Šípky a jejich vliv na zdraví zvířat

Šípky mají mnoho příznivých zdravotních účinků, to není nic nového, ale jsou zdravé i pro zvířata?  Ano. Šípky, plody divoké růže, jsou extrémně bohaté na vitamíny, minerály a další zdraví prospěšné živiny. 

Ale nejen fanoušci barfů mohou šípky integrovat do výživového plánu svého psa, sušené šípky lze také podávat jako doplněk krmiva k normálnímu krmivu pro psy, kočky ale i pro ostatní zvířata.

Jejich prospěšný účinek byl již prokázán v mnoha studiích.  Šípkové slupky mají antioxidační, protinádorové, protizánětlivé, antibiotické účinky a svým vysokým obsahem vitamínu C zdraví podporující vlastnosti .

Šípky obsahují až dvacetkrát více vitamínu C než srovnatelné množství citronů a řadí se nad červenou papriku, květák, růžičkovou kapustu a plody rakytníku. Tyto malé červené plody jsou perfektní zejména v chladném období k přirozenému posílení imunitního systému vašeho mazlíka a k prevenci infekcí. Vysoký obsah kyseliny askorbové (vitamín C) je důležitý i při syntéze karnitinu, který je nezbytný pro budování svalů.  Šípek je navíc jedním z nejsilnějších přírodních antioxidantů a nabízí ochranu před stárnutím buněk.

Důležité je to např. u morčat. Jednou s nejčastějších chorob u morčat ja právě nedostatek vitamínu C. Ten se projevuje náchylností k infekcím, boláky na tlapkách, nemocem dýchacích cest, bolestmi kloubů a tím i neochotou pohybu,  při bolestech dásní odmítají přijímat potravu. 

Kromě vitaminu C poskytují šípky vašemu mazlíčkovi také vitamíny A a E, B komplex a vitamíny K a P. Minerály draslík, měď, zinek, mangan, sodík, vápník, hořčík, železo a fosfor jsou také zastoupeny ve značném množství.  Zářící plody jsou skutečnou bombou životně důležitých látek a také podporují krevní oběh vašeho zvířete - což je výhodné například v případě, že váš kůň trpí laminitidou nebo je rizikovým kandidátem.

Dánský lékař a biochemik Dr.  Kay Winther prokázal v šípcích galaktolipid , látku, která podporuje pružnost při bolestech kloubů a snižuje citlivost na bolest.  Šípek pomáhá vyčistit bílé krvinky ze zanícené oblasti, čímž chrání kloubní chrupavku a snižuje zánět.  To je zvláště zajímavé pro psy s onemocněními kloubů, s osteoartrózou, revmatickými potížemi a chronickými bolestmi kloubů. Přikrmovaním se takto může docílit snížení dávky léků proti bolestem.  

Stejně jako lidé trpí cukrovkou i stále více zvířat.  Studie na lidech ukázaly, že šípky  mohou znatelně snížit příznaky cukrovky.  Hladiny glukózy se stabilizují.

Šípek jako tonikum nebo čaj pomáhá při chorobách žaludku a střev, při průjmech a zácpě, ale také při žlučových kamenech a infekcích močových cest.  Obsažený pektin má diuretický účinek a zlepšuje příznaky onemocnění ledvin. Vitamín C je i přirozený přípravek jak okyselit moč a tím zabránit další tvorbě ledvinových kamenů. Tuto indikaci projednejte nejlépe se svým therapeutem nebo veterinářem. 

Při podávání větších dávek nebo po delší dobu je třeba pravidelně kontrolovat pH hladinu moče. To můžete provádět i sami doma pomocí indikačních papírků.

Jelikož se zde jedná o bylinný lék, neměl by se přikrmovat stále. Jako i u jiných rostlin může nastat i alergie nebo nesnášenlivost.  Proto se zejména na začátku krmení ujistěte, že na něj nereaguje a podávejte svému zvířeti na zkoušku pouze malé množství šípkového prášku nebo čerstvých šípků.

Šípky lze psům, koním ale i např.králíkům či morčatům podávat jako ovoce, ale nejlépe jen slupky. Semínka a vnitřní chloupky mohou citlivá zvířata dráždit.  

Šípky lze také vymačkat a přidat do krmiva jako pyré, šípkovou šťávu nebo čaj. 

Na čaj můžete použít jak šípky čerstvé, tak i sušené. Čerstvé je možné před zalitím rozříznout na menší části (poloviny), aby se z nich účinné látky lépe vyluhovaly. Šípky je vždy vhodné zalít vlažnou vodou a nechat vyluhovat, teprve potom přecedit (přes velmi jemné sítko nebo plátýnko, aby se na něm zachytla chmýří ze semen).

Pokud u zdravotních problémů nedojde ke zlepšení, pak je nutná návštěva u veterináře. 

Přijďte si se mnou popovídat i do mé nové skupiny - alternativní léčba, výživa a poradenství chovu psů a koček - na Facebooku.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Kateřina Mirus | pondělí 4.10.2021 10:07 | karma článku: 7,91 | přečteno: 647x
  • Další články autora

Kateřina Mirus

Jez česnek, nedostaneš červy!

6.10.2021 v 10:17 | Karma: 12,98