Lesk a bída policejní slávy

Co na tom, že jako vysoce postavený policejní šéf rozhodujete nezákonně. Nečeká vás trest, ale spravedlivá odměna.

          Včera byl na serveru Lidovek uveřejněn článek o pyrotechnikovi, který se znelíbil svému vedení a dnes je na stejných stránkách uvedeno, že jej nezákonně poslali chytat kapsáře. Aspoň tak to tvrdí komise policejního prezidia. První náměstek policejního prezidenta Vondrášek na toto stanovisko komise  nedbal a ponechal pyrotechnika svému osudu a nechal na něm, aby svá práva hájil u soudu. Jak příznačné.

         A policejní prezident, stejně jako k ostatním negativním věcem v řadách policie, mlčí. Nevěřím, že o tomto případu neví, ale tento postoj policejního prezidenta je v poslední době pro něj typický. K takovým věcem se prostě nevyjadřovat a zarytě mlčet. Nejedná se totiž o žádnou mediální akci, kde by se generál Tuhý mohl zviditelnit a zpopularizovat a tak nechá vše napospas svému osudu. Však ono to nějak "vyšumí" a za pár dní po pyrotechnikovi a jemu podobných ani pes neštěkne.

         Přesně. Přestaňme ctít u policie vůči svým zaměstnancům právo a zákon a nechme na nich, ať se sami svého práva domáhají. Co na tom záleží. Soudy rozhodnou za několik měsíců a že jim potom zpětně někdo dá za pravdu? Že někdo z vedení policie rozhodl nezákonně?  No a co. Nic se neděje. Kdo by očekával, že ten, kdo nezákonně rozhodl, bude odvolán, tak se ale mýlí. 

          V roce 2010 krajský policejní šéf Ms kraje nezákonně odebral stovkám policistům příplatky. Policisté uspěli až v přezkumném řízení u ministra vnitra a tak po několika měsících se dočkali toho, že neoprávněně stržené peníze jim byly vráceny zpět. A že to rozhodnutí krajského policejního šéfa bylo nezákonné? Žádný problém. Krajský šéf zřejmě nezvládl manažersky svoji funkci, uchýlil se proto k nezákonnému kroku a nechal na policistech, aby se bránili, jak uznají za vhodné. Zřejmě si myslel, že si to policisté nechají líbit a celá věc se uklidní. Nestalo se tak, oni totiž policisté ( a můžeme k nim mít jakékoliv výhrady ) nejsou ovce. Jak ale potom můžeme chtít, aby ti řadoví policisté sami dodržovali zákon a určitou přiměřenost, když u svých nadřízených vidí, že jejich nezákonné postupy jim prostě projdou bez jakékoliv újmy. Chtělo by se říci: "Příklady táhnou". 

         Oba tyto dva případy jsou si podobné. Řadový policista je ponechán svému osudu, je na něm, aby uplatnil svá práva, aby se soudil, i když na počátku případu jsou zřejmé indicie, že v rozhodnutí nadřízeného je cosi nezákonného. Asi by vše vypadalo jinak, kdyby ti, co vydali nezákonná rozhodnutí, nesli za ně odpovědnost. 

         A abych nezapomněl na dobrý konec. Tak ten krajský policejní šéf byl po zásluze "potrestán". Stal se totiž současným policejním prezidentem.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luděk Naivert | středa 22.4.2015 10:20 | karma článku: 24,37 | přečteno: 922x