Zahalené ženy versus lidské bratrství
"To je mé náboženství!"
Proč se nejvyšší francouzský představitel rozhodl zařadit téma přísného úzu zahalování muslimek na pořad svého bilančního expozé? Je velmi pravděpodobné, že Sarkozyho slova o burce byla adresována americkému prezidentovi Obamovi. Ten se totiž počátkem letošního června (4.6.09) v Káhiře ve svém zásadním proslovu k muslimskému světu postavil proti pokusům některých vlád v západní Evropě vymezovat muslimům způsob oblékání pomocí zákonů. Bylo jasné, že výtka se týká především Francie, kde již pět let platí právní norma zakazující islámský šátek a nošení ostentativních náboženských symbolů vůbec ve veřejných školách. Sarkozy nemohl takovou poznámku přejít mlčením.
Zákaz nošení burky, stejně jako integrálního zahalování muslimských žen (niqáb), který by si francouzský prezident přál v zemi zavést, svědčí o tom, že Sarkozy se dívá na otázku integrace muslimů ve Francii a v Evropě realisticky. Ostatně, ve svém projevu předneseném před kongresem ve Versailles se dotkl podstatně širšího tématu, než které představuje zmíněný způsob oblékání. Uznal, že francouzská politika integrace selhala. Prohlásil, že „rovnostářství“ , které je principem této politiky, netáhne imigranty vzhůru, nýbrž je stahuje ke dnu a probouzí u nich zatrpklost. Pozitivní diskriminace na etnické bázi ztrácí do budoucna smysl. Pomoc ze strany státu by měla napříště směřovat výhradně na sociálně slabou populaci bez ohledu na její etnický původ. Kauzu zahalování muslimek by se měla nahlížet z tohoto úhlu. Zákaz má být podle Sarkozyho prvním krokem k ekonomické emancipaci „burkizovaných“ žen.
V příštích měsících se ve Francii nesporně rozproudí živá debata o to, zda zákaz burky nejde proti republikánským principům vyjádřených triádou rovnost, volnost, bratrství. Určitě se najdou mnozí, kteří budou poukazovat na to, že zákaz je útokem na osobní svobodu. Muslimky, jež si nasazují burky a niqáby a domáhají se práva na jejich nošení, budou vykřikovat na všechny strany, že je k zahalování nikdo nenutí. Slyšet se určitě nechají i takové, jež budou upřímně tvrdit, že žít v takovém černém stanu je jejich vlastním rozhodnutím a že takový způsob života je vlastně nejlepší emancipací. Budeme zase slyšet, že islámu nerozumíme a proto nemůžeme pochopit, jak jsou muslimky ve svém zahalení vlastně velice svobodné. Důvod bude, jako pokaždé v takovém případě, jasný. Zastřít skutečný stav a umlčet hlasy upozorňující na katastrofální postavení řady muslimek.
Na takovou kampaň zase doplatí lidské bratrství. Pokaždé, když se začne mluvit o zákazu zahalování, přestává se mluvit o útlaku. Převahu získávají řeči o tom, že je třeba dělat muslimům ze strany nemuslimů ústupky ve jménu svobody. Leč červík pochybnosti vrtá a vrtá. Co se jednou na věc podívat z jiného úhlu? Proč by se muslimové, jejichž mluvčí nám v Evropě neustále snášejí důkazy o tolerantním islámu, nemohli vzdát černého sukna na důkaz toho, že to myslí s lidským bratrstvím a solidaritou upřímně a že nemají strach dát vlastním ženám svobodu, protože se o budoucnost své víry nebojí? Takovou otázku jsem dosud od nikoho neslyšel. Moci vidět druhého, číst v jeho tváři, jak se cítí, to je začátek kontaktu, nezbytný předpoklad k vcítění se do druhého a k jeho pochopení. Obecně platí, že lidsky jsme si navzájem blíže, můžeme-li si pohlédnout do tváře a nespoléhat jen na hlasy.
Černý tyátr zahalených žen se dnes bez zábran přemísťuje světem a vnucuje svou egoistickou potřebu zahalování, stejně jako z toho plynoucí asociální důsledky překážející každému, koho se tento zvrácený zvyk dotkne. Není v tom ani špetka pokory, byť jde údajně o náboženství, jen arogance a agrese. Pokud toto má být svoboda, pak je to svoboda, jež se vysmívá rovnosti mezi lidmi a dělá dlouhý nos na lidské bratrství. Je dobře, že se našel jeden osvícený Evropan s postavením a odvahou. Sarkozy pochopil, že zahalování muslimek není pro Evropu okrajovou záležitostí a boj s integrálním závojem by měl patřit mezi její politické priority.
Zdeněk Müller
E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.
Zdeněk Müller
Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.
Zdeněk Müller
Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?
Zdeněk Müller
Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.
Zdeněk Müller
Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
OBRAZEM: Plejáda státníků, davy z celého světa. Jak Vatikán pohřbíval papeže
Americký prezident Donald Trump, jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj či britský princ...
Rakev papeže převezli do baziliky Panny Marie Sněžné, kde ho pohřbí
Sledujeme online Za potlesku tisíců lidí projela centrem Říma kolona vezoucí rakev s tělem papeže Františka, který...
Silný výbuch otřásl íránským přístavním městem, jsou stovky zraněných
Íránským přístavním městem Bandar-Abbás v sobotu otřásl mohutný výbuch, který podle íránské státní...
Kurská oblast osvobozena, hlásí Kreml. Gerasimov chválil Severokorejce
Ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky, kteří část této...

PROCESNÍ INŽENÝR S AJ (od 40.000 Kč)
Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat:
40 000 - 50 000 Kč
- Počet článků 263
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2518x