Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Soukromý džihád

Na internet by možná mohlo platit to, co se říká o ohni. Dobrý sluha, leč zlý pán.  Může se proměnit v nezkrotný živel, případně ve zlovolný nástroj indoktrinace. Je to svobodné pole, leč nemělo by se ponechat k užívání bez jisté kázně a pravidel. Jinak hrozí, že začne omezovat svobodu jiných, ba dokonce pomáhat vraždění.  

Počátkem října byla zatčena mladá Francouzka, podezřelá ze spojení s terorismem. Prostřednictvím internetu kontaktovala odbočku al-Káidy na Arabském poloostrově, jednu ze známých centrál džihádismu. Doufala, že odtud získá pomoc k vedení své soukromé „svaté války“.

Mladá Pařížanka tentokrát usnadnila vyšetřovatelům práci. Sama na sebe svého času prozradila skutečnosti, které dnes mluví proti ní. V únoru  byla vyšetřována v souvislosti s případem islamistického propojení Francie a Indonésie. Ukázalo se, že je mimo hru a byla propuštěna. Leč během vyšetřování se svěřila, že se pokoušela navázat styky s al-Káidou Arabského poloostrova přes internet.

Původem z muslimské rodiny, údajně jen vlažně náboženské, jakési citové zklamání mělo prý odstartovat její soukromou radikalizaci. Zprvu jen tak surfovala po webových stránkách, jak to bývá, než ji přemohla chuť zapojit se do internetových islamistických diskusí. Zřejmě při návštěvě Egypta v roce 2012 narazila na anglickou verzi revue „Inspire“, oficiální tribunu  al-Káidy Arabského poloostrova šířenou po internetu od roku 2010. Každé číslo této virtuální tiskoviny nabízí informace a doporučení, jak se stát správný a dokonalým džihádistou. Krátce řečeno, jedná se směs pouček technického a ideologického rázu.

V paměti počítače používaném džihádistickou novickou se nalézalo jedno číslo „Inspiru“. Z řady tamních autorů vyčnívá jistý Samír Chán, Američan pakistánského původu.  Lze tu nalézt podrobný popis a instruktivní obrázky, jak si vyrobit bombu a stát se „vrahem ve městě“. Pléduje se pro „soukromý džihád“, muslimům prý doporučeníhodná cesta k následování „plejády mučedníků“. Jak se mimo jiné píše „mudžáhid pracuje na vlastní pěst, jak při shromažďování informací, tak při přípravách operace, přičemž navazuje spojení s naším vojenským výborem, který následně poradí s výběrem cíle operace“.

Internet, byť nepřehledná houšť informací a dezinformací, je konec konců pro poskytovatele služby v jednotlivých sítí průhledným světem. A tak se podvratná „svatá válka“ přece jen neobejde bez nějaké formy utajení. Ostatně, i konspirace může být pro někoho zdrojem vzrušení. Ke kontaktování některé z filiálek al-Káidy se tudíž  nabízí šifrovací jazyk nesoucí název „tajný mudžáhid“. Jedná se o počítačový program, k němuž organizace poskytne zájemci přístup a následně pak individuální kódovací klíč, kterým lze vstupovat do přímého kontaktu s džihádistickou strukturou. Policisté nalezli u zatčené Francouzky nějaký takový tajný numerický klíč. Dokazuje, že mladá radikálka, se pokoušela navázat spojení s filiálkou al-Káidy na Arabském poloostrově.

Mladá žena se přiznala, že se v roce 2012 několikrát snažila o kontakt s al-Káidou Arabského poloostrova. Nabízela přitom provést atentáty buď proti parku Disneyland u Paříže, podle ní symbolu amerických zájmů, nebo proti bance Société Générale. Organizace zprvu nějaký čas mlčela, aby nakonec odpověděla záporně s tím, že nemá o ženy zájem. Co tedy s ní? Uvidíme. Policejní dohled nad podezřelou pokračuje.

Podle policistů se zmíňovaná revue „Inspire“ objevuje v mnoha případech tzv. muslimské autoradikalizace. Na tento zdroj se narazilo kupříkladu loni ve Štrasburku při prohlídce bytu jednoho z mladých islamistických radikálů. Při zásahu policie byl tehdy zastřelen Jérémy Louis-Sidney, vůdce skupiny. Otisky jeho prstů se objevily rovněž na odjišťovací páčce granátu vrženého krátce předtím do židovského obchodu s potravinami na pařížském předměstí Sarcelles.

„Inspire“  inspiroval také  Romaina Leteliera, vystupujícího pod jménem Abú Sajjid an-Normandí. Byl zatčen letos v září kvůli „oslavování terorismu“ a „podněcování k terorismu“. „Autoradikalizující se“ džihádista nadto překládal revue „Inspire“ do francouzštiny a dále materiály šířil po internetu.

Revue „Inspire“ se objevila na tapetě i ve Velké Británii. Tamní antiteroristický zákon dokonce pokládá už pouhé konsultování revue Inspire za trestné, nemluvě o samotném navazování kontaktů s autory publikace. Podle britských zdrojů figurovala na seznamu lidí konzultujících „Inspire“ na internetu  jména dvou pachatelů zrůdné vraždy vojáka v civilu, k níž došlo letos v květnu v Londýně.

Džihád bez hranic, provozovaný skrze internet, je záležitostí posledního desetiletí. S tímto nápadem přišel jako první na přelomu let 2005-2006 Egypťan Ajman az-Zawáhirí, tehdy ještě jen číslo dvě v původní al-Káidě. Doporučil používat internet – nový sdělovací a komunikační prostředek – k organizování a provádění globálního džihádu. 

Na přednosti a výhody „virtuálního prostoru“ , kterou vytváří internetová sféra, upozorňoval i Jordánec az-Zarkáwí, vůdce al-Káidy v Iráku, který přišel o život při jednom z bombardování v červnu 2006.  Soudil, že trvat na místním džihádu je sice zásadní, leč ti, kteří povzbuzují a podporují džihádové poslání na internetu nejsou o nic méně vojáky „svaté války“ než jsou ti, kteří ho provádějí se zbraní v rukách.

Učedníci a učednice soukromého džihádu. Případ mladé francouzské skorodžihádistky ukazuje jeden z motivů. Citové zklamání. Leč může za tím být také nějaký jiný módní typ „frustrace“, často vycházející z neúspěchů ve škole, anebo prostě lenost, nuda, nechuť dělat něco rozumného. Přiznejme si to!  K internetu se přece uchylujeme často nejen kvůli práci a sebevzdělávání. Je to přece také svůdné zabíjení času. Kdysi na takové stavy platilo jednoduché pravidlo. Mládí je třeba zaměstnat, aby nemělo čas myslet na hlouposti.           

    

Autor: Zdeněk Müller | úterý 15.10.2013 14:21 | karma článku: 18,74 | přečteno: 1214x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

Soustředěnost jako kulturně společenský problém

Jaký vliv může mít na lidské myšlení těkavost povzbuzovaná dnes už běžným a často libovolně směrovaným sledováním obrazovek či ekránů nejrůznějších elektronických zařízení? Schopnost či naopak neschopnost delší soustředěné pozornosti mají zajisté individuálně i kolektivně kulturní a společenský dopad.

7.8.2013 v 13:40 | Karma: 27,58 | Přečteno: 1868x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Několik poznámek k tématu Islám v Evropě

Počátkem prázdnin mě Český rozhlas pozval k diskusi o muslimech a islámu obecně a těch v Evropě zvláště. Předem naplánované cestování mi bohužel nedovolilo účast na natáčení pořadu přijmout a musel jsem se omluvit. Nabídl jsem alepoň pár svých poznámek k tématu. Následující text je složen právě z nich.

25.7.2013 v 12:30 | Karma: 12,47 | Přečteno: 1359x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Sedm společenských tříd

Třídní rozdíly nejsou minulosti. Dva britští sociologové oprášili pojem a pokusili se zjistit, jak je na tom z tohoto hlediska současná ostrovní společnost. Na webové stránce BBC si lze nyní zahrát na Angličana a najít si místo v britském společenském žebříčku.

28.6.2013 v 9:15 | Karma: 9,92 | Přečteno: 731x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Demokracie pro počítačovou civilizaci

„Současný svět není v krizi. Co na nás doléhá, to je jeho podstatná změna“. Francouzský filosof takto charakterizuje jevy kolem nás. Nemálo se toho za posledních dvacet let stalo, leč víme si s tím rady?

11.6.2013 v 13:30 | Karma: 18,30 | Přečteno: 2147x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Arabské jaro v zimníku

Jaro arabských národů začíná zábst. Naděje zrozená před dvěma lety v Túnisku přivádí na svět syrskou tragédii.

21.5.2013 v 13:23 | Karma: 14,48 | Přečteno: 454x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tuleja vzdal nominaci na ministra, připustil selhání. Fiala rozhodnutí vítá

3. května 2024  14:19,  aktualizováno  15:20

Pavel Tuleja se vzdal nominace na post ministra pro vědu, výzkum a inovace. Připustil selhání v...

Vagony po nehodě u Klínce odklidí dopravce. Policie zahájila úkony trestního řízení

3. května 2024  11:11,  aktualizováno  15:17

Policie prověřuje čtvrteční vykolejení osobního vlaku bez strojvůdce poblíž Klínce u Prahy pro...

Tramvaj srazila chlapce, který přebíhal přes ulici. Skončil v nemocnici

3. května 2024  15:03

Záchranáři převezli v pátek ráno do nemocnice šestiletého chlapce, kterého srazila v Plzni tramvaj....

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho zadržela poblíž kvůli jiné krádeži

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  14:23

Desítky policistů, hasiči i záchranáři se ráno sjeli k litvínovskému gymnáziu. Důvodem bylo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik