Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Malá lekce z demokracie (nejen) pro karlovarské komunisty

"Demonstrací za odvolání našeho náměstka pro školství popíráte demokracii." Zhruba tímto argumentem se minulý týden pokusili představitelé karlovarské KSČM zabránit uskutečnění demonstrace proti svému náměstkovi hejtmana pro školství, mládež a tělovýchovu Václavu Sloupovi. Karlovarští komunisté se patrně domnívají, že z vítězství ve volbách vyplývá v demokracii pro jednotlivce nebo politickou stranu právo vládnout - proto se jim logicky jeví jakákoli snaha "odstranit" prostřednictvím protestů své zástupce z krajské vlády jako pokus o zvrácení výsledků voleb a tudíž jako popření jednoho ze základních principů demokracie. Taková interpretace (a k ní vázaná argumentace) demokracie ovšem zahrnuje dvě "bohužel": za prvé, je bohužel mylná, a za druhé, v České republice není bohužel omezená pouze na karlovarskou KSČM, nýbrž téměř na každého, kdo se dostane k vládě. Především z druhého důvodu si prohlášení karlovarských komunistů k organizátorům protestu proti jejich náměstku Václavu Sloupovi zasluhuje bližší pozornost, protože - jak se zdá - lidé, kteří se u nás ucházejí o politické úřady, chápou demokracii často (dosti možná účelově) úplně jinak, než jak ve skutečnosti funguje.

   Proč je tedy argument karlovarské KSČM špatný? Za prvé, komunisté tvrdí, že demonstrování za odstoupení vlády popírá demokracii. Problém je, že jakákoli forma nenásilného(!) protestu proti vládě je nedílnou a funkční součástí demokracie. Protestovat proti vládě a kritizovat ji je totiž něco, bez čeho by moderní demokracie nemohla fungovat. Kdyby lidé neměli v demokracii možnost jakýmkoli (nenásilným) způsobem a z jakéhokoli důvodu[1] protestovat proti vládě, nemohla by vůči stávající vládě existovat žádná opozice a tím pádem ani žádné politické alternativy, ze kterých by si lidé mohli ve volbách vybírat - a demokracie je především o tom, že volby znamenají možnost si opravdu vybrat. Demonstrace a protesty proti vládě, stejně jako její kritizování, k demokracii prostě patří. Ba co víc, demokracie je nich dokonce do značné míry založena. A i když některé protesty a demonstrace mohou čas od času opravdu vyjadřovat názory, které s demokracií nemají nic společného, anebo klást požadavky, které jsou s demokratickou formou vlády v hlubokém rozporu, samotné jejich zorganizování a uskutečnění demokracii jako takovou nepopírá. Právě naopak, spíše dokládá její existenci.

   Za druhé, pokud pomineme skutečnost, že protesty za cokoli a proti komukoli k demokracii jednoduše neodmyslitelně patří, a podíváme se blíže na argument, že požadovat protestem či demonstrací odstoupení kohokoli z vlády je snahou o zvrácení výsledků voleb a tím i popřením demokracie, zjistíme, že přítomnost kterékoli politické strany ve vládě vlastně nemá v České republice s volbami vůbec co dělat. Česká republika je totiž na všech úrovních (od centrální vlády přes krajskou až po tu obecní) demokracií parlamentní a to znamená, že jediné, o čem lidé ve volbách v České republice rozhodují, je, kolik křesel bude mít která politická strana v parlamentu (nebo krajském či obecním zastupitelstvu). O tom, kdo bude ve vládě (nebo krajské či obecní radě) a kdo ne, rozhodují politické strany víceméně samostatně a to prostřednictvím nejrůznějších koaličních vyjednávání, které mezi sebou po volbách vedou. Dokonce i v případě, že by se některé z nich povedlo ve volbách získat více jak polovinu všech křesel v příslušném zastupitelském sboru a tím pádem i většinu nezbytnou k tomu, aby mohla vládnout samostatně, lidé coby voliči nerozhodli o tom, že taková strana bude ve vládě, ale pouze o tom, kolik poslanců či zastupitelů bude mít. Jak demonstrací za odstoupení některé strany nebo jejího zástupce z vlády, tak protesty proti její přítomnosti v ní se tudíž volební výsledky (a s nimi i demokracie) nijak popřít nedají - "právo" být ve vládě totiž v České republice z voleb pro žádnou politickou stranu nevyplývá, a to ani tehdy, když ty volby vyhraje (ostatně, situace Sociálních demokratů po volbách v roce 2010 je toho názorným příkladem). Aby organizátoři a účastníci karlovarského protestu popřeli ve smyslu zvrácení výsledků voleb demokracii, museli by svou demonstrací namísto odstoupení Václava Sloupa z funkce náměstka hejtmana (tedy z funkce v krajské "vládě") požadovat odstoupení zástupců KSČM ze zastupitelstva Karlovarského kraje. A to nepožadují - ani v Karlových Varech, ani nikde jinde, kde proti KSČM v krajích protestují.

   Sečteno a podtrženo, protestováním a demonstracemi proti vládě, ať už obecní, krajské, anebo celostátní, nelze v České republice demokracii popřít. Nelze ji popřít ani tím, že lidé budou požadovat odstoupení jejích jednotlivých členů nebo celých politických stran. A to navzdory tomu, že se skoro každá politická strana, která se do vlády na kterékoli úrovni dostane, snaží ústy svých představitelů lidem často namluvit opak. Reagovat na demonstrující a protestující, kteří s vládou z toho či onoho důvodu nesouhlasí, výroky o popírání demokracie - tak, jak to udělali komunisté v Karlovarském kraji - je hloupé a kromě toho také ubohé. Svědčí to buďto o hluboké mezeře v povědomí o základních principech demokracie u těch, u kterých bychom ho čekali nejvíce, totiž u lidí, kteří se snaží v naší demokracii politiku aktivně "dělat", anebo o zoufalém nedostatku praktických a věcných argumentů, jimiž by takoví lidé mohli ospravedlnit své rozhodnutí setrvat navzdory protestům v úřadech. Buď jak buď, "popírání demokracie" v České republice prostě není adekvátní a smysluplný argument, kterým by vlády a jejich představitelé mohly reagovat na protivládní protesty. A nikdo by takovým výrokům neměl přikládat i třeba jen malou váhu, natožpak se jimi nechat od protestování odradit. Pokud jsou někteří lidé natolik nespokojení s přítomností komunistů v krajských vládách, že jsou kvůli tomu ochotní vyjít do ulic a požadovat jejich odstoupení, musí se s tím KSČM prostě smířit - české demokracii to totiž v žádném případě neubližuje.



[1] Ať už principiálního, jak je tomu v případě komunistického náměstka Sloupa v karlovarském kraji a KSČM obecně, anebo zájmového, jako je tomu například v případě nejrůznějších demonstrací pořádaných odbory.

Autor: Jan Mohnert | sobota 26.1.2013 8:30 | karma článku: 15,77 | přečteno: 671x
  • Další články autora

Jan Mohnert

Tak to Nečasovi neprošlo, aneb "já vám to říkal!"

Ústavní soud nám dnes tak nějak napůl zrušil sociální škrty. Vítězství demokratické opoziční strany ve všeobecných, tajných a přímých volbách do jedné komory parlamentu zdá se nezakládá důvod k použití výjimečných ústavních opatření sněmovní většinou. A socialistický Senát podle rozhodnutí brněnského soudního dvora nepředstavuje ani živelnou katastrofu, ani invazní armádu a ani nesmiřitelného nepřítele demokracie a ústavních práv občanů. Bravo! Po skutečně dlouhé době jsem zase opravdu pyšný na instituce své vlasti.

14.3.2011 v 20:01 | Karma: 14,87 | Přečteno: 1962x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

„Volby, důchody a teď nejspíš i reformy. Kde tohle skončí?!“

Tak nějak budou asi znít rozhořčené námitky našich politiků, až Ústavní soud smete horečné reformní úsilí parlamentní většiny v sociální sféře. Z tradičního sídla panovníků českých zemí se pravděpodobně opět ozve poselství Valdštejnskému paláci a Poslanecké sněmovně, které bude vyzývat k umravnění brněnského soudního dvora, jenž si údajně uzurpuje moc, která mu nenáleží: moc zákonodárnou. V médiích se opětovně rozhoří debata o tom, zda Ústavní soud skutečně představuje neoficiální „třetí komoru“ parlamentu, a prostý prací vytížený člověk si chtě nechtě bude muset udělat na věc nějaký názor.

10.2.2011 v 17:45 | Karma: 15,56 | Přečteno: 1325x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Za opilé děti mohou barmani? Nesmysl, a nikdo to neřekne!

Pět dnů uplynulo od mediální prezentace nejnovějšího plánu Sekce protidrogové politiky Úřadu vlády ČR a dosud nikdo nezakřičel: „Nesmysl!“. Čeho že se plán týká? Nezletilí Češi a Češky pijí více, než jejich evropští vrstevníci. Neblahá vizitka české společnosti si žádá pozornost vlády. Ba co víc – žádá si řešení.

24.1.2011 v 8:30 | Karma: 31,27 | Přečteno: 2296x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Doplňovací volby do Senátu: příležitost pro lepší politiku

Velikým neštěstím současné české společnosti je, že její největší hrdinové nemohli odejít na vrcholu své slávy, a že světlo jejich skutečného hrdinství mohl překrýt stín nicotných politických sporů pozdější doby. Nejinak tomu bylo v případě disidenta, ministra zahraničí a senátora Jiřího Dienstbiera.

20.1.2011 v 15:50 | Karma: 9,68 | Přečteno: 904x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Jaké reformy Česká republika (ne)snese?

Podle žebříčku každoročně uveřejňovaného časopisem The Economist je Česká republika zemí s 16. nejkvalitnější demokracií mezi 167 hodnocenými státy světa. Kolik reforem si můžeme dovolit, abychom zůstali tím, čím jsme?

11.1.2011 v 22:20 | Karma: 10,25 | Přečteno: 1741x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1344x
Student magisterského oboru Politologie na Institutu politologických studií FSV UK v Praze, absolvent bakalářského studijního programu Politologie na Katedře politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU v Plzni. Konzervativec a realista.