Nikotinová prohibice?

Opět začnu citátem z článku i.Dnes ze 4.července 2001: ,,Na Islandu sice kouří nejméně lidí z celé Evropy, boj proti tomuto zlozvyku se tam ale může ještě přiostřit. Podle návrhu protikuřáckého zákona by měly být cigarety k dostání jen v lékárnách, a to na předpis. K cigaretám se tak dostanou jen lidé, kteří nedokážou se svým zlozvykem přestat.“

Už poslední věta ve mně vyvolává údiv. Jak lékař rozhodne o vypsání receptu na cigarety a tedy i míru závislosti kuřáka na nikotinu? Většina kuřáků bude tvrdit, že s kouřením nedokáží skoncovat a bude vyžadovat recept.

Jako zcela zásadní problém ale vidím zavedení této nikotinové prohibice – jako celku. Podívejme se, jak dopadlo zavedení prohibice alkoholu v USA r. 1914. Účinek byl zcela opačný. Pití alkoholu nepřestalo, ale naopak stouplo. Zločinnost narůstala raketovým tempem. Vzrostl také počet otrav, neboť lidé vypili vše, o čem se domnívali, že obsahuje alkohol. Nakonec byla prohibice ukončena v roce 1933. Úplně stejné to bude i s eventuálním zavedením nikotinové prohibice.

Ale pojďme ještě dál. Třeba na distribuci a užívání drog. Osobně bych i drogy zcela zlegalizoval. Zakázané ovoce nejvíc chutná a zločinnost ve spojení s prodejem návykových látek silně připomíná zločinnost při zákazu konzumace alkoholu v USA do roku 1933. Kdo chce drogu, celkem lehce si ji sežene i nyní. Peníze na ni si zajistí trestnou činností. (Kdo neviděl - doporučuji dokument Katka!) Samostatnou kapitolou je výroba syntetických drog (včetně dopingu). Výrobci budou logicky vždy o krok napřed a zákon bude jen velmi málo účinný.

Trochu se občas zapomíná i na ,,čichače“. Nejčastěji asi Toluenu.  Bylo přijato ,,opatření“ k zamezení nezákonnému používání přípravku. Toluen se může prodávat jen na živnostenské oprávnění. Jak ,,moc“ to ztížilo přístup k této látce – si asi umí každý představit. Navíc se nyní prakticky stejná látka prodává dál volně! Změnil se pouze její název na – Toluenové rozpouštědlo a čistič. Já změnu názvu zcela schvaluji! Proč by měl normální zákazník trpět a ustupovat feťákům? Nestačí, že si už nemůže koupit ani dříve některé volně prodejné léky? Kam až chceme dojít? Aby slušný člověk trpěl a narkoman byl prakticky beztrestný a ještě aby ho stát opatroval za naše peníze? A to namísto těch skutečně nemocných, kteří si za svoji nemoc nemohou?

Současný stav je dle mého názoru neudržitelný. Prodej drog je nelegální, ale uživatelé návykových látek se válejí všude. Dostávají všemožnou péči zdarma – aniž by si většina z nich někdy platila jakékoliv zdravotní pojištění.

Moje řešení je jednoduché. Zlegalizoval bych všechny drogy. Zřídil bych lehce dostupné a často aktualizované seznamy všech těchto látek – i s podrobným popisem jejich vedlejších účinků. Každý, kdo by požíval alkohol, nebo drogy na veřejnosti by byl povinně převezen do odvykacího ústavu. Po skončení léčby by byl povinen uhradit všechny náklady na léčení. Pokud by nedisponoval příslušnou částkou, byl by převezen do soukromé věznice, která by byla současně výrobním podnikem. Dlužník by se nemusel nikam převážet a pracoval by přímo ve věznici. Soukromý majitel by si už pohlídal, aby se mu investované peníze za ubytování, ostrahu a výživu vězně vrátily. Výška mzdy by byla stejná, jako v jakémkoliv jiném podniku – tedy včetně minimální mzdy. Maximální náklady na pobyt ve vězení by bylo nutné také nějak stanovit. Jinak by se mohlo stát, že by zde někdo strávil celý zbytek života. Až po odpracování a tedy i uhrazení všech pohledávek – by byl teprve propuštěn. Zcela stejně by museli vše uhradit, nebo odpracovat pacienti léčící se ze závislosti nejen na drogách a alkoholu, ale i kuřáci, hráči na automatech apod.

Závěr by byl tedy tento: všechny návykové látky by byly povoleny. Pokud by je člověk užíval v soukromí, nerušil by okolí a vše za legálně vydělané peníze – neměl by se zákonem problém. Drogy by si mohl zakoupit na vyhrazených místech. Pokud by ovšem byl přistižen na veřejnosti – bez výjimky by musel nastoupit a poté i zaplatit léčbu. Podobně by na tom byli i závislí kuřáci – pokud by kouřili na místech, kde to není povoleno. A také závislí na herních automatech – v případě, že by si peníze na ně zaopatřovali trestnou činností.

Autor: Miroslav Moravec | čtvrtek 7.7.2011 8:23 | karma článku: 21,07 | přečteno: 1774x
  • Další články autora

Miroslav Moravec

Existuje u nás svoboda slova?

16.6.2012 v 15:16 | Karma: 14,12

Miroslav Moravec

Tak nám zabili chřipku…

28.2.2012 v 12:00 | Karma: 18,54

Miroslav Moravec

Slepice v České televizi

26.1.2012 v 14:21 | Karma: 23,55