Placebo nejen v politice

Nedávno mě zaujal na internetu článek o placebu- ,,Šamani učí doktory“. Funguje na principu-věř a víra tvá tě uzdraví.

Nejvíce se používá při testování nových léků. Část testované skupiny lidí dostává zkoušený lék, část pouze neškodnou substanci, většinou z mléčného cukru. Na pohled není patrný rozdíl a samozřejmě nikdo z testované skupiny neví, zda užívá lék, nebo placebo. Snad nejzajímavější na placebu je fakt, že při užívání se uzdraví nejen část skupiny, která užívá zkoušený lék, ale i část těch, kteří dostávají místo léku substanci. A to vlivem sugesce. Říká se tomu – placebo efekt.

Rád bych vám teď popsal zajímavé účinky placeba, či pouze sugesce.

Jeden ze zajímavých příběhů mi vyprávěl můj kamarád Pepa. V mládí často trempoval. Jednou takhle navečer u táboráku vymyslel, jak si dobrat kamaráda. Spolu s dalšími ho svázali a vyzuli boty i ponožky. V ohni rozpálili nůž do běla. Ukázali mu ho a řekli – že mu ho teď přiloží na chodidla. Což skutečně udělali. Kamarádovi ihned naskočily obrovské puchýře. Vtip byl v tom, že měli ještě jeden nůž, který chladili v potoce. Nože nenápadně za zády vyměnili a na nohy mu přiložili ten studený. Na první dotek cítí člověk studené stejně – jako teplé. A sugesce vykonala své… Podobně  – ale opačně působí i chůze po žhavém uhlí. Nevím, zda je to známé, ale při natáčení jednoho českého filmu – měl herec Lukáš Vaculík přejít po takovém žhavém koberci. Režisér tam na tuhle scénu přizval kaskadéry. Jaké však bylo překvapení celého štábu, když Vaculík sám přes žhavé uhlíky nezraněn přešel. Vysvětlil potom, že byl tajně dva dny na kurzu, kde si chůzi nacvičil.

V mládí jsem četl autobiografickou knížku ženy, která trpěla pokročilou formou rakoviny. Moc chtěla ještě porodit dítě. Lékaři jí moc šancí nedávali. Její obrovská touha po dítěti ale překonala i rakovinu a lékaři po porodu s údivem zjistili, že nádor zcela zmizel.

Můj bývalý kolega mi kdysi povídal o své mamince, kterou sužovala denně bolest hlavy. Bolesti  měla velké u musela proti nim brát tablety. Jednoho dne však syn zjistil, že tablety už využívala. Mamince však bylo opět velmi zle. Napadlo ho dát jí obyčejný vitamín. Mamince ovšem sdělil, že to je nejnovější lék proti bolesti, který přivezl z tehdejší NDR a že účinkuje do 10 minut. Jaké bylo jeho překvapení, když maminka skutečně za pár minut přišla s tím, že jí tableta opravdu rychle pomohla…

Podobně to funguje i u lékaře – pokud k němu pacient má důvěru – uzdraví se mnohem dříve. Už před delší dobou jsem viděl v televizi český film. Byl z nemocnice, konkrétně z kožního oddělení. Primář (mám dojem, že ho hrál Ladislav Mrkvička) dostal na praxi lékaře – cizince. Mimo jiné ho nabádal, aby si na každého pacienta udělal dostatek času a popovídal si s ním o jeho problémech. Sám však měl tolik práce, že u pacientů se zastavil pouze na pár vteřin a už utíkal k dalšímu.

Lékař na praxi dostal přiděleno několik pacientu a čas běžel. Jaké však bylo primářovo překvapení, když zjistil – že tito pacienti se vyléčí mnohem rychleji, než ti – o které se stará sám. Pozval si lékaře k sobě a ptal se ho – jak to dělá. A on mu odvětil: ,,Pane primáři, já dělám jenom to – co jste mi poradil. Na každého pacienta si udělám čas, sednu si k němu a pohovořím s ním.“

Snad jeden z nejzajímavějších příkladů je pokus v USA. Pro něj si vybrali odsouzence k trestu smrti. Požádali ho, zda by souhlasil vyměnit popravu na elektrickém křesle za popravu bezbolestným rozřezáním žil. Odsouzený souhlasil. Poté byl přivázán na židli. Ruce dlaněmi vzhůru. Oči měl zavázané. Potom mu přejeli tupým předmětem v místě, kde měl žíly. Vůbec nic se mu samozřejmě nestalo. Nakonec mu v místech – kde mu po ruce přejeli tupým předmětem – navodili pocit vytékající krve. Polévali mu tyto místa 37°C teplou vodou. Odsouzený brzy zemřel! Po pitvě bylo zjištěno, že příčina smrti byla odkrvení mozku…

Ovšem placebo efektu se využívá i v politice. Snad nejznámější jsou volební programy stran. Velká část voličů neví, co v programu je skutečný ,,lék“ a co pouze placebo. Tedy co dotyčná strana myslí v programu vážně a co má pouze nalákat voliče… Zvláště programy stran typu KSČM a ČSSD jsou placebem doslova protkané. A co je horší – někdy to není lék, ani placebo – ale jed…

Autor: Miroslav Moravec | pátek 25.9.2009 18:18 | karma článku: 19,20 | přečteno: 1155x
  • Další články autora

Miroslav Moravec

Existuje u nás svoboda slova?

16.6.2012 v 15:16 | Karma: 14,12

Miroslav Moravec

Tak nám zabili chřipku…

28.2.2012 v 12:00 | Karma: 18,54

Miroslav Moravec

Slepice v České televizi

26.1.2012 v 14:21 | Karma: 23,55