Česká televize, peníze a Rada ČT
Minulý týden ředitel České televize informoval o tom, že peníze došly a je třeba začít rázně šetřit. Ve skutečnosti peníze došly již před víc jak 8 roky, ale vedení televize a hlavně Radě ČT to nevadilo a v klidu schvalovaly deficitní rozpočty. Řešení, spojené s kanálem ČT3 a celým hospodařením České televize, je v rukách Rady ČT a uvidíme jak dopadne v Poslanecké sněmovně volba nových členů.
Již několik let se ozývaly hlasy, že se rezervní fond České televize tenčí a bude třeba udělat co nejrychleji úpravu koncesionářských poplatků nebo najít jiný stabilní zdroj finančních prostředků pro provoz a rozvoj České televize. To se v době, kdy na to byl čas, nestalo. Poslanci schválili několik úprav v oblasti DPH, které se týkaly veřejnoprávních organizací (TV, rozhlas). Byly to spíše jednorázové záplaty, ale rozhodně to nebyly systémové úpravy či změny.
Několikrát se v minulých letech ozývaly hlasy, které vyzývaly k odvolání generálního ředitele ČT. Takový názor má dvě velká úskalí. Pro odvolání ředitele musí být dostatečný počet hlasů v Radě ČT a pak také musí být rozmyšleno, co bude poté, až bude stávající ředitel odvolán. I když je těžké si takový fakt připustit, tak pan generální ředitel a jeho tým plnili zadání, které dostávali od Rady ČT.
Pan generální ředitel se mohl snažit víc. Jistě, ale to by znamenalo, že by se měl pustit do nepopulárních opatření uvnitř ČT v dobách, kdy neměl jasnou podporu ze strany Rady ČT. Proč by to ale dělal, když nepopulární opatření po něm nikdo nechtěl a pravděpodobně by se ho při jejich prosazování, nikdo z členů rady ani poslanců, nezastal.
Jednání Rady ČT
V zákonu o České televizi č. 483/1991 Sb., je jasně uvedeno, že rozpočet České televize na následující rok vždy schvaluje Rada ČT. Rada ČT chybovala v tom, že schvalovala deficitní rozpočet ČT v době, kdy už se mělo šetřit nebo přesvědčit poslance a občany o nutnosti zvyšovat poplatek. Měsíce a roky utíkaly, nic se neměnilo a finanční rezervy České televize se ztenčovaly.
Práce generálního ředitele
Ředitel jako správný moderní manažer plnil zadání, která dostal v rozpočtu ČT a případně v dalších dokumentech od Rady ČT. Jasně, pan generální ředitel se mohl snažit víc a mohl být uvnitř televize ráznější, ale takový postup by mohl zase znamenat v ČT krizi. Jenže to manažer, který nemá jasnou podporu od Rady, nikdy neudělá. Ředitel neměl jasnou většinovou podporu v Radě ČT pro prosazení změn, úspor ani zdůvodnění navýšení poplatku. Nebyla však jasná ani většina pro jeho odvolání ředitele a výběr někoho nového. Měsíce a roky utíkaly, nic zásadního se neměnilo.
Šetření navrhovaná generálním ředitelem
Podobně jako v případě hospodaření v minulých letech, tak i v případě hledání úspor, je vidět, že jde generální ředitel cestou nejmenšího odporu.
Chce zrušit kanál ČT3, který využívá obrovských archivů České televize a náklady na jeho provoz jsou hodně nízké. Využívá se odbavovací pracoviště, které je již stejně účetně odepsané, poplatky za distribuci, tedy pozemní vysílání jsou určeny za celý multiplex, takže o jeden kanál víc nebo méně není velký rozdíl. Zrušení celého kanálu vypadá akčně a zajímavě. Navíc, kdo by poslouchal stížnosti důchodců, tedy hlavní skupiny diváků ČT3.
Omezení nákupu práv pro sportovní přenosy. V době, kdy velkou většinu sportovních přenosů vysílají placené komerční televize, to není hlavní místo, kde by se dalo šetřit.
Skutečné změny
V chodu České televize, jejího vedení i v práci Rady České televize je třeba prosadit změny, jinak se z celé České televize stane jeden velký kanál ČT3. A to by byla škoda, protože v této televizi na Kavčích horách, ve studiích Brně, v Ostravě i v regionech pracuje spousta profesionálů „srdcařů“. Vedle nich jsou tam, ale lidé, kteří se chovají jako by veřejnoprávní televize byla jejich, případně jako by oni a jen oni měli právo na přípravu konkrétního pořadu na veřejnoprávní stanici. To je základní omyl.
Zvýšení koncesionářského poplatku
Zvýšení poplatku funguje na mnoho občanů jako pomyslný červený hadr na býka. Hlavní problém není v tom, že dnes je poplatek ve výši přibližně jedné krabičky cigaret měsíčně nebo jedné vstupenky do kina. Lidé, nebo alespoň většina z těch co nepobírají sociální dávky, by tak byla schopná platit i poplatek ve výši dvou vstupenek do kina nebo dvou krabiček cigaret měsíčně, ALE.. Podstatná je podmínka, co lidé za koncesionářský poplatek dostanou. Pokud jsou ALE především ve zpravodajství pořady a moderátorské tváře již 15 a více let, tak je to hodně zvláštní. K obhájení zvýšení koncesionářských poplatků by pomohla například změna v tom, že by některé pořady připravovali na střídačku dva týmy a dva moderátoři.
Nova Akademie
V době, kdy se Česká televize chystá propouštět své zaměstnance, tak soukromá televizní stanice NOVA otvírá svoji akademii a chce si vychovávat nové spolupracovníky za kamerou i před ní. Zajímavé na této akademii je i fakt, že NOVA hledá nové kolegy i pro redakci zpravodajství.
Po dlouhé roky platilo, že veřejnoprávní televize je nejlepší místo pro start kariéry a první skutečné seznámení se s výrobou a odvysíláním pořadů. Nyní je však jasně vidět, že komerční stanice nedostatek mladých a zapálených profesionálů chtějí řešit sami, a to výchovou vlastních kolegů. I to se dá chápat jako signál, že v České televizi je mnoho věcí nezdravých a zralých na změnu.
Řešení problémů má v rukou Rada České televize
Česká televize si od posledního zvýšení koncesionářských poplatků v roce 2008 několik let vytvářela rezervní fond. Dobře vedená Rada České televize by souhlasila s použitím této rezervy na nepředvídatelné události, jako bylo rozšíření vysílání v době Covidu nebo současná inflace. Dobře vedená Rada ČT by neměla souhlasit s tím, že by se rezervní fond postupně „projedl“, tedy spotřeboval na běžný chod televize bez včasných úsporných opatření a bez včasných a jasných změn, které by v očích občanů ospravedlnily zvyšování koncesionářských poplatků.
Další kolo volby nových členů Rady ČT
V nejbližších dnech má proběhnout nová volba chybějících členů Rady ČT. Mezi vybranými kandidáty je 12 novinářů či lidí jinak spojených s médii, jeden odborník na vzdělávání, který tvrdí, že nepotřebujeme technicky vzdělané lidi, ale není mezi vybranými nikdo, kdo by měl zkušenosti z krizového řízení a prací s lidmi v těžkých časech.
Řešení má v rukou Rada České televize
Rada ČT má možnost odvolat nebo potvrdit ve funkci generálního ředitele ČT. Rada schvaluje nebo neschvaluje (a vrátí k přepracování) rozpočet ČT na další období. Když se toto umí použít, tak se jedná o silné nástroje.
Jsou to dvě jasné a silné páky, které mohou uvnitř ČT prosadit mnoho změn a po změnách může přijít i obhájení zvýšení koncesionářského poplatku.
Veřejnoprávní televize má své jasné místo. Opakovaně to týmy skutečných televizních profesionálů dokázaly v dobách krizí, přírodních katastrof nebo jiných mimořádných událostí.
Poplatníci i televizní pracovníci si zaslouží, aby na fungování ČT dohlíželi skuteční profesionálové, kteří jsou schopni a ochotni řešit i nepříjemné úkoly včas, než přerostou v krizi ohrožující ekonomické a personální základy.
Jiří Nápravník
Bartošovo IT dobrodružství a zapomenuté přechodné období
Tématem letošních prázdnin je vydávání stavebního povolení v novém informačním systému stavebního řízení (ISSŘ). Nový zákon počítá s přechodným obdobím. Podobně o tom informovala ČKAIT a Obecniportal.cz
Jiří Nápravník
K čemu je dětem škola ?
Za pár dnů začíná školní rok. To je i důvod bavit se víc o školství a jeho podobě. Když se chceme bavit o podobě vzdělávání, tak bychom měli mít nejprve jasno, proč a pro koho by se naše děti měly učit.
Jiří Nápravník
Existuje řešení chyb podobných CrowdStrike nebo je to sci-fi?
Samozřejmě, že řešení existuje. Když se inženýři a technici poučili z problémů Boeingu 737Max, z problémů s naftovými motory VW, atd., tak je možné vyřešit problémy s počítačovými viry a chybami v SW, resp. v jejich aktualizaci .
Jiří Nápravník
Proč jsme se stali EU lenochy? Místo čísel je nutné si přiznat co jsme dělali špatně.
Česko potřebuje zvýšit produktivitu práce, ale když se má situace zlepšit, tak si musíme přiznat kde byla chyba, spíš chyby, které způsobily, že se vytratila iniciativa, chuť věci posouvat dál a dělat lépe.
Jiří Nápravník
Žádná energetická krize! Ve skutečnosti lež premiéra a spekulace na burze
Premiér Fiala a vláda od počátku roku 2022 stále mluví o energetické krizi v ČR. Žádná energetická krize tady nebyla a není. Všechny ty řeči okolo elektřiny měly zakrýt obrovské spekulace na burze s komoditními deriváty.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
Výbuchy pagerů byly pro Hizballáh bezprecedentní ranou. Šéf hnutí hrozí válkou
Výbuchy tisíců komunikačních zařízení byly bezprecedentní ranou pro Hizballáh, uvedl šéf tohoto...
Ideální by bylo vyhrát tak, aby nás nemohl nikdo obejít, říká lídr ANO Kukla
Nenechat krajské peníze zahálet na účtu a více investovat – například do rozvoje nemocnic nebo do...
Pagery s výbušninou proudily do Libanonu dva roky, dodavatel byl nastrčený
Když média začala tento týden pátrat po původu pagerů, které explodovaly v rukách členů...
Ukažme dětem, že technika může bavit, míní lídr hnutí ANO Kubíček
Hlavním vyzyvatelem současného jihočeského hejtmana Martina Kuby z ODS bude lídr ANO Roman Kubíček....
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 71
- Celková karma 18,39
- Průměrná čtenost 1768x
Prvního hackera jsem vypátral v roce 1999, prvního vykradače bankovních účtů přes internetová bankovnictví v roce 2002.