Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaké reformy Česká republika (ne)snese?

Podle žebříčku každoročně uveřejňovaného časopisem The Economist je Česká republika zemí s 16. nejkvalitnější demokracií mezi 167 hodnocenými státy světa. Kolik reforem si můžeme dovolit, abychom zůstali tím, čím jsme?

Obecně lze na základě dosavadních výzkumů říci, že pro dlouhodobé přežití jakéhokoli politického systému je nepostradatelná sociální stabilita, tedy maximální možné omezení konfliktů uvnitř společnosti, která je systémem ovládána. Opět, na základě dosavadních výzkumů se ukazuje, že sociální stabilita nějakým způsobem souvisí s distribucí bohatství uvnitř společnosti. Jinými slovy, je důležité, nakolik rovnoměrně či nerovnoměrně je mezi všechny jednotlivce tvořící společenství rozděleno bohatství, které je produkováno společností jako celkem: čím rovnoměrnější rozdělení je, tím vnitřně soudržnější společnost bývá. S narůstající koncentrací potom dochází obecně k nárůstu sociálního napětí vedoucího mnohdy až k sociálním konfliktům.

Míru koncentrace či dekoncentrace bohatství je možné změřit pomocí tzv. Giniho koeficientu[1]. Ten představuje vlastně škálu hodnot mezi 0 a 100, kde 0 by indikovala společnost, v níž panuje absolutní rovnost v příjmech jednotlivých členů, a 100 naopak společnost s absolutní příjmovou nerovností. Ani jeden z extrémů se logicky v reálném světě neexistují.

Nejnižší hodnotu Giniho koeficientu, a tedy pravděpodobně největší míru sociální soudržnosti, zaznamenáváme u Švédska (23,0), nejvyšší byla propočítána pro Namibii (70,7). Podíváme-li se na globální srovnání koeficientů[2], uvidíme, že mezi 20 zeměmi s nejnižšími hodnotami (tj. zemí mezi 23,0 a 30,0) se nachází pouze 4 státy (Srbsko, Chorvatsko, Bělorusko a Kazachstán) oplývající vnitřními sociálními pnutími až konflikty, ovšem až na Bělorusko se jedná o pnutí či konflikty etnické, které lze interpretovat spíše jako „konflikt dvou společností“, než jako „vnitrospolečenský konflikt“. Mezi 20 zeměmi s nejvyššími koeficienty se nevyskytuje ani jedna země, v níž by nedocházelo k občasným občanským nepokojům. Obecně jsou za sociálně soudržné považovány společnosti s hodnotami nejvýše do čísla 40.

Pokud se jedná o demokracii, zatím se zdá, že i její dlouhodobé přežití nějakým způsobem souvisí s bohatstvím společnosti, a sice s výší příjmu na obyvatele. V zemích s ročním příjmem 2 000 USD (z roku 1975) na hlavu a méně je – zdá se – dlouhodobé udržení demokracie velmi obtížné, a je tím nepravděpodobnější, čím více se vzdalujeme od této hodnoty dolů. Naopak v zemích, kde je roční příjem na obyvatele nad 6 000 USD (1975), je postavení demokracie prakticky neotřesitelné.[3] Nutno však poznamenat, že vysoký příjem neznamená v žádném případě automatický vznik demokratického systému. Mnohem více se odborná sféra kloní k tezi, že vysoké příjmy demokratizaci napomáhají, ale nevynucují ji. Mezi 2 000 a 6 000 USD (1975) příjmu per capita se nachází pásmo nejistoty, kdy nelze učinit o udržitelnosti či neudržitelnosti demokracie žádnou relevantní předpověď kromě té, že „čím více, tím lépe, nicméně nikdy jistě“.

Podíváme-li se v kontextu výše zmíněného na Českou republiku, zjistíme, že výše Giniho koeficientu je 26[4]. Patříme mezi nejrovnostářštější společnosti na světě (4. místo v žebříčku), naše společnost se vyznačuje vysokou mírou soudržnosti (ostatně, kdy naposledy se v českých zemích vyskytly nějaké občanské nepokoje, že? I Sametovou revoluci bychom mohli coby občanský nepokoj zpochybnit…) a disponuje tedy jedním ze základních předpokladů pro dlouhodobé udržení stabilního politického systému. Pokud jde o roční příjem, potom získáme přepočtením ročního mediánu 20 895 Kč[5] na americké dollary příjem 13 930,- na hlavu, což při započtení inflace[6] vychází na 3 422 USD (1975). Nacházíme se někde kolem středu „pásma nejistoty“ a v každém případě bychom tedy neměli dnes existující demokratický politický systém v České republice považovat za neotřesitelný.

Přerozdělováním bohatství, komunistickým dědictvím ČR, svede naše společnost zajistit pro většinu jejích členů roční příjem 3 422 USD (1975) a udržet nás v onom pásu nejistoty, kdy je demokracie dlouhodobě možná, nicméně rozhodně ne neotřesitelná. Z mého pohledu by pro dnešní politiky bez ohledu na jejich pravolevé umístění mělo být naprosto klíčové, aby při realizaci (jak krize ukázala nutných) reforem dokázali udržet Giniho koeficient České republiky v rozpětí 26 – 30 (aby tedy nedošlo k výraznému prohloubení nerovnosti) a zároveň nepřipustit, aby došlo k radikálnímu snížení rozšířenosti hrubého ročního příjmu ve výši 20 895,-. Je úplně jedno, jestli to bude v duchu socialismu, liberalismu nebo konzervatismu, důležité je, aby nedošlo k překročení mezí, které jsem popsal.

Je nasnadě přenechat ekonomům hledání odpovědi na otázku, zda je možné přerozdělování odbourat, aniž bychom zároveň nezvýšili náš Giniho koeficient, nevyvolali zvýšení koncentrace bohatství ve společnosti a nesnížili rozšířenost stávajícího mediánu roční mzdy. Pouze v případě kladné odpovědi lze totiž s největší pravděpodobností budovat minimální stát (o němž se dnes čím dál více hovoří) bez rizika, že ohrozíme jeho politický systém. V opačném případě máme pouze dvě možnosti: 1) akceptovat napříč politickým spektrem existenci sociálního státu jako nezbytnosti pro zachování naší demokracie, nepřistupovat k němu jako k problému „ano-ne“, nýbrž jako k problému „jak?“; 2) nebo otevřeně přiznat, že na demokracii bez přerozdělování jednoduše nemáme.

Chceme vyměnit růst bohatství za riziko, že ztratíme svobody, které každému z nás zaručují demokratické instituce? Neuvážené zásahy do systému sociálního zabezpečení mohou v České republice snadno otevřít dveře nepřátelům demokracie, a bude jen otázkou času, než se jim podaří najít způsob, jak jimi projít.

[1] http://cs.wikipedia.org/wiki/Giniho_koeficient

[2] https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2172rank.html?countryName=Hungary&countryCode=hu&regionCode=eu&rank=122#top

[3] Shapiro, I. (2002). Teorie demokracie: současný stav. V I. Shapiro, & J. Habermas, Teorie demokracie dnes (stránky 23 - 78). Praha: Filsofia

[4] https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ez.html

[5] http://wiki.aktualne.centrum.cz/finance/minimalni-mzda-prumerny-vydelek-plat/

[6] http://www.usinflationcalculator.com/

Autor: Jan Mohnert | úterý 11.1.2011 22:20 | karma článku: 10,25 | přečteno: 1741x
  • Další články autora

Jan Mohnert

Malá lekce z demokracie (nejen) pro karlovarské komunisty

"Demonstrací za odvolání našeho náměstka pro školství popíráte demokracii." Zhruba tímto argumentem se minulý týden pokusili představitelé karlovarské KSČM zabránit uskutečnění demonstrace proti svému náměstkovi hejtmana pro školství, mládež a tělovýchovu Václavu Sloupovi. Karlovarští komunisté se patrně domnívají, že z vítězství ve volbách vyplývá v demokracii pro jednotlivce nebo politickou stranu právo vládnout - proto se jim logicky jeví jakákoli snaha "odstranit" prostřednictvím protestů své zástupce z krajské vlády jako pokus o zvrácení výsledků voleb a tudíž jako popření jednoho ze základních principů demokracie. Taková interpretace (a k ní vázaná argumentace) demokracie ovšem zahrnuje dvě "bohužel": za prvé, je bohužel mylná, a za druhé, v České republice není bohužel omezená pouze na karlovarskou KSČM, nýbrž téměř na každého, kdo se dostane k vládě. Především z druhého důvodu si prohlášení karlovarských komunistů k organizátorům protestu proti jejich náměstku Václavu Sloupovi zasluhuje bližší pozornost, protože - jak se zdá - lidé, kteří se u nás ucházejí o politické úřady, chápou demokracii často (dosti možná účelově) úplně jinak, než jak ve skutečnosti funguje.

26.1.2013 v 8:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 671x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Na obranu Güntera Grasse: co opravdu musí býti řečeno!

V konfliktu mezi Palestinci a Židy jsem vždycky fandil Izraeli. Pro člověka ze společnosti stižené mnichovským syndromem je asi cosi přitažlivého na malé zemi, která od roku 1948 vedla celkem čtyři války doslova na život a na smrt, pokaždé s koalicí nepřátel, jejichž převaha alespoň pokud jde o čísla byla natolik zdrcující, že se osamocený ozbrojený odpor jevil jako beznadějný. Kromě toho, arabský, předpluralistický a socialismem říznutý způsob života - ačkoli je jistě velmi pozoruhodný - není můj šálek kávy, takže jeho úspěchy a triumfy obvykle s nadšením nevítám. Přesto nemohu v případě stávajícího všeobecného pohoršení nad básní Güntera Grasse než odsunout své sympatie k Izraeli stranou a postavit se za německého spisovatele, nositele Nobelovy ceny a bývalého příslušníka Waffen SS. Spolu s Grassem totiž stojí na pranýři Evropy i mravní principy, které jsou v základech naší civilizace.

11.4.2012 v 17:20 | Karma: 19,03 | Přečteno: 1280x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Proč se V. K. mýlí a vyšší vzdělání není jen soukromým statkem

Václav Klaus označil protestující studenty českých vysokých škol za parazity. Budiž, stejně jako on jsem přesvědčen, že drtivá většina z nich nebojuje za akademické svobody, nýbrž že se schovaná za heslem "Vzdělání není byznys!" snaží zachovat možnost honosit se statutem vysokoškoláků a přitom se jen s minimálními finančními náklady několik let víceméně flákat. Studium na českých vysokých školách - ať vám protestující studenti tvrdí co chtějí - je totiž v porovnání s Německem, Británií nebo Spojenými státy výrazně "v pohodě". V tomto smyslu protestující studenti paraziti asi jsou. Přesto s Klausem nemohu souhlasit - jeho zdůvodnění "parazitismu" studentů je totiž jiné, rádoby akademické a fundované a mimochodem špatné.

9.3.2012 v 15:30 | Karma: 36,13 | Přečteno: 4682x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Potvrzeno: Bohatí kradou více než prostí lidé. No jo, ale co s tím?

Server Novinky.cz přinesl zajímavou zprávu: bohatí lžou a kradou mnohem více, než prostý lid.[1] Zdá se, že sociologům z univerzity v kalifornském Berkeley se nyní podařilo postavit obecně rozšířené přesvědčení, že dobří obyčejní lidé jsou vystaveni na milost a nemilost zvůli těch zlých "tam nahoře", na solidní vědecké základy. Co však doopravdy dokázali? Potvrdili snad dnes již poměrně starou domněnku, že dobro a mravnost dřímá jen v "obyčejném člověku" a že ti, kteří stojí společensky i bohatstvím nad ním, jsou zlí a tam, kam se dostali, dostali se jen lhaním, podváděním a okrádáním? Na první pohled se zdá, že ano. [1] http://www.novinky.cz/zena/styl/260466-bohati-a-privilegovani-kradou-vice-nez-prosti-lide-potvrzuji-sociologove.html

1.3.2012 v 9:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 942x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Problém ekonomizace pohledu na společnost, problém současné Evropy

Ekonomie má dnes mezi společenskými vědami výsadní postavení, o tom není sporu. Konec konců, je jedinou z nich, za kterou lze získat Nobelovu cenu a názory ekonomických odborníků a akademických ekonomů platí ve společnosti za všeobecně respektovanou interpretaci sociální reality. Piedestál, na který současná společnost ekonomii mezi ostatními neexaktními obory staví, dává každému člověku bez ohledu na jeho profesi možnost pohodlně - skrze noviny, rozhlas, televizi nebo internet - pochopit, co se vlastně kolem nás děje a udělat si na to názor. Luxus, který si tím dopřáváme, má však i odvrácenou, stinnou stránku: dochází k totální ekonomizaci lidského života. A ten v posledku nikdy totálně ekonomický není.

3.2.2012 v 17:40 | Karma: 10,41 | Přečteno: 995x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Von der Leyenová s kampaní navštívila Prahu, na Národní třídě čepovala pivo

30. dubna 2024  17:58,  aktualizováno  21:38

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v souvislosti s předvolební kampaní Evropské...

Na čarodějnice padaly teplotní rekordy. Ve Žďáře od vatry vzplála tráva

30. dubna 2024  18:41,  aktualizováno  21:28

V poslední den měsíce dubna se na řadě míst koná tradiční pálení čarodějnic. Středočeský kraj však...

Češi chtěli odříznout proruského Ukrajince, zastání našel na Slovensku

30. dubna 2024  20:56

Proruský ukrajinský politik a podnikatel Arťom Marčevskij, kterého česká vláda minulý měsíc...

Měli „rozjasnit každodenní život v boji“. Pávi vyvolali smršť nadávek na Putina

30. dubna 2024  20:55

Vedení zoologické zahrady v ruském Lipecku dostalo podivný nápad se taky nějakým způsobem zapojit...

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1344x
Student magisterského oboru Politologie na Institutu politologických studií FSV UK v Praze, absolvent bakalářského studijního programu Politologie na Katedře politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU v Plzni. Konzervativec a realista.