Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Oslava bezvážnosti

Kunderův čtvrtý román psaný francouzsky se objevil na knižním trhu Francie počátkem letošního dubna. Kniha s názvem „Oslava bezvážnosti“, opatřena autorovou kresbou na prodejním obalu, se dostává ke čtenářům v původním znění po své loňské premiéře v italštině.

Spisovatel, který letos oslavil pětaosmdesátku, se novým opusem asi naposledy obrací k dnešku, který ho dráždí a před jehož vtíravě agresivními projevy prchá. V tomto inventáři soudobých projevů odcizení shrnuje Kundera své hlavní myšlenky a utkvělé představy o dnešním člověku a společnosti. Příběh, na první pohled nedramatický, i když nikoliv nudný, odráží ovšem nejen skepsi člověka, kterého formovaly zkušenost a zážitky z 20. století. Nad úzkostí z existence se vznáší nepatetická chvála přátelství.

Strohou dějovou linkou se autor připodobnil malíři, který jednoduchou čarou zachytí jen to nejpodstatnější, co je nutné, aby zobrazované promluvilo. Z lakonických skic banální každodennosti hrdinů prosvítají obrysy varování. Pokud je lidský úděl brán coby neúnosné břemeno, narůstá pokušení pomoci si od něho zakazováním nebo únikem do soukromých světů iluze. Ztrácí se lehkost nadhledu a sdílená radost, chřadne nezáludnost smíchu a obludně obrovití perspektiva, kdy vše natolik těžkne vlastní vážností a významem, že nic nemůže být jen tak dovoleno. Proroctví autora Žertu se vznáší nad stránkami románu jako balacující provazochodec. Na způsob pírka padajícího od stropu jakoby z nebe, po němž se bezúspěšně sápají v jedné románové scéně paže účastníků jakési společenské „party“. Pírko, andělské znamení, dotek milosti, na něž svět příliš zatížený vlastní vážností dosáhnout nemůže.

Francouzský „esprit“, jak se tomu říká, spočívá v tom, že se o věcech vážných mluví nevážně a o věcech nevážných vážně. Osvojil si snad Milan Kundera, „exilový Francouz“, onu starou dobrou nezaměnitelnou tradici elegance povznášející lehkosti? Anebo jsa hříčkou dějinných absurdit, které potkával od svého nárození v roce 1929 a kterými prošlo jeho rodné Československo, se naučil pohrávat si s individuálními příběhy jako se zrcadly odrážejícími okolní svět?

V „Nesnesitelné lehkosti bytí“ uvedl na scénu odraz města sevřeného strachem. Lehkost jeho „Oslavy bezvážnosti“ není opřena o nic. Hrdinové příběhu přišli neznámo odkud, aby odešli neznámo kam. A hledat smysl ve společnost, která je obklopuje, nemá smysl. O absurditě této dnešní společnosti mluví už to, že sama vidí a měří život doslova i přeneseně přes pupík, vlastní i těch ostatních.

Krátký text je složen ze scének, které se odehrávají v prostředí pařížské Lucemburské zahrady. Kříží se tu kroky a promluvy čtyř přátel. Alain, Ramón, Charles a Kalibán. Procházejí se, sledují lidi okolo, baví se, rozprávějí a vedou čtenáře od potíží Stalinových přátel s prostatou k mladým dívkám v rozpuku mládí. Alaina přitahují ženské pupíky, odhalované bez uzardění oděvní módou. Shledává v nich nové centrum zbanalizovaného erotismu. Ramón má rád výtvarné umění, leč odrazují ho nekonečné fronty před výstavními síněmi a muzei. Charles se vyžívá v historkách ze Stalinova života. Dozvíme se od něho, že „tatíček sovětských národů“ měl smysl pro humor. Asi tak groteskní jako byla jeho vražedná posedlost. Kalibán, nezaměstnaný herec, kdysi kvůli své tmavší pleti obsazováný do stejnojmenné role v Shakespearově Bouři a přáteli následně takto přejmenovaný, se baví tím, že ze sebe dělá pakistánského sluhu. Hovoří smyšleným jazykem, kterému nezasvěcenci nerozumí. Směšné přestrojení k beztrestnému sledování grotesknosti malého lidského světa.

Kladou si svůdné, nesmyslné a melacholické otázek. Je kultura tím, co zbývá, když se všechno ostatní zapomnělo? Když se zrušily vzpomínky a sny je posledním stéblem k záchraně humor. V epoše, která ztratila paměť, už nezůstává nic víc. Nepřipomíná to Kunderův povzdech: „Staří zapomenou a vnuci nevědí nic“? A podobné vyznění předchozích knih autora: pouze fantazie a humor dovolují zakrýt lidskou marnivost a bezvážnost života? Jak podivínské shrnutí celého autorova životního díla. Směšnost inspirovaná naší dobou, která je komická tím, že ztrácí smysl pro humor.

Kunderův hlas se bez velkého váhání čtenáře vtěluje do postavy Ramóna. A jeho evangelium? Mít sílu a odvahu dělat si legraci ze všeho ve společnosti tyranizované „agélastos“, těmi, kteří se neumějí smát, kteří jsou přesvědčeni, že pravda je jasná a že všichni lidé myslí a musejí myslet stejně. „Už dávno jsme pochopili, že není možné převrátit svět, ani ho předělat, ani zastavit jeho nezdařilý pohyb vpřed. Je na to jediná možná reakce: nebrat svět vážně“. Tak praví Ramón a dodává: „Hegel ve své úvaze o komice tvrdí, že pravý humor nelze oddělit od dobré nálady. Nekonečně dobrá nálada, doslova „unendliche Wohlgemutheit“. Nikoliv posměch, nikoliv satira, nikoliv jízlivost. Jen z výšin nekonečně dobré nálady můžeš pod sebou sledovat věčnou pitomost lidí a smát se tomu“.  A podle Ramóna právě takový smích vyjevuje bezvážnost naší doby, bezvýznamnost, která je všudypřítomná i tam, kde ji nikdo vidět nechce. V hrůzách, v krvavých bojích, v nejhorších neštěstích.

Kunderovy názory znepokojují až do chvíle, kdy nechává do děje překvapivě vstoupit hosta z dávných desetiletí. Stalin, velikášský satrapa, si cynicky pohrává se svými přisluhovači. Vysmívá se z plna hrdla jejich dětinské odevzdanosti, když je nutí věřit nesmyslům, které jim rozverně vypráví. Gigantická říše Stalinova, chiméra, kterou si celý svět zvykl brát vážně, ztrácí masku tragédie a nasazuje si masku směšné absurdity. Slavný generalissimus  pronásleduje své stranické posluhy až do kremelských pisoárů, aby se tam ve skrytu bavil tím, jak se pohoršují nad jeho lhaním.

Jen bezvýznamný Kalinin, předseda Nejvyššího sovětu a tedy držitel neméně bezvýznamné funkce v sovětské stranické hierarchii, postává stranou a nenadává. Komickou roli pro Stalinovo obveselení už vykonal. Jeho urinární inkontinence mu nedovolila přežít Stalinem schválně protahované dívadlo bez úhony. Za cenu úlevy si nedůstojně nadělal do kalhot. Velký sovětský vůdce ho za tuto hrdinskou oddanost a lidskou slabost zároveň odměnil navěky vepsáním Kalininova jména do nového názvu bývalého Königsbergu.

Není docela jasné, zda tímto opatřením měl být znevážen německý filosof Kant, s jehož životem a dílem bylo historické město Königsberg spojeno, anebo šlo o vizionářskou předzvěst éry bezvážnosti. Leč síla umění a literatury nespočívá, jak známo, v tom, že dodá jasné odpovědi a přesné návody.  Magické nadání obveselit a dojmout šikovně propojené sdělně lakonickými myšlenkami a téměř aforistickým jazykem dělají z četby „Oslavy bezvážnosti“ zážitek. Neodvažuji se tvrdit, že je to kniha pro každého. Asi jako hudba Janáčkova, Kunderova hudebního oblíbence. Počítá, obrazně řečeno, s připraveným uchem.   

Autor: Zdeněk Müller | středa 14.5.2014 13:54 | karma článku: 12,61 | přečteno: 356x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

Sex a „arabské jaro“

Víte, co odlišuje sex a fotbal u Arabů? O fotbale hovoří vášnivě, ale málokterý z nich ho opravdu hraje. Naproti tomu o sexu veřejně nepadne slovo, i když ho má každý Arab plnou hlavu. Přineslo nebo alespoň naznačilo „arabské jaro“ v tomto ohledu nějakou změnu?

18.4.2013 v 17:15 | Karma: 34,93 | Přečteno: 7529x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Výchova bez iluzí

Masovost sama o sobě nedělá demokracii. Otevřenost školského systému a možnost pro všechny děti projít školní docházkou od nejútlejšího věku k maturitě nevytváří nutně stejnou šanci pro všechny. Takový dojem si lze odnést z knihy „Škola – utopie hodná přestavby“, která pojednává o slabinách veřejné školy v Francii.

4.4.2013 v 14:35 | Karma: 28,99 | Přečteno: 5932x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Individuum nebo kolektivum

„Sám nejsi nic“ hlásal kdysi básník S. K. Neumann na znamení oslavy kolektiva, které mělo světu přinést spravedlnost. Po celé minulé století bylo kolektivum národní a později třídní bráno za rozhodujícího dějinného hybatele, k němuž se individuum lidské mělo obracet a před ním se klanět. Dnes se karta obrátila. Individuum v převleku mediální celebrity stojí v centru dění za obdivného či jen pasivního přihlížení zmateného kolektiva, jímž je pohrdáno.

19.3.2013 v 13:39 | Karma: 13,02 | Přečteno: 626x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Co by dnes dělal Masaryk

Navzdory času zůstává T.G. Masaryk v našem národním povědomí jako vzor, odkaz či symbol. Před více než dvaceti lety ve dnech převratného listopadu jsme ho chtěli mít „ na stovce“ – jak známo, skončil nakonec na bankovce pětitisícové – a v letos v lednu bychom ho bývali chtěli nejraději mít znovu „na Hradě“. Leč návraty k naší národní ikoně vyjadřují spíše touhy po autoritě výrazné osobnosti v esteticko-morálním rouše než zájem o Masaryka jako metodu myšlení a konání.

26.2.2013 v 14:30 | Karma: 23,45 | Přečteno: 1184x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Írán a protijaderná fatwa

Íránský náboženský vůdce ájatolláh Alí Chameneí vydal fatwu zakazující jaderné zbraně. Stalo se v polovině letošního ledna a okamžitě se vyrojily otázky o smyslu tohoto právního výroku a jeho významu v souvislosti s obavami Západu ohledně íránského jaderného nebezpečí.

12.2.2013 v 12:55 | Karma: 13,25 | Přečteno: 565x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik