Na každém šprochu, pravdy trochu

“Neřvi, nedostaneš revma!” To mi říkala sestra, když jsem se spálila kopřivami. Kopřiva - často nepochopená zázračná bylina, má opravdu skvělé účinky na zdraví jak u nás, tak i u zvířat. Ale skákat do ní nemusíme. 

Kopřiva právem patří mezi nejčastěji používané byliny jak pro lidi, tak i pro naše mazlíčky. 

Mladé výhonky kopřivy jsou bohaté na flavonoidy, třísloviny, histamín, minerály (draslík, vápník, hořčík), stopové prvky (oxid křemičitý, měď, železo) a vitamíny. Obsah vitamínu C je přibližně 7krát vyšší než v pomeranči. Obsah bílkovin v sušině se pohybuje kolem 40%, což je mnohem více než u sóji.

Používá se proti různým onemocněním - kopřiva posiluje imunitní systém, stimuluje činnost ledvin a žluče, má krvotvorný účinek na červené krvinky, užívá se při cukrovce, chudokrevnosti, zmírňuje průjem a svědění u kožních onemocnění. Kopřiva je močopudná, mírní otoky, zvyšuje produkci mléka. Obecně má její užívání pozitivní vliv na metabolismus. 

Kopřiva má rovněž protizánětlivé účinky a ovlivňuje receptory a enzymy způsobující alergické reakce. Na jaře pomáhá u pylové alergie a na podzim - tady to máme - u revmatismu.

Zvláště důležité je přidávání kopřiv do krmiva masožravých zvířat, protože masitá strava zpomaluje činnost ledvin a organismus je zatížen produkty rozkladu metabolismu bílkovin. Kopřiva činnost ledvin zvyšuje, odvodňuje a snižuje hladinu kyseliny močové, což je velmi důležité především u všech onemocnění ledvin, leishmaniózy a u dalmatýnů. Proč zrovna u nich?

Dalmatýni mají totiž genetickou vadu, která jim brání rozložit purin ve stravě na alantoin. Místo toho jej pouze převádějí na kyselinu močovou. To vede ke zvýšené hladině kyseliny močové a zvyšuje riziko vzniku ledvinových a močových kamenů.

V lidovém léčitelství z dob našich babiček a prababiček, bývala důležitým domácím prostředkem i kopřivová mast. Byla skvělá pro bolavé svaly a klouby, pro snížení svědění, bolestí dolní části zad (kříže), u akné a lupénky.

Na základ masti pro psy a kočky můžete použít kokosový olej nebo nesolené vepřové sádlo. To pak nemusíte mít obavy, pokud si vaší pacienti mast z postiženého místa slíznou. Recepty na mastičky najdete na netu a na YouTube. 

Pro přípravu kopřivového oleje (macerát z oleje a kopřiv), který se také často používá, doporučuji kvalitní olivový olej. Mast nebo olej můžete na postižená místa vtírat nebo použít jako zábal. Před prvním použitím nejprve na malém místě vyzkoušejte, jestli není vás mazlík na kopřivy alergický. A i pokud přidáváte bylinky do žrádla, začínejte vždy jen s malou dávkou - na špičku nože. 

U psů a koček se kopřiva  používá i do bylinných směsí na doplnění vitaminů a minerálů, zlepšení pohybového aparátu, k detoxikaci a na zdravou kůži a srst. 

Při akutních problémech kloubů by kopřivy neměly v žádném bylinkovém mixu chybět.

Kopřivový čaj jako koupel dodává srsti hedvábný lesk, zmírňuje svědění u alergické vyrážky a kousnutí blechami.  Na přípravu kopřivového čaje se 2 čajové lžičky listů spaří 1 l vroucí vody a nechají se 7 minut louhovat. Poté se čaj přecedí.

Kopřiva může být krmena během celého roku, ale nejlépe s přestávkami, jako jarní a podzimní kúra.  Mohou být použity listy, semínka i kořen. Na čerstvé listy vždy předem použijte hmoždíř nebo bodavé chloupky listů před použitím hladce stočte válečkem, nebudou pak pálit. Můžete je také povařit, zkrmovat sušené listy nebo podávat jako čerstvou rostlinnou šťávu.

Kopřivové semínka jsou opravdovou superpotravinou - mohou se přidávat do salátů, jogurtu, dá se s nimi vařit nebo dokonce i péct. Obsahují nejen spoustu vitamínů a stopových prvků, ale mají i povzbuzující účinky, zmírňují stres, podporují trávení a pomáhají proti zánětům. Sbírat a sušit je můžete zhruba od července do října.

Přírodní a osvědčené domácí prostředky pro psy jsou stále oblíbenější.  Pokud však nedojde ke zlepšení stavu pak je vždy nutná návštěva u veterináře. I když jde o přírodní prostředek, nesprávné zacházení a používání může psovi či kočce také uškodit.  (alergie, silné odvodnění )

Přijďte si se mnou popovídat i do mé nové skupiny na Facebooku “alternativní léčba, výživa a poradenství pro psy a kočky”. 

 

#kopřiva #výživa #bylinky #Phytotherapie #ledviny #psi #kočky

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Kateřina Mirus | úterý 5.10.2021 7:24 | karma článku: 8,15 | přečteno: 285x