Prohnilí proti prohnilým. Prvním vítězem akce Vidkun je ředitel GIBSu Bílek.

Ředitel Bílek se drží hesla “ Kdo uteče, ten vyhraje “ a on skutečně vyhrál. Sebou si vezme doživotní rentu ve výši cca 70.000,-Kč a za sebou zanechá GIBS  o jejíž prohnilosti si cvrlikají vrabci na střeše.

 

          Jako červený hadr na rozzuřeného býka zapůsobila na mnohé zpráva z posledních dní, že ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů ( GIBS ) Ivan Bílek, který rezignoval na svoji funkci, bude po svém odchodu pobírat doživotně rentu ve výši cca 70.000,-Kč. Pro mnohé nespravedlivé, ale nikoliv nezákonné. Dnešní svět není spravedlivý. Ale spravedlivé je nutno říci, kdo mu k takové rentě pomohl. Byli to ti premiéři vlád, kteří řediteli Bílkovi udělovali odměny, jež jsou i snad za hranicí etiky a tím mu i uměle navyšovali plat, aby v konečném výsledku dosáhl takové renty, jaká nyní je. Proto jsou nyní mnozí právem pohoršeni a neprávem činí policistům ( řadovým ), že pobírají po ukončení služby doživotní výsluhy. Zdaleka se však nejedná ( u řadových policistů ) o takové částky, které by měly pobuřovat. To jen nyní tento případ názorně ukazuje, že hrozí nadužívání tohoto institutu.

         Bod první. Mělo by tedy dojít změnou zákona k tomu, že případné jakékoliv udělené odměny se prostě nezapočítávají do výpočtu nároku na rentu. U běžných policistů se v případě odměn jedná o bagatelní částky, ale tady názorně vidíme, že u několika desítek jedinců tyto odměny výrazně “pomohou” k nebývale vysoké doživotní rentě. Navíc on taky odešel na vlastní žádost ředitel kriminální služby Pospíšek a je jen otázkou času, kdy se v rámci dotazu o svobodném přístupu k informacím dozvíme, jaké on pobíral odměny a s jakou doživotní rentou odešel i tento člověk spojovaný s kauzou Vidkun. Je jen otázkou času, kdy se v rámci dotazu o svobodném přístupu k informacím dozvíme, jaké odměny pobírají na policejním prezidiu, na krajských policejních ředitelstvích apod. Je jen otázkou času, jestli se taky nedozvíme, že se snad mnohdy může hrát tzv. malá domů.

         Bod druhý. Ředitel Bílek si odměny a rentu vůbec nezasloužil. To je bez diskuze. Jediné, o co se zasloužil je, že GIBS pod jeho vedením ztratila důvěru snad u všech a že nepracovala, tak jak měla. Zdárným příkladem poslední doby  je právě akce Vidkun, kde útvar GIBSu vůbec nebyl k akci přizván (ačkoliv by mu to příslušelo) či  včerejší kritika generální inspekce ze strany Ústavního soudu o nedostatečném vyšetřování incidentu při vyhošťování občana Kamerunu. Zde dokonce je hovořeno, že nejvíce pochybila generální inspekce. Zákonitě tedy vyvstává otázka, za co tedy ředitel Bílek bral odměny?

          Bod třetí. Schází důsledná kontrola GIBSu. Jestliže premiéři vlád, pod které ředitel tohoto útvaru spadá, udělovali jejímu nejvyššímu představiteli odměny, tak asi za “dobře odvedenou práci, za něco nadstandardního“, neboť za běžný pracovní výkon přece dostává plat. Nebylo by tedy od věci se dnes skutečně dozvědět, za jaká pracovní úsilí byl konkrétně ředitel Bílek tak nadstandardně odměňován. 

          Bod čtvrtý.  Bohužel  to vychází tak, že se GIBS  asi stala takovým malým státem ve státě, bez jakékoliv kontroly, kdy ani předsedové vlády neměli ponětí, jak tento útvar a jeho ředitel skutečně kvalitativně pracuje. Jaká je odbornost pracovníků zařazených u GIBSu a jaký je jejich morální kredit. Že za to, co bylo popsáno v předchozí větě zodpovídá ředitel generální inspekce ? No tak asi bude vše v pořádku. Protože jinak by si nevysloužil takové odměny a takovou doživotní rentu.

Odměny ředitele Bílka, zdroj lidovky.cz, 6.11.2015

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luděk Naivert | středa 11.11.2015 11:42 | karma článku: 22,74 | přečteno: 962x