokumentů ČEZu v roce 2021

V minulém článku jsem zmínil, že ČEZ prodával elektřinu na rok 2022 za průměrnou cenu 91,4Euro/MWh. Tato částka je uvedena ve Zprávě za první pololetí roku 2022, ale tuto částku ovlivnily prodeje na burze, protože v předchozím roce prodával ČEZ elektřinu na rok 2022 za výrazně lepší ceny, konkrétně okolo 50Euro/MWh.

Do pololetí roku 2021 prodával ČEZ MWh za 50Euro a za tuto cenu prodal 75% výroby na rok 2022 a 42% výroby na rok 2023.

Na konci roku 2021 měl ČEZ za cenu 61,5 Euro/MWh prodáno již 58% výroby na rok 2023 a 28% výroby na rok 2024. Kde je ten obrovský nárůst ceny elektřiny, o kterém mluví politici a novináři? Jasně, ČEZ postupně zvyšuje prodejní cenu na další roky, tak jak mu to trh dovoluje. V žádném případě to ale není skok z 50Euro na 400-500Euro/MWh

 

Chybějící matematické myšlení

V souvislosti s cenou elektřiny se často hovoří o tom, že cenu určuje závěrečná elektrárna. To je pravidlo, které může možná platit při obchodování na komoditní burze. Jinak platí „kupecké počty“ tedy matematika pro základní, maximálně začátek střední školy.

Při kalkulaci cen u distributora neplatí stejná pravidla jako na burze, tedy, že poslední (závěrečná elektrárna) určuje cenu. U distributora není jediný důvod takový princip používat. U distributora se používají především „kupecké počty“.

Pokud nakoupíte 90% objemu elektřiny na základě dvoustranné dohody za 100 Euro a současně nakoupíte 10% elektřiny na burze za 500Euro, tak výsledná nákupní cena 100% objemu elektřiny není 500, ale 140Euro (90% + 10%=100%, 90+50=140).

To není žádná vysoká matematika, ale počty ze základní školy. Bohužel dnes je vidět, že PR argumenty / dezinformace jsou slyšet víc než skutečná fakta. Je mi jasné, že dnes často vyhrávají

úžasné prezentační dovednosti, PR a PowerPoint, to může být i jeden z důvodů proč jsou tak vysoké ceny elektřiny.

 

Výroba elektřiny z plynu v ČR / Německu/ Francii

Objevuje se také argument, že elektřina je drahá, protože je drahý plyn pro paroplynové elektrárny. ČEZ má takovou elektrárnu jednu Prunéřov 2 a snížili její výrobu. Podobně to udělali i v Německu, kde plyn používali pro energetické zdroje s výkonem v letech 2020 a 21 v průměru 13GW a letos to je pouze 5GW. Například Francie, ale letos víc využívá paroplynové elektrárny.

Navíc až na několik drobných výkyvů, tak ČR má letos přebytek elektřiny a může vypomáhat ostatním zemím.

 

Když nebudeme prodávat elektřinu, tak nedostaneme plyn

Někdy jsou slyšet argumenty, že pokud nebudeme prodávat elektřinu do zahraničí, tak by se s námi jiné státy nemusely podělit o plyn.

Nikdo nechce bránit dodávkám přebytečné elektřiny do zahraničí. Taková pomoc je správná, ale pomáhat tím, že sami sobě zdražíme elektřinu, to odpovídá uvažování radních knihy Kronika města Kocourkova .

 

Síkela a jeho doporučení pro firmy, aby se chovaly jako středně velké firmy

Pan ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela není „zasloužilý“ poslanec, který za své dlouholeté služby pro STAN dostal ministerskou funkci. Pan Síkela je bankéř, generální ředitel banky, a jako takový dobře ví, jak to v jednání s zákazníky chodí, co si může dovolit říct a co nikoliv. Pokud pan Síkela řekl, aby se velké firmy chovaly jako střední, tak tím vlastně potvrdil, právě se svojí dřívější praxí generálního ředitele banky co oni, jako banky radily klientům. Tedy co radily klientů, dokud pro ně byl ten určitý klient zajímavý a něco na něm mohly vydělat.

Rozhodně se ze strany pana Síkely nejednalo o žádný pokus o vtip či bonmot. Bankéř či generální ředitel si dobře uvědomuje, jaký dopad může mít jeho slovo.

Vyjádření pana Síkely ukazuje, že bankéři, až do úrovně generálních ředitelů, byli schopni a ochotni se na velké firmy dívat jako na střední nebo to majitelům dokonce poradit, když takový přístup byl výhodný pro banku, například tím, že se banka následně podílela na financování konkrétního projektu pro středně velkou firmu.

Pan Síkela dokáže poradit podnikatelům způsobem, který by je následně mohl dostat na lavici obžalovaných podobně jako A. Babiše, ale na druhou stranu nedokáže zadat úkol ERÚ a ČOI, aby prověřily chování distributorů s elektřinou. Je to náhoda nebo svérázný manažerský styl?

 

Dlouhodobé kontrakty a ceny pro roky 2022 a 2023

Z dokumentů, které ČEZ vydal v pololetí roku 2022 bylo na první pohled vidět, že průměrná cena za jakou letos prodává elektřinu je 91,4Euro/MWh. Jenže tuto průměrnou cenu navyšují ceny, za které ČEZ prodával část výroby na burze a dosáhl tak obrovského provozního zisku.

Stejné typy dokumentů, ale za rok 2021 ukázaly, že elektřina pro roky 2022 a 2023 byla prodávána za cenu dokonce okolo 50Euro/MWh. Za velmi podobnou cenu byly uzavírány kontrakty na dodávku elektřiny i na následujících roky (2023, 24).

 

Kam prodával a prodává ČEZ elektřinu

Z dokumentů, které ČEZ každé pololetí vydává je jasně vidět, že prodává elektřinu za velmi přijatelné ceny. Důležitou otázkou zůstává komu. Jestli elektřinu nakoupí distributoři, kteří mají licenci a působí v ČR nebo elektřinu od ČEZu koupí zahraniční distributoři.

To je sakra vážná otázka kterou by měl ministr Síkela, ERÚ, ČOI, BIS ověřit nebo vyvrátit.

 

Přístup premiéra a ministra MPO

Premiér vlády ČR je profesor, ministr průmyslu a obchodu je inženýr ekonomie, bankéř, investor, takže to nejsou hlupáci. Pokud jde o ceny elektřiny a ohrožení ekonomické stability domácností i firem, tak to vzhledem ke vzdělání výše zmíněných pánů vypadá v lepším případě na neschopnost, v horším případě se jedná o úmysl.

Premiér vlády ČR a ministr průmyslu a obchodu lžou občanům o tom, že je drahá elektřina. Není drahá a dokumenty ČEZu to jasně dokazují. Zdražují jí distributoři ze zatím nejasných důvodů nebo firma, kde má stát 70% podíl, prodává elektřinu do zahraničí za nižší cenu, než za jakou ji mohou získat distributoři a zákazníci v ČR.

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu má své úřady (ERÚ, ČOI) a ty mohou prověřit chování ČEZu a distributorů. Mají při tom oporu v zákoně 458/2000 Sb. Energetický zákon, zákoně 526/1990 Sb. O cenách. Pokud nevědí, jak to provést, tak inspiraci mohou nalézt v případě sledování marží benzínu a nafty.

Zůstává několik nezodpovězených otázek, třeba nám na ně politici odpoví :

- Proč stále hovoříte o ceně na burze, když důležité a jistější jsou dlouhodobé kontrakty

- Kdo jsou ti distributoři, kterým ČEZ prodává elektřinu za ceny uvedené ve Zprávě

- Kde se vytváří ten propastný rozdíl mezi cenou ČEZu (výroba) a cenou distributorů

- Kdo kontroluje distributory a jak dopadly kontroly

a pak je tu ještě jedna otázka

- Proč se na dokumenty ČEZu nepodíval stejným způsobem jako já žádný novinář nebo opoziční politik. Je to stejná náhoda, jako když Síkela radil velkým firmám, aby se tvářily jako střední nebo lidé, včetně novinářů už jsou skutečně unaveni a rezignovali??

 

 

Autor: Jiří Nápravník | úterý 18.10.2022 14:12 | karma článku: 28,57 | přečteno: 647x
  • Další články autora

Jiří Nápravník

Bartošovo IT dobrodružství a zapomenuté přechodné období

Tématem letošních prázdnin je vydávání stavebního povolení v novém informačním systému stavebního řízení (ISSŘ). Nový zákon počítá s přechodným obdobím. Podobně o tom informovala ČKAIT a Obecniportal.cz

27.8.2024 v 12:15 | Karma: 15,96 | Přečteno: 427x | Diskuse | Politika

Jiří Nápravník

K čemu je dětem škola ?

Za pár dnů začíná školní rok. To je i důvod bavit se víc o školství a jeho podobě. Když se chceme bavit o podobě vzdělávání, tak bychom měli mít nejprve jasno, proč a pro koho by se naše děti měly učit.

26.8.2024 v 6:50 | Karma: 13,60 | Přečteno: 304x | Diskuse | Politika

Jiří Nápravník

Existuje řešení chyb podobných CrowdStrike nebo je to sci-fi?

Samozřejmě, že řešení existuje. Když se inženýři a technici poučili z problémů Boeingu 737Max, z problémů s naftovými motory VW, atd., tak je možné vyřešit problémy s počítačovými viry a chybami v SW, resp. v jejich aktualizaci .

23.7.2024 v 7:00 | Karma: 25,62 | Přečteno: 1497x | Diskuse | Ekonomika

Jiří Nápravník

Proč jsme se stali EU lenochy? Místo čísel je nutné si přiznat co jsme dělali špatně.

Česko potřebuje zvýšit produktivitu práce, ale když se má situace zlepšit, tak si musíme přiznat kde byla chyba, spíš chyby, které způsobily, že se vytratila iniciativa, chuť věci posouvat dál a dělat lépe.

30.4.2024 v 7:00 | Karma: 33,93 | Přečteno: 2781x | Diskuse | Politika

Jiří Nápravník

Žádná energetická krize! Ve skutečnosti lež premiéra a spekulace na burze

Premiér Fiala a vláda od počátku roku 2022 stále mluví o energetické krizi v ČR. Žádná energetická krize tady nebyla a není. Všechny ty řeči okolo elektřiny měly zakrýt obrovské spekulace na burze s komoditními deriváty.

8.2.2024 v 11:02 | Karma: 31,76 | Přečteno: 1209x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku

18. září 2024  7:59,  aktualizováno  14:33

V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Nejsem chirurg, ale vím vše. Britové vyšetřují praktiky tureckých klinik

18. září 2024  20:50

Britské úřady vyšetřují tamní pobočky tureckých klinik plastické chirurgie. Reportéři listu The...

Libanonem otřásly další exploze, tentokrát vybuchly vysílačky

18. září 2024  16:39,  aktualizováno  20:08

Na jihu Libanonu a na jižním předměstí Bejrútu ve středu opět vybuchly komunikační zařízení...

Voda stojí a tvrdý jíl mění v plastelínu. Ostravská Nová Ves hraje o čas

18. září 2024

Premium Přestože na řadě povodní zasažených míst už voda opadla, domy v ostravské Nové Vsi jsou stále...

Zabiják teroristů létá nad Českem. Dron Reaper pomáhá monitorovat povodně

18. září 2024  19:53

Nebe nad Českem při povodních nebrázdí jen osm vojenských vrtulníků, které pomáhají s evakuací a...

Čas pro sebe v centru ToWell: Soutěžíme o 5 poukazů v hodnotě 5 499 Kč
Čas pro sebe v centru ToWell: Soutěžíme o 5 poukazů v hodnotě 5 499 Kč

Toužíte po dokonalé pleti a chvíli relaxace? Zapojte se do naší soutěže a vyhrajte luxusní kosmetické ošetření v estetickém centru ToWell. Pět...

  • Počet článků 71
  • Celková karma 18,39
  • Průměrná čtenost 1768x
Jsem praktik, který poznal práci v montérkách, ve státní správě i na místě ředitele dvou výrobních závodů. Mým velkým koníčkem jsou jíž 25 let počítače, programy a sítě. Dokáži o počítačích hovořit kriticky a snad i jazykem, který je srozumitelný běžným uživatelům.

Prvního hackera jsem vypátral v roce 1999, prvního vykradače bankovních účtů přes internetová bankovnictví v roce 2002.

Seznam rubrik