Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Paroubek, protilidové poplatky a morálka

Když jsem včera pročítal zprávy dne, neodolal jsem a přečetl si horký příspěvek předsedy sociálních demokratů Paroubka na jeho blogu. Nic co bych nečekal, poukazování na mediální nesvobodu a zaujatost a snaha dokázat někomu něco upozorňováním na minulost. A samozřejmě rozmazávání oněch „naprosto skandálních“ výroků Davida Ratha o ekonomice Třetí říše. Závěrem svého článku však autor vyslovil dovolání, jehož znění mě inspiruje k napsání úvahy.

Když jsem včera pročítal zprávy dne, neodolal jsem a přečetl si horký příspěvek předsedy sociálních demokratů Paroubka na jeho blogu. Nic co bych nečekal, poukazování na mediální nesvobodu a zaujatost a snaha dokázat někomu něco upozorňováním na minulost. A samozřejmě rozmazávání oněch „naprosto skandálních" výroků Davida Ratha o ekonomice Třetí říše. Závěrem svého článku však autor vyslovil dovolání, jehož znění mě inspiruje k napsání úvahy.

Dovolte mi zacitovat: „Vláda, která vznikla politickou korupcí a dělá protilidové zákony, nemá právo se dovolávat morálky druhých." Lehce jsem zauvažoval, co autor vlastně míní těmi „protilidovými zákony", ať už toto slovní spojení vyvolává jakkoli rudohnědé konotace s minulostí, a zda se náhodou na „politické korupci" také nemusí podílet dva - korumpující a zkorumpovaný.

Domnívám se, že protilidové zákony ve smyslu chápání sociálního demokrata českého politického prostoru jsou zákony z Julínkova zdravotnického reformního balíku, tedy ve zkratce poplatky. Poplatky za ošetření, za hospitalizaci, za recept, za položku...zdálo by se, že poplatky za všechno. To je samozřejmě pro přesvědčení sociálního demokrata naprosto nepřijatelné. Je to nesociální, takové služby by měly být zdarma, o takové služby se má přeci starat stát. A má je též platit.

Nejsem přesvědčeným liberálem, ani konzervativcem, ani nejsem socialistou. Mám rád tradice, ovšem v mnoha oblastech si svou svobodu tradicemi svázat nenechám. Rád pomáhám lidem, ale dost zřetelně vnímám hranici mezi pomocí a parazitismem. Vím, kde končí solidarita. Ačkoli shledávám poplatky nutnými, s jejich původním provedením příliš nesouhlasím. Existuje míra socialismu, která je nutná pro to, abychom zůstali lidmi. Proto vím, že lidé, kteří nutně musejí být závislí na příjmu druhých, by platit neměli. Těmi jsou pro mne jak lidé v předproduktivním věku, tak ti ve věku postproduktivním - děti, studenti a důchodci. Ti ostatní nechť si na své zdraví přispívají poplatkem.

Pluralismus nyní přinesl své plody, když se na půdě parlamentu projednávají změny v takovém smyslu. Původní verze poplatků byla nepřijatelná. Byla nesociální. Ta nynější sociálnější verze se zdá být přijatelnou. Ne však pro sociální demokraty, protože těm by po chuti bylo pouze jejich naprosté zrušení. Vše zdarma, hrazeno státem. A co když není odkud na to brát? Co když daňové výnosy nestačí na pokrývání potřeb sociálního státu? Půjčit si. Jen se ptám, jestli není náhodou tohle „protilidové". Je opravdu v „zájmu lidu" užívat si teď komfortu bezplatného zdravotnictví „na dluh" a přenechat placení za naše pohodlí dětem?

Platit delší dobu méně je mnohem výhodnější, než dlouho neplatit a potom najednou hradit obnosy, ze kterých se nám v lepším případě mohou protočit panenky. Myslím, že to je v podstatě také smysl půjček a následných splátek. Nechci chodit zdarma k lékaři, aby si moje děti musely v budoucnosti rozmýšlet, zda doktor, nebo jídlo. Mým zájmem je, aby mé děti žily lépe a ve větším komfortu, než já. Tolik z mé strany k Paroubkovým „protilidovým zákonům".

Rád bych ještě přeci jen věnoval odstavec politické korupci a morálce. Je zvláštní poukazovat na nemorálnost někoho jiného a zapomínat při tom na sebe. V hypotetické situaci, že by totiž současná vláda získala důvěru opravdu na základě úplatku (což se nepodařilo prokázat), není špatný pouze ten, kdo úplatek nabízí, ale i ten, kdo jej bere. A za toho v tomto případě nese politickou zodpovědnost ČSSD, neboť ona je tím, kdo sestavuje kandidátky a navrhuje jména. Je její vinou, že se na kandidátce ČSSD objevili lidé, kteří jsou ochotni se nechat zkorumpovat. Proto bych na místě Jiřího Paroubka s odvoláváním na morální práva propříště zůstal opatrný. Nic není černobílé a provinění proti morálce jsou na obou stranách. Nakonec je to stranická zodpovědnost vůči vlastním voličům, prosadit na kandidátku osoby po všech stránkách korektní. Oni si totiž jistě nepřáli, aby je ve sněmovně reprezentoval někdo, kdo pro peníze mění kabát.

 

Autor: Jan Mohnert | úterý 3.2.2009 16:51 | karma článku: 21,24 | přečteno: 996x
  • Další články autora

Jan Mohnert

Malá lekce z demokracie (nejen) pro karlovarské komunisty

"Demonstrací za odvolání našeho náměstka pro školství popíráte demokracii." Zhruba tímto argumentem se minulý týden pokusili představitelé karlovarské KSČM zabránit uskutečnění demonstrace proti svému náměstkovi hejtmana pro školství, mládež a tělovýchovu Václavu Sloupovi. Karlovarští komunisté se patrně domnívají, že z vítězství ve volbách vyplývá v demokracii pro jednotlivce nebo politickou stranu právo vládnout - proto se jim logicky jeví jakákoli snaha "odstranit" prostřednictvím protestů své zástupce z krajské vlády jako pokus o zvrácení výsledků voleb a tudíž jako popření jednoho ze základních principů demokracie. Taková interpretace (a k ní vázaná argumentace) demokracie ovšem zahrnuje dvě "bohužel": za prvé, je bohužel mylná, a za druhé, v České republice není bohužel omezená pouze na karlovarskou KSČM, nýbrž téměř na každého, kdo se dostane k vládě. Především z druhého důvodu si prohlášení karlovarských komunistů k organizátorům protestu proti jejich náměstku Václavu Sloupovi zasluhuje bližší pozornost, protože - jak se zdá - lidé, kteří se u nás ucházejí o politické úřady, chápou demokracii často (dosti možná účelově) úplně jinak, než jak ve skutečnosti funguje.

26.1.2013 v 8:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 671x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Na obranu Güntera Grasse: co opravdu musí býti řečeno!

V konfliktu mezi Palestinci a Židy jsem vždycky fandil Izraeli. Pro člověka ze společnosti stižené mnichovským syndromem je asi cosi přitažlivého na malé zemi, která od roku 1948 vedla celkem čtyři války doslova na život a na smrt, pokaždé s koalicí nepřátel, jejichž převaha alespoň pokud jde o čísla byla natolik zdrcující, že se osamocený ozbrojený odpor jevil jako beznadějný. Kromě toho, arabský, předpluralistický a socialismem říznutý způsob života - ačkoli je jistě velmi pozoruhodný - není můj šálek kávy, takže jeho úspěchy a triumfy obvykle s nadšením nevítám. Přesto nemohu v případě stávajícího všeobecného pohoršení nad básní Güntera Grasse než odsunout své sympatie k Izraeli stranou a postavit se za německého spisovatele, nositele Nobelovy ceny a bývalého příslušníka Waffen SS. Spolu s Grassem totiž stojí na pranýři Evropy i mravní principy, které jsou v základech naší civilizace.

11.4.2012 v 17:20 | Karma: 19,03 | Přečteno: 1280x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Proč se V. K. mýlí a vyšší vzdělání není jen soukromým statkem

Václav Klaus označil protestující studenty českých vysokých škol za parazity. Budiž, stejně jako on jsem přesvědčen, že drtivá většina z nich nebojuje za akademické svobody, nýbrž že se schovaná za heslem "Vzdělání není byznys!" snaží zachovat možnost honosit se statutem vysokoškoláků a přitom se jen s minimálními finančními náklady několik let víceméně flákat. Studium na českých vysokých školách - ať vám protestující studenti tvrdí co chtějí - je totiž v porovnání s Německem, Británií nebo Spojenými státy výrazně "v pohodě". V tomto smyslu protestující studenti paraziti asi jsou. Přesto s Klausem nemohu souhlasit - jeho zdůvodnění "parazitismu" studentů je totiž jiné, rádoby akademické a fundované a mimochodem špatné.

9.3.2012 v 15:30 | Karma: 36,13 | Přečteno: 4682x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Potvrzeno: Bohatí kradou více než prostí lidé. No jo, ale co s tím?

Server Novinky.cz přinesl zajímavou zprávu: bohatí lžou a kradou mnohem více, než prostý lid.[1] Zdá se, že sociologům z univerzity v kalifornském Berkeley se nyní podařilo postavit obecně rozšířené přesvědčení, že dobří obyčejní lidé jsou vystaveni na milost a nemilost zvůli těch zlých "tam nahoře", na solidní vědecké základy. Co však doopravdy dokázali? Potvrdili snad dnes již poměrně starou domněnku, že dobro a mravnost dřímá jen v "obyčejném člověku" a že ti, kteří stojí společensky i bohatstvím nad ním, jsou zlí a tam, kam se dostali, dostali se jen lhaním, podváděním a okrádáním? Na první pohled se zdá, že ano. [1] http://www.novinky.cz/zena/styl/260466-bohati-a-privilegovani-kradou-vice-nez-prosti-lide-potvrzuji-sociologove.html

1.3.2012 v 9:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 942x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Problém ekonomizace pohledu na společnost, problém současné Evropy

Ekonomie má dnes mezi společenskými vědami výsadní postavení, o tom není sporu. Konec konců, je jedinou z nich, za kterou lze získat Nobelovu cenu a názory ekonomických odborníků a akademických ekonomů platí ve společnosti za všeobecně respektovanou interpretaci sociální reality. Piedestál, na který současná společnost ekonomii mezi ostatními neexaktními obory staví, dává každému člověku bez ohledu na jeho profesi možnost pohodlně - skrze noviny, rozhlas, televizi nebo internet - pochopit, co se vlastně kolem nás děje a udělat si na to názor. Luxus, který si tím dopřáváme, má však i odvrácenou, stinnou stránku: dochází k totální ekonomizaci lidského života. A ten v posledku nikdy totálně ekonomický není.

3.2.2012 v 17:40 | Karma: 10,41 | Přečteno: 995x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Fico je při vědomí, odebrali mu odumřelou tkáň. Čeká ho další operace

17. května 2024  13:43,  aktualizováno  16:06

Slovenský premiér Robert Fico je při vědomí, v závažném, ale stabilizovaném stavu, řekla šéfka...

Největší vzdušný útok Ukrajiny od invaze. Satelity ukázaly zkázu ruských letadel

17. května 2024  6:42,  aktualizováno  16:06

Sledujeme online Ruská obrana v noci čelila rozsáhlému útoku dronů na Novorossijsk a další přístavní město...

Oroduje za psychology ve sportu. S nápadem vyhrála studentskou soutěž

17. května 2024

Šest mladých lidí s šesti inovativními nápady. Tak vypadal další ročník studentské soutěže Měníme...

Do Gazy dorazily po americkém provizorním molu první kamiony s pomocí

17. května 2024  11:12,  aktualizováno  15:57

Do Pásma Gazy se ráno dostaly první dodávky humanitární pomocí přes provizorní molo, které tam ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1344x
Student magisterského oboru Politologie na Institutu politologických studií FSV UK v Praze, absolvent bakalářského studijního programu Politologie na Katedře politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU v Plzni. Konzervativec a realista.