Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč běloši běhají pomaleji?

Otázka navozující citlivé téma. Je sport rasistický? Při pohledu na současný sport a zejména na některé jeho disciplíny přichází na mysl mnohým. Leč ptát se veřejně? Raději nikoliv.

Ve Francii se s námětem rasové nerovnosti ve sportu vytasil při příležitosti olympijských her v Aténách v roce 1996 politicky přidrzlý vůdce krajní pravice Jean-Marie Le Pen, který si neomaleností dělal pověst a firmu. „Na Olympijských hrách se jasně ukazuje nerovnost černé a bílé rasy. Nic si nevymýšlím, jen konstatuji skutečnost, že rasy nejsou co do schopností stejné“.

Dá se s téměř jistotou tvrdit, že tento výroku nevyjadřoval obdiv k černé rase. Spíše z něho trčel docela srozumitelný podtext. Černé svaly, bílý mozek. Anebo na líci mince poklona a na jejím rubu ironie provázená pohrdlivým úsměškem.

Jak tomu tedy je ve skutečnosti? Kde je pravda? Když se díváme na finálové stovky na olympiádách posledních desetiletí a na velkých světových soutěžích v bězích vůbec, zrnko nejistoty se zaseje a klíčí... dobře, nelze to tak přímo říci, ale stejně, opravdu ne?

Na tento kluzký a zrádný terén se vydal sportovní novinář Jean-Philippe Leclaire. V knize s názvem „Proč běloši běhají pomaleji?“. Autor dobře ví, jak citlivé téma si vybral. Leč nedal se zvyklat. „Pokud svou knihou vyvolám debatu a kritické hlasy, nebo dokonce pohoršení, nebudu předstírat, že jsem nic podobného předem netušil“, přiznává v literární příloze jednoho deníku. Asi to není špatný přístup. Pokud je nějaká otázka přítomna v atmosféře doby, byť i jen neveřejně,  proč neříznout do vředu?

Historie „rasové otázky“ ve sportu, zejména atletice je dobře známá. Tento sport kdysi určený spíše vyvoleným byl po dlouhou dobu výsadní záležitostí bělochů. Leč černoši, zprvu zejména američtí, bílou hegemonii již více jak 75 lety porušili. Výkony Jesseho Owense, který získal čtyři zlaté na olympiádě v Berlíně v roce 1936 a po řasu let pak držel světový rekord ve skoku dalekém, jasně odmítly Hitlera a jeho teorii nadřazené rasy.

Tommie Smith a John Carlos téma rasové rozdílnosti zpolitizovali. Na podiu vítězů při mexické olympiádě v roce 1968  přišli oba s černou rukavicí na pravicích. Při americké hymně je pozvedli. Protestovali tak proti rasové segregaci ve své vlasti. Lucien Sainte-Rose, sprintér z francouzských Antil a člen vítězné štafety na ME v roce 1974 poukázal na rozdílné odměňování a financování bílých a černých atletů Francie. Černí dostávali třikrát méně než bílí.

Nová hvězda francouzského sprintu, Christophe Lemaitre, skromný klučina ze Savojska, dnes prohání černé soupeře. Je již ověnčen medailemi z loňského světového šampionátu a představuje vážného uchazeče o nové pocty na letošní olympiádě v Londýně. Ve francouzském tisku je zpravidla označován jako „nejrychlejší běloch v dějinách“. Za výkony v minulém roce mu blahopřála Marine Le Penová, současná vůdkyně krajně pravicové Front national, stejně jako mu holdovali nositelé idejí amerického rasismu z Ku Klux Klanu.

Z čeho vychází a o co se opírá představa nadřazenosti černochů ve sportu? Autor knihy „Proč běloši běhají pomaleji“ porovnává řadu hypotéz z oblasti anatomie, fyziologie, hormonálního vybavení a genetiky. Takovou orientací se logicky dostává na stranu pojetí, která rozdíly spojují především s biologickými a fyzickými předpoklady. I když tyto souvislosti neplatí vždy a po všech stránkách, což Leclaire sám uznává, přesto se přirozené dispozice jeví v jeho výkladu jako věc zásadní a určující. Následkem toho se z odpovědi  na otázku, proč jsou běloši pomalejší, zcela vytrácejí příčiny společensko-historické, byť jsou zřejmé.

Černoši, po staletí drženi v chudobě a otroctví kolonizací, diskriminováni jako společenský celek, se masově vydávají hledat štěstí ve sportu. Je to pro ně oblast méně uzavřená, méně nepřístupná, než ty ostatní. Zejména atletika a její technicky méně náročné disciplíny, především běhy, to nevyžaduje velké náklady a složitou průpravu. Ponecháme-li stranou nutnost trenérského „knowhow“ pro špičkové výsledky v bězích, k samotnému běhání netřeba nijak mimořádného vybavení a prostředků, na rozdíl kupříkladu od tenisu, veslování nebo jezdectví. To jsou disciplíny dosud s přívlastkem „aristokratické“, neboť přístup k nim a jejich provozování jsou podstatně složitější a dražší.

Je pravdou, že se společenské skutečnosti vysvětlují často biologicky. Leč vede to jen k míchání přirozenosti a dějin a k jejich zaměňování.

Autor: Zdeněk Müller | pondělí 18.6.2012 16:45 | karma článku: 16,26 | přečteno: 3015x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Je to možnost nově definovat vztahy, řekl Pavel po jednání s Pellegrinim

26. června 2024  6:45,  aktualizováno  11:54

Přímý přenos Nový slovenský prezident Peter Pellegrini přijel do Prahy na první zahraniční návštěvu. Na Pražském...

Polabí zažije tropický den, na východě Moravy a Slezska udeří silné bouřky

26. června 2024  8:35,  aktualizováno  11:34

Česko se chystá na další tropický den. Alespoň částečně. V Polabí může být až 31 stupňů, na západě...

Násilník, který také zabíjel v Kyjích, byl nepříčetný. Policie případ odložila

26. června 2024  11:17

Policie odložila případ muže, který v lednu zabil muže u Kyjského rybníka a napadl další lidí v...

Nejen drahý byt. Bek Senátu účtuje za kancelář v Brně dvakrát víc než kolegové

26. června 2024  10:57

Ministr školství a senátor Mikuláš Bek (STAN) si nechává proplácet nadměrně drahou senátorskou...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik