Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Stát v rozkladu

Jako ekonoma mě trápí i stav veřejných financí, schválený astronomický schodek a poslušné sklapnutí podpatků v Bruselu, kdy budeme ručit za dluhy všech států, včetně zemí Eurozóny je pomyslnou cestou do pekel.

Je sice okurková sezóna, ale tohle téma by vám ujít nemělo a myslím, že už jste si toho taky všimli, teď v létě ještě o něco víc. Náš stát je prostě v rozkladu, nejviditelnější a nejcitelnější na vlastní kůži je to zřejmě při cestování po republice. Pokud zvolíte jízdu autem, čekají vás nekonečné a často nesmyslné objížďky a uzavírky. Takovým smutným mementem za celý stát by mohla být objížďka Novomlýnských nádrží u Mikulova, několik měsíců předem zde byl provizorní most, ovšem práce na novém se mezitím nekonala, ta začala až v březnu, kdy se provizorium dostalo do havarijního stavu, a na dlouhých devět měsíců se musíte kodrcat po objízdné trase vedoucí přes rozpadající se silnice třetí třídy. Nervy tečou nejen řidičům, ale i obyvatelům vesnic, přes které je vedena objížďka. Do stavu opravdového vzteku se dostanete až za hranicemi s Rakouskem, kdy zjistíte, že jejich dálnice už vede takřka k hraniční čáře. Obchvat poslední vesnice Drasenhofen byl postaven za 18 měsíců, kdežto obchvat Mikulova je stále jen na papíře.

Předseda vlády se sice vymlouvá, že nejsme v EU tak dlouho jako Španělsko a tudíž nemůžeme mít takovou síť dálnic a silnic z evropských peněz. Jenže náš soused Polsko je v EU stejnou dobu a od roku 2010 postavili více jak desetkrát tolik dálnic, u nás to bylo smutných 75 kilometrů, u nich 780 kilometrů. Jestli vám ještě toto nepřipadá katastrofální, tak stav na našich železnicích už se tomu blíží. Nechci hodnotit selhání lidského faktoru při posledních nehodách na kolejích, ale fakt, že neexistuje špičkové moderní, automatické zabezpečovací zařízení na všech tratích je prostě alarmující. Nebo se vážně chcete dostat do stavu, kdy před cestou vlakem bude nutné pomalu sepsat závěť?

Moc dobře na tom není ani naše zdravotnictví, jehož největší předností jsou momentálně obětavost vzdělaného zdravotnického personálu a jejich ochota sloužit přesčasy. Ale někde to prostě už nejde, jako třeba v chebské nemocnici, kde bude přes léto uzavřená interna, takže se občanům z celého okresu dramaticky zhorší dostupnost péče. Dlouhodobě chybí koncepce reformy zdravotnictví postavená na solidaritě, ale také na udržitelnosti celého systému. Pokud to takhle půjde dál, tak zejména příhraniční okresy budou trpět čím dál horší zdravotní péčí, která bude téměř nedostupná. Nedovedu si představit, jak senior pojede se svým problémem například až do Plzně autobusem, to je navíc i dost nedůstojné, pokud celý život platil zdravotní pojištění.

Jako ekonoma mě trápí i stav veřejných financí, schválený astronomický schodek a poslušné sklapnutí podpatků v Bruselu, kdy budeme ručit za dluhy všech států, včetně zemí Eurozóny je pomyslnou cestou do pekel. K prosperitě se prostě propůjčovat nedá, ta vzniká jedině prací chytrých hlav a šikovných rukou a je smutné, že se lídři EU tváří tak sebejistě, jakoby neplatilo, že všechny dluhy se jednou musí splatit i s úroky.

Možná nejhorší je počínající rozklad společenský, všimli jste si, jak je poslední dobou vše vyhrocené? Nejlepším důkazem ostré rozpolcenosti je předchozí prezidentská volba, příznivci obou kandidátů by se snad byli schopni rozhádat do krve a výsledek nakonec odpovídá rozštěpení společnosti. Navíc si spousta lidí zejména z mladší generace myslí, že vše si vydupou nějakou demonstrací či hnutím. Ne, respekt k čemukoli nevzniká z uřvanosti a ukřivděnosti, ale ze smysluplného dialogu a činů. Dokud budou hlavní zbraně jakéhokoli hnutí vandalismus, mediální vymývání hlav ve spřátelených novinách a špinění ostatních s odlišnými názory, tak se nikam neposuneme, spíše naopak, dojde k vykopávání ještě hlubších názorových příkopů mezi oběma stranami.

Možná jste moje předchozí řádky vyhodnotili jako příliš pesimistické čtení, ano, veselé to není, ale jen pokud si přiznáme, že náš stát je skutečně v rozkladu, tak můžeme něco změnit. A já to určitě nevzdám, protože nechci svým dětem jednou předávat spálenou zem, kde se jim bude špatně žít.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Miroslav Křížek | čtvrtek 23.7.2020 9:03 | karma článku: 43,87 | přečteno: 5073x
  • Další články autora

Miroslav Křížek

Řidič v roce 2040 - aneb když ekonom napíše povídku (4 minuty čtení)

„Jauvajs!“ vykřikl jsem zlostně, když mi strojek z ničeho nic spadl na palec u nohy a odkutálel se do rohu koupelny. Přemýšlím, kde se stala chyba a najednou mi to došlo, všichni v domě si dálkově zapnuli nabíjení svých....

22.7.2021 v 9:07 | Karma: 45,32 | Přečteno: 8263x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Miroslav Křížek

Zelená totalita změní nejen trh s elektřinou

To vše se v budoucnu promítne do zvýšení cen elektrické energie, domácnosti si sáhnou hlouběji do kapsy a firmám se prodraží vstupní náklady na výrobu a provoz, což se ve výsledku promítne do vyšších cen koncového zboží.

29.6.2021 v 8:05 | Karma: 39,65 | Přečteno: 5182x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Křížek

(Ne)mocný hypoteční trh

Je zkrátka na čase si připustit, že byty jsou prostě jen jedno z aktiv, jako jakékoliv jiné. A že žádný nárok na bydlení ve vlastním nikdo nemá. Bydlet ve slušném nájemním bytě je v současnosti i ekonomicky zajímavou alternativou.

3.6.2021 v 9:18 | Karma: 31,21 | Přečteno: 4046x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Křížek

Po zimě přijde jaro

Napadlo mě, že ta věta je sice dost jednoduchá a neříká žádné objevné moudro, ale v tom je její síla, protože platí univerzálně. Její platnost se vztahuje na každé období po pandemiích, po ekonomickém útlumu prostě přijde růst.

4.5.2021 v 10:04 | Karma: 31,82 | Přečteno: 4504x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Křížek

Vysokým zdaněním bohatých k rovnosti? Nesmysl!

Z pohledu ekonoma vidím nejlepší cestu v přehledných a spravedlivých daních, jistá míra solidarity by určitě měla být zachována, ale nesmí mít nic společného s nadměrným zdaněním vysoko příjmových obyvatel.

12.4.2021 v 7:52 | Karma: 41,84 | Přečteno: 7308x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6230x
Ekonom, vysokoškolský pedagog, podnikatel, politik, filantrop, otec a letec. Ředitel několika institucí podporujících podnikání v ČR. Úspěšný podnikatel napříč obory.

Seznam rubrik