Místo ropy termální voda.

                        Ani nevím proč, ale moc se mi do maďarské pusty nechtělo. Když už jsme to naplánovali, tak budiž. Válet se u vody sice moc nemusím, ale co, týden stejně uteče jako voda. Ano - voda, alkalická, hydrogenuhličitanová s obsahem soli, jódu, brómu, fluoridů, železa, manganu a dalších minerálních látek včetně asfaltu, který barví tuto vodu do odstínů hnědé. Vyvěrající voda dosahuje teploty vysoko nad sedmdesát  stupňů Celsia. Voda v bazénech se reguluje na maximálních 38°C.

                        Málem bych zapomněl. Píši tady o východním Maďarsku, Velké nížině, chcete-li pusztě, nějakých 20 km od Debrecenu. Vítejte v Hajdúszoboszló. V lázních, které udělala zdejší termální voda. Od sympatické Maďarky na jedné lázeňské recepci, která mimo jiné, že je velice pohledná, také ovládá slovenštinu, se dozvídám, jak to kdysi v přelomovém roce 1925 bylo. Podnikavci v této oblasti maďarské pusty cítili ropu, ale pánbůh tu při tvorbě světa nadělil „pouze minerální vodu“. Od této doby se část pusty mění.

                        Zrodily se lázně. Dnešní Hajdúszoboszló, město s asi pětatřiceti tisíci obyvateli, hostí ročně více než milión turistů. Přijíždějí za zdravím a odpočinkem. Termální voda léčí pohybové ústrojí, gynekologické a kožní choroby a také dýchací potíže. Kromě lázeňského zázemí se hostům nabízí 19 krytých i otevřených bazénů na rozlehlém „koupališti“, kde si můžete jen tak poležet v hnědé minerální vodě, zaplavat v padesátce, skákat v umělé mořské vlně nebo pokochat se v „modré laguně“ s pirátskou šalupou a majákem. Zkrátka nepřijdou ani děti, které mají ve svých brouzdalištích hrochy, želvy, krokodýly a vypadají skoro jako živí. Málo? Tak si skočte do areálu s všemožnými tobogány a klouzačkami….a večer hurá do Aqua palace zasurfovat si na umělé vlně nebo do města. Na pivo, na víno, na tanec, na guláš, na klobásku…večerní kolonáda dost připomíná přímořská letoviska. Samotné město podřizuje vše „termální vodě“, skoro každé stavení nabízí ubytování, rostou zde penziony a hotely i pro zámožnější klientelu. Část města je sice poznamenána tzv. budováním socializmu, ale je zde i několik pozoruhodných svatostánků. U hlavního vchodu do termálních lázní se architekt zasnil a přenesl mini střechu sydneyské opery do maďarské podoby. Proč ne.

                       Nakonec se vracíme obohacení o další příjemný kout země. Nezbývá mi než jen dodat, že pobyt doporučuji. Nudit se určitě nebudete.  

 

 

Autor: Miroslav Ševčík | úterý 10.8.2010 21:40 | karma článku: 14,15 | přečteno: 1097x
  • Další články autora

Miroslav Ševčík

Na svíčkové s Havlem

18.12.2011 v 21:21 | Karma: 9,73

Miroslav Ševčík

Z nuly na 1762 metrů.

30.8.2011 v 21:45 | Karma: 14,96

Miroslav Ševčík

Sázím na knihu.

3.3.2011 v 20:32 | Karma: 8,32

Miroslav Ševčík

Plechová šelma slaví.

1.3.2011 v 19:32 | Karma: 8,34

Miroslav Ševčík

Hynku, Viléme, Jarmilo na Emu!

16.11.2010 v 21:40 | Karma: 9,38