Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Sedm společenských tříd

Třídní rozdíly nejsou minulosti. Dva britští sociologové oprášili pojem a pokusili se zjistit, jak je na tom z tohoto hlediska současná ostrovní společnost. Na webové stránce BBC si lze nyní zahrát na Angličana a najít si místo v britském společenském žebříčku.

Za přispění BBC se dostali dotyční badatele k údajům od více jak 150 tisíc Britů, kteří vyplnili dotazník zveřejněný věhlasnou mediální institucí.  Autorům šetření přitom nešlo poznat jen to, jak je kdo bohatý, tedy kolik vydělává, má ušetřeno či vlastní, což jak známo, se bere za základ sociální nerovnosti. Chtěli navíc od dotazovaných vědět, jaký je jejich „kulturní kapitál“, tedy jaké mají kulturní zájmy, hudební vkus, jakému typu stravování dávají přednost, apod.), a jaký je jejich „společenský kapitál“, jakou váhu přikládají společenským kontaktům a jakou mají jejich kontakty s ostatními podobu.

A k čemu došli? Dosud přežívala představa třívrstvé společnost: bohatí – střední třídy – dělnictvo. Od nynějška má Velká Británie sedm společenských tříd.  Tradiční schéma – elita, etablovaná střední třída, tradiční třída dělnická -  které celkově nesdružuje více jak 45%, by se napříště měly připojit čtyři nové skupiny.

Technická střední třída (6%), kterou tvoří informatici a technici lékařských přístrojů, je na to ekonomicky více méně dobře, ale kuturně a společensky není na výši. Noví lépe placení manuálně pracující (15%), kam patří kupříkladu elektřikáři a instalatéři, zpravidla mladí věkem, jsou kulturně a společenky aktivní, leč jejich příjmy jsou průměrné. Následují zaměstnanci v moderních nově vznikajících službách (19%), kupříkladu typ různých služeb dosažitelných po telefonu. Jejich „kulturní kapitál“ je poměrně široký, ekonomicky ovšem spadají do kategorii chudších. Zbývá třída či kategorie, kterou lze označit jako„chudina“ (15%). Do ní by měly spadat různé kombinace nejslabších úrovní všech tří kapitálů – ekonomického, kulturního a společenského.

Výzkum britských sociologů je cenný jako pokus přenést vícerozměrným způsobem dopady ekonomických a společenských přeměn posledních desetiletí na strukturu současné společnosti. Do těchto změn patří především pokračující rozmach městské populace, růst sféry služeb, zhoršené podmínky zaměstnanosti. Leč zvolený postup má své meze. Zkoumaný vzorek reprezentuje spíše posluchače BBC, což bývají většinou vzdělanější lidé, než celou britskou populaci. Podstatnější je ovšem to, že tu uniká pozornost k dosaženému stupni vzdělání, k vykonávaným povoláním a k výdajům na spotřebu u dotazovaných. To jsou údaje, které se běžně považují za velmi důležité pro vymezení společenské skupiny. Celkově je však třeba přiznat, že pozornost udělená „kulturnímu“ a „společenskému“ kapitálu u dotazovaných jedinců nabízí zajímavou protiváhu k tradičním ekonomicko-sociálním kalkulacím společenských struktur.  

Ať je tomu jakkoliv, každý má nyní možnost si zahrát a za pomoci tzv. Class Calculator na internetu viz. http://www.bbc.co.uk/news/magazine-22000973  si zjistit, do které ze sedmi tříd britské společnosti by mohl patřit. Zkusil jsem být Angličanem. Se svým vyšším společenským a kulturním kapitálem, leč průměrný výdělkem a majetkem, bych patřil, jak se dalo ostatně předvídat, k „etablované střední třídě“. A co Vy ?

 

 

Autor: Zdeněk Müller | pátek 28.6.2013 9:15 | karma článku: 9,92 | přečteno: 731x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7973x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusko do konce srpna zakázalo vývoz cukru, chce zajistit stabilitu na trhu

4. května 2024  7:16

Rusko přechodně zakázalo vývoz cukru ze země. S odkazem na vládní nařízení o tom píší ruské tiskové...

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů. Vyvolalo kritiku

4. května 2024  7:05

Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom...

Do konce roku by se mohlo konat další jednání české a ukrajinské vlády, řekl Fiala

4. května 2024  6:48

Do konce letošního roku by se podle premiéra Petra Fialy mohlo konat další společné jednání české a...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik