Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tanec slonů

Ve světě se roztrhl pytel s konferencemi, semináři a přednáškami na téma islám a Západ. Hledá se cesta, jak rozproudit mezináboženský dialog a tak zabránit „civilizační válce“. Při takových názorových výměnách dojde zpravidla k chvályhodné shodě. Vztahy mezi světovými náboženstvími a zeměmi, které jsou s nimi spojovány, by neměly být otravovány „stereotypy“, „nepravdami“ nebo „předsudky“. A také by se prý slušelo, aby náboženští představitelé vložili svoji autoritu do věcí veřejných.  Ať se jedná třeba o podnikatelskou morálku nebo o globální oteplování.

Jistě, záleží na tom, kde se setkání koná, kdo ho sponzoruje a jaké je publikum. Ale pokaždé to vyzní jako tanec slonů. Podupává se trochu ztěžka, co možná ve stejném rytmu, jako když drezírovaní tlustokožci předvádějí své číslo pod cirkusovým šapitó. Občas sice poněkud nemotorně, ale ke spokojenosti diváků. Potlesk se nakonec dostaví.

Pravda, jako refrén zní známá stanoviska a tabu, jež by mohla tanec narušit, se obcházejí. Leč přesto se účastníci mezináboženských setkáních občas dotknou některé ze zásadních otázek. Kupříkladu oné jak a zda vůbec lze smířit svobodu slova s muslimským požadavkem zakázat veřejné výroky nebo kulturní počiny (literatura, divadlo, film), které pohoršují islámské cítění, jinak řečeno „urážejí islám“. Na nedávno konané konferenci v Malajsii o vztazích islámu a Západ byla tato otázka postavena tak dramaticky, že to muselo vylekat každého, kdo chápe občanská práva podle západně liberálního pojetí. 

Jeden řečník po druhém vyzývali k mezinárodnímu uzákonění zákazu napadat náboženství. „Nikdy nebudu souhlasit s tím, že svoboda slova je morálně správná, pokud napadá moji víru“, prohlásil saúdsko-arabský princ Turkí al-Fajsal. Několik dalších účastníků tvrdilo, že by bylo žádoucí a oprávněné vložit do Mezinárodní konvence občanských a lidských práv (platí jako mezinárodní smlouva pod garancí OSN od roku 1976) článek ustanovující, že „obhajoba národní, rasové nebo náboženské nenávisti, vedoucí k diskriminaci, nepřátelství nebo násilí bude zakázána zákonem“.  

Samo o sobě to zní možná rozumně. Kamenem úrazu je nebezpečí, že se tato klauzule změní v cenzorskou chartu. Západní zastánci občanských svobod jsou silně zneklidněni takovými snahami uzákonit národně i mezinárodně limity pro svobodu slova ohledně náboženství. S ohledem na to, v jaké době žijeme, je vzrušení kolem tohoto tématu pochopitelné. Možnosti bleskového šíření informací a dezinformací po světě způsobují, že například takový typ „útoku na cítění muslimů“, jak se označovaly v muslimském světě předčasem dánské karikatury proroka islámu, vyvolávají řetězovou reakci. Přenáší se to pak do krvavých řeží, jako se stalo v Pákistánu, nebo do zmrazení evropských importů muslimskými zeměmi. Mimoto jsme dnes svědky dobře řízené a koordinované kampaně Organizace islámské konference. Jejím cílem je přeformulovat lidská práva tak, aby pod ně dal včlenit zákaz napadat náboženství. 

Uprostřed podrážděné diskuse se kupodivu ozval jeden hlas na obranu západního chápaní demokracie a občanské svobody. Tvrdí, že tyto principy jsou slučitelné s islámskou zbožností. Nepřichází od žádné vznešené a vysoce postavené instituce či osoby, nýbrž od mladé holandské muslimské právničky. Do tance těžkých vah vstoupila subtilní žena. Famile Fatma Arslánová. Letos v zimě se mimo jiné postavila za holandský zákon proti nošení burky, neboť takových muslimek je podle ní hrstka a holandská společnost má právo si určovat limity. Tentokrát vysvětlovala sálu naplněnému převážně mužskými hodnostáři, že je lepší cesta, jak bránit islám na Západě, než zakazovat a zákazy uzákoňovat. Není třeba, jak pravila, vnucovat západním zemím, aby omezily svobodu slova způsobem, který dobře zná většina muslimských zemí.

Ona sama a její přátele vysvětlují a znovu a znovu opakují v mešitách, na veřejných shromážděních a při vzdělávacích přednáškách v Nizozemsku, že demokracie nabízí možnost mluvit jak ve prospěch islámu, tak proti němu. Násilí a nepřiměřené reakce jdou na ruku extrémistům. „Být evropským muslimem je velkou šancí“, říká paní Arslánová. Narodila se v Diyarbakiru ve východním Turecku, kde ovšem nemohla dostat to, co ji nabídla nová vlast: svobodu nasadit si islámský šátek, modlit se kdykoliv a jakkoliv podle svého vlastního svědomí a bez zasahování policie. Pokud jsou islám a Západ ve sporu, pak lidé jako je paní Arslánová nabízejí řešení. Nikoliv tanec slonů se souhlasným mručení, abychom je nerozlobili. Nýbrž docela věcný a rozumný krok. Hovořme mezi sebou jako lidé a nehledejme viníka v západní svobodě či svobodě slova. Ona má přes všechny drobné neduhy jednu velkou přednost. Je schopna osvobodit i islám ze zajetí primitivních bludů a nesmyslných zákazů a dát mu čistě duchovní rozměr.     

 

 

 

Autor: Zdeněk Müller | pondělí 30.6.2008 10:55 | karma článku: 15,69 | přečteno: 2193x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

Jako komunismus?

„Komunismus je islám 20. století“, bonmot francouzského sociologa, starý více jak půl století, by se dnes dal obrátit. „Islamismus je komunismus 21. století“.

23.8.2013 v 14:30 | Karma: 16,09 | Přečteno: 770x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Soustředěnost jako kulturně společenský problém

Jaký vliv může mít na lidské myšlení těkavost povzbuzovaná dnes už běžným a často libovolně směrovaným sledováním obrazovek či ekránů nejrůznějších elektronických zařízení? Schopnost či naopak neschopnost delší soustředěné pozornosti mají zajisté individuálně i kolektivně kulturní a společenský dopad.

7.8.2013 v 13:40 | Karma: 27,58 | Přečteno: 1868x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Několik poznámek k tématu Islám v Evropě

Počátkem prázdnin mě Český rozhlas pozval k diskusi o muslimech a islámu obecně a těch v Evropě zvláště. Předem naplánované cestování mi bohužel nedovolilo účast na natáčení pořadu přijmout a musel jsem se omluvit. Nabídl jsem alepoň pár svých poznámek k tématu. Následující text je složen právě z nich.

25.7.2013 v 12:30 | Karma: 12,47 | Přečteno: 1359x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Sedm společenských tříd

Třídní rozdíly nejsou minulosti. Dva britští sociologové oprášili pojem a pokusili se zjistit, jak je na tom z tohoto hlediska současná ostrovní společnost. Na webové stránce BBC si lze nyní zahrát na Angličana a najít si místo v britském společenském žebříčku.

28.6.2013 v 9:15 | Karma: 9,92 | Přečteno: 731x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Demokracie pro počítačovou civilizaci

„Současný svět není v krizi. Co na nás doléhá, to je jeho podstatná změna“. Francouzský filosof takto charakterizuje jevy kolem nás. Nemálo se toho za posledních dvacet let stalo, leč víme si s tím rady?

11.6.2013 v 13:30 | Karma: 18,30 | Přečteno: 2147x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik