Jez česnek, nedostaneš červy!

“Můžete mi doporučit nějaké přírodní odčervení pro psa?” je nejčastějším dotazem z mé praxe. “Samozřejmě, odpověď ale nebude jednoduchá”

Jedno bych ale chtěla předem zdůraznit - pokud je váš mazlík vyhublý a plný červů, olizuje si stále prdelku, má silný průjem, nafouklé bříško a třeba i často zvrací - jde o velmi silné začervení. Zde pomůže bohužel většinou jen chemie. 

Pokud ale ještě není příliš začerven nebo jako prevence, jsou bylinné kúry velmi dobře účinné.

My praktikové (Tierheilpraktiker) si zakládáme především na poradenství. 
Je důležité vědět jak vlastně k nákazám dochází, co je ovlivňuje a jak jim můžeme předejít. 
 

Vyšetření 

Provádějte nejlépe pravidelně preventivní vyšetření trusu, pokud bude negativní, není potřeba zbytečně zatěžovat organismus chemií a můžete začít s prevencí bylinkami a dodatky ke stravě okamžitě. Jídelníček i bylinky ale závisí na celkovém stavu organismu a případných onemocněních. Budu tedy vycházet od zdravých jedinců bez žádných těžkých chorob.

Důležitý je ale i rozbor střevní flóry, který vám pomůže ukázat možný nepoměr bakterií ve střevech. Podle tohoto rozboru je snadnější cíleně provádět obnovení zdravé střevní flóry a imunity organismu. 

Nákaza a přenos červů

  • nepremražené nebo syrové maso neznámého zdroje (zdechliny)
  • požíráním ulovených myší a ptáků
  • kontakt s ježky a divokými zvířaty a následným zablešením, blechy jsou přechodnými hostiteli tasemnice
  • vajíčky přinesenými z venku např. na obuvi a tlapkách
  • výkaly nakažených zvířat

Po každé chemické kúře, narkóze nebo antibiotikách, které zabijí nejen parazity či baktérie, ale také ničí střevní flóru a zatěžuje vnitřní orgány, by pak měla být provedena očista a obnovení střevní mikroflóry. 

Podle rozboru používán různé německé firmy např.  Heel, Pernaturam, Vet Concept, Naturavetal a cdVet . Mým favoritem je EM SAN Pet od firmy Provicell - tekutý mix s bylinkami, léčivou houbou reishi a  enterokoky. 

V Čechách má zastoupeni bohužel jen cdVet a i některé produkty firmy Heel se rovněž dají zakoupit v lékárnách. 

S kterými firmami a produkty máte dobré zkušenosti vy?

 

Střevní flóra

Zdravé střevo zaručuje i dobrou imunitu a dostatek obranných mechanismů, aby se tělo proti parazitům ubránilo. Pokud je ale imunitní systém oslaben špatnou výživou, nemocemi a / nebo psychickým a fyzickým stresem, budou to mít paraziti o to snadnější.

Očista - Prebiotika (např. vláknina) podporují růst důležitých mikroorganismů,  např. tekutý čistič střev plus od cdVet a Toxivet sorb od cdVet (váže a odvádí toxické látky z těla).

Probiotika - efektivní mikroorganismy, dobré bakterie např. fermentované byliny nebo i přírodní, nejlépe kozí jogurt. Vlci a divoké kočky získávají tyto pro zdraví nezbytné látky z natráveného obsahu žaludku kořisti (přípravek aktivní střevo od cdVet).

Pro obnovu sliznice - mucosa compositum (firma Heel).

K detoxikaci by neměl chybět ostropestřec, kopřivy, zlatobýl - (solidago) nebo pampeliška. 
 

Dobrá hygiena 

Pokud máte zvířata, je lepší zbavit se koberců. Nejen, že se v nich lehce usazuje špína nebo roztoči, laminát nebo dlaždice se mnohem lépe udržují a případně desinfikují. 

Nezapomínejte pravidelně čistit i pelíšky, odpočívadla a přepravky nebo auto, pokud se psem často jezdíte ven.

Nenechávejte boty volně ležet. 

U zvířat s dlouhou srstí je třeba pravidelně kartáčovat a odstraňovat jim chlupy kolem řitního otvoru, aby se v nich neusazovaly výkaly.

Homeopatie

“Odčervovači” existují také v homeopatii, ale často nejsou příliš účinní jako jediná terapie. Přesto by zde měli být zmíněni. Za určitých okolností mohou totiž změnit střevní prostředí a být použity doplňkovým způsobem.

Abrotanum D2 - začervení, škrkavky, mění střevní prostředí

Cina D8- škrkavky a tasemnice

Calcium carbonicum - se podává u mláďat na vylepšení všeobecného zdravotního stavu nebo u tasemnice, nízké potence D3 nebo D6 podávejte 3x denně, vysoké potence C200 jen jednorázově.

 

Mějte své psy vždy pod dohledem 

Psi nevynechají žádné cizí hovínko, aniž by ho prozkoumali. To samé platí o prdelkách jiných psů - nádhera. Zdechlinky, ty přímo neodolatelně lákají k vyválení. A to raději ani nemluvím o tom, co vše olizují nebo “strkají” do huby. Nenechávejte je rovněž pít z kaluží.

U koček, které se volné pohybují venku, to bohužel neuhlídáte.

 

Byliny

 „Červí bylinky“ jsou výborným doplňkovým krmivem, které na jednu stranu posilují střeva a zlepšuje imunitu pro vašeho psa, ale zároveň rostlinné látky a to především hořčiny, vytváří  prostředí, ve kterém se červi necítí nijak zvlášť příjemně. 

Bylinky a dodatky ke stravě sbírejte nejlépe z vlastní zahrádky a míst bez pesticidů nebo kupujte v bio kvalitě.

Výhodou přírodního odčervování bylinkami je, že může být použito profylakticky, například na jaře, než kočka začne lovit myši a psi zastrkávají čenichy do každé myší díry a tím působí v počátečním stádiu možného napadení červy.

Neuškodí nám i trocha esoteriky.

Protože červi jsou obzvláště aktivní během úplňku, je vhodné začít s odčervováním jeden den před úplňkem.

Pozor:  U březích zvířat je třeba se vyvarovat různých bylin, jako je libeček, šalvěj a petržel. Pelyněk mimo jiné stimuluje dělohu a může vést k předčasnému porodu. 

Některé byliny silně ovlivňují organismus, nepřidávejte je déle než 3-5 dní pak několik týdnů pauza. Ale i často používané léčivé rostliny by se neměly užívat stále, časem ztrácejí na tělo účinek. Kupujete proto prosím nejlépe hotové směsi určené přímo pro psy a pro kočky - jejich složení muže být velmi rozdílné a dbejte na doporučené dávkování od výrobce.   Např.  Odčervovací byliny kapsle pro kočky a odčervovací byliny pro psy - cdVet

U koček je často problém s akceptací, proto volte raději tekuté přípravky nebo kapsle.

Byliny urychlují střevní motoriku, takže je možné, že účinek vašeho psa nebo kočku “prožene” a během pár hodin dojde k průjmu. Střeva se tak rychle vyprázdní a vypudí parazity.

Podávejte tedy byliny nejlépe o víkendu, když máte vše pod dohledem. Exkrementy ihned odstraňte a pokud je to možné znečištěné místo vydezinfikujte nebo prolejte vařící vodou. U kočičího záchodku vyměňte nejlépe celý kočkolit a bedýnku důkladně vymyjte. Byliny totiž parazity nezahubí, pouze vypudí z těla ven a může tak opět dojít k nákaze. 

 

Léčivé houby - např. reishi a shiitake 

Kokos a kokosový olej - Lze jej krmit i u mladých zvířat, jakmile začnou jíst, a díky své stravě tak vnitřně podpořit obranu proti červům, klíšťatům nebo blechám.  Při vnější aplikaci také podporuje obranu před parazity, zajišťuje lesklou srst a poskytuje dobrou péči o suchá místa pokožky a tlapek. Kokosové vločky a chipsy obsahují vlákninu a podporují tím střevní flóru. Vysoký obsah vlákniny má mírně projímavý účinek. Kyselina laurová jako hlavní mastná kyselina v kokosu má antimikrobiální účinek proti bakteriím, virům, kvasinkám a plísním.

Rychlá energie pro sportovní psy nebo když jsou hodně vyhublí.

 

Mrkev

Množství draselných solí vede k rychlému diuretickému účinku, éterické oleje jsou zodpovědné za vlastnosti odpuzující červy.

Dýňová semínka

Vitaminy A a C, které jsou šetrné k žaludku, stejně jako četné stopové prvky mají uklidňující, projímavé a odčervující účinky, zejména v případě tasemnic.

 

Jablko 

Nejlépe se slupkou, která je plná vitamínů, ale bez jader! Jablka obsahují pektin (rozpustná vláknina), který zlepšuje střevní pohyblivost, vytlačuje odpad ze zažívacího traktu, váže a odplavuje toxiny ze střeva. Jablka pročišťují organismus a lze je zařadit do psího jídelníčku denně.

 

Česnek 

Vrátím se teď konečně k tomu na začátku vzpomínanému česneku. Ano, česnek zabíjí červy a choroboplodné zárodky a podporuje trávení. 

Pro lidi opravdu skvělá rostlinka, u zvířat existuje jisté riziko. Krmte proto jen velmi malé dávky a vždy s větším odstupem času. Větší dávky nebo krmeni po delší dobu ničí červené krvinky a u koček tak může snadno dojít k anémii. U malých zvířat a koček česnek naději vynechejte úplně.

 

Jak chemickými  přípravky tak i bylinkami se přesto nedá 100% docílit k vytvoření úplné ochrany před červy nebo blechami a klíšťaty.

Přenosové cesty jsou totiž příliš rozmanité a nedá se jim zcela zabránit. Napadení je obvykle způsobeno oslabeným nebo ještě ne zcela vyvinutým imunitním systémem.  Proto jsou nejčastěji postižena mladá zvířata, protože jejich imunitní systém ještě není plně vyvinut.

Zdravá výživa, málo chemie, stresu a dobrá hygiena srsti a okolí však může minimalizovat riziko nové infekce. 

 

Přijďte si se mnou popovídat i do mé nové skupiny “alternativní léčba, výživa a poradenství chovu pro psy a kočky” na Facebooku.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Kateřina Mirus | středa 6.10.2021 10:17 | karma článku: 12,98 | přečteno: 592x