Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

(Ne)mocný hypoteční trh

Je zkrátka na čase si připustit, že byty jsou prostě jen jedno z aktiv, jako jakékoliv jiné. A že žádný nárok na bydlení ve vlastním nikdo nemá. Bydlet ve slušném nájemním bytě je v současnosti i ekonomicky zajímavou alternativou.

(Ne)mocný hypoteční trh

 

Možná jste při čtení ekonomických zpráv narazili na informaci, že u nás stále probíhá prudký hypoteční rozmach, který ale může být riskantní pro celý finanční sektor. Trh hypoték momentálně zažívá doslova horečnatou aktivitu, kdy se zejména mladší lidé snaží získat svůj úvěr na bydlení za ještě relativně příznivých podmínek, protože vše nasvědčuje tomu, že dlouhé období výhodných hypoték pomalu končí. Nicméně nejen změny podmínek mohou hypoteční trh ohrozit, pojďme se na to podívat trochu podrobněji.

 

Přehřátý trh s bydlením

 

Za první čtvrtletí vzrostly dluhy obyvatel o 179 miliard Kč, přičemž nejvíce se zadlužovali lidé v kategorii 30-34 let, což je důkazem pro výše uvedené, že na hypotečním trhu probíhá boj, kdo ještě získá peníze na předraženou nemovitost. Přestřelená cena vlastního bydlení je druhým faktorem, který vstupuje do hry, ceny jsou v některých lokalitách nadhodnocené až o 25%. Česká národní banka (ČNB) se dostala do situace, kdy už musela reagovat na podmínky získání hypotéky, vyjádřeno slovy jejího guvernéra Jiřího Rusnoka „dochází k výraznému uvolňování úvěrových standardů.“ Přeloženo do jazyka nebankéřů to znamená, že podmínky byly nastaveny tak, aby na hypotéku dosáhl téměř každý bez ohledu na svou schopnost splácet, což by se mohlo přelít jako problémová vlna do celého bankovního sektoru. Kdyby insolventních příjemců hypotéky bylo více, ohrožovalo by to v podstatě celou ekonomiku a razantně by to změnilo zejména trh s byty.

 

Novela zákona změní pravidla hry

 

ČNB v reakci na nedodržování jejich doporučení ze strany komerčních bank při poskytování úvěrů na bydlení získala do ruky zbraň v podobě novely zákona o ČNB, který byl definitivně schválen minulý týden. Jedná se právě o zákonem nařízené limity hypoték, ty totiž byly doposud jen doporučené, ale odteď budou pro komerční banky závazné. ČNB bude mít pravomoc stanovovat tři základní limity, první je LTV, což zkráceně řečeno znamená, kolik procent hypotéky můžete maximálně dostat v poměru k hodnotě nemovitosti. Druhým je DSTI, ten nyní ČNB nestanovuje, ale není vyloučené, že k tomu v budoucnu dojde. Jedná se o poměr měsíční splátky veškerých úvěrů vůči celkovému čistému měsíčnímu příjmu, v minulosti centrální banka tento poměr stanovila v doporučeném maximu 40%. Třetí limit je DTI, tedy kolik čistých ročních příjmů domácnosti je nutné ke splacení všech jejich dluhů, opět nebyl tento limit stanoven, ale za rizikové se bere zadlužení vyšší jak osminásobek čistého ročního příjmu.

 

Co z toho plyne pro žadatele a co může ohrozit hypoteční trh mnohem víc

 

Nedomnívám se, že by novela zákona o ČNB výrazně zhoršila dostupnost bydlení, jednak budou moci banky každý čtvrt rok poskytnout pět procent z celkového objemu hypoték bez dodržení výše uvedených podmínek, ale také jsou tu mnohem závažnější rizika, která by mohla dostupnost vlastního bydlení omezit. Jsou jimi zejména značně přehřátý trh nemovitostí s cenami bytů, na které bude stále větší problém dosáhnout. Pokud se přidá čím dál tím vyšší zdražování základních životních potřeb, jakými jsou jídlo nebo energie, tak se může stát, že dostupnost bydlení se zase o něco vzdálí. Obrovským rizikem pro hypoteční trh by bylo také razantní zvýšení daně z nemovitosti, se kterým si pohrávají různé politické strany. Politici by si sice slibovali vyšší výnos do státní kasy, ale ve skutečnosti by to mohlo ohrozit nejen hypoteční trh. Ať nekritizuji jen politiky, s nesmyslným zdaněním druhých, třetích a dalších bytů na začátku tohoto týdne přišel i viceguvernér Marek Mora. Centrální bankéř si možná neuvědomuje, co může takovýto vyloženě komunistický nápad způsobit. Nepřiměřeně vysoká daň z nemovitosti by totiž narušila schopnost velkého procenta dlužníků splácet hypotéku, následně by o nemovitost přišli a kvůli propojenosti trhů by se krize přelívala dál a došlo by i k nákaze bankovního sektoru. Je zkrátka na čase si připustit, že byty jsou prostě jen jedno z aktiv, jako jakékoliv jiné. A že žádný nárok na bydlení ve vlastním nikdo nemá. Bydlet ve slušném nájemním bytě u dobrého pronajímatele nejenže není žádnou ostudou, ale v současnosti, při poměru vysokých cen nemovitostí k velmi nízkým nájmům, i ekonomicky zajímavou alternativou.

 

 

Co z toho plyne závěrem? Jasně daná pravidla novelou zákona o ČNB nejsou problém, naopak mohou hypoteční trh dlouhodobě stabilizovat, problém může nastat úplně jinde, a sice když si zvolíme strany, které budou chtít trestat soukromé vlastnictví a touhu po vlastním bydlení nepřiměřenou daní z nemovitosti.

 

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/cnb-hypoteka-banky-pravomoc-financni-trhy-novela-zakona.A210525_172733_ekonomika_maz

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/hypoteka-bydleni-statistika-mladi-lide-ekonomika.A210427_213436_ekonomika_mama

https://www.lidovky.cz/nazory/kohout-zazraky-podle-piratu-vysoke-dane-nepomohou-dostupnosti-bydleni.A210428_103102_ln_nazory_rkj

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jak-budeme-utahovat-srouby-cnb-rekne-jak-vidi-vyvoj-do-konce-roku-156152

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Miroslav Křížek | čtvrtek 3.6.2021 9:18 | karma článku: 31,21 | přečteno: 4046x
  • Další články autora

Miroslav Křížek

Řidič v roce 2040 - aneb když ekonom napíše povídku (4 minuty čtení)

„Jauvajs!“ vykřikl jsem zlostně, když mi strojek z ničeho nic spadl na palec u nohy a odkutálel se do rohu koupelny. Přemýšlím, kde se stala chyba a najednou mi to došlo, všichni v domě si dálkově zapnuli nabíjení svých....

22.7.2021 v 9:07 | Karma: 45,32 | Přečteno: 8263x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Miroslav Křížek

Zelená totalita změní nejen trh s elektřinou

To vše se v budoucnu promítne do zvýšení cen elektrické energie, domácnosti si sáhnou hlouběji do kapsy a firmám se prodraží vstupní náklady na výrobu a provoz, což se ve výsledku promítne do vyšších cen koncového zboží.

29.6.2021 v 8:05 | Karma: 39,65 | Přečteno: 5182x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Křížek

Po zimě přijde jaro

Napadlo mě, že ta věta je sice dost jednoduchá a neříká žádné objevné moudro, ale v tom je její síla, protože platí univerzálně. Její platnost se vztahuje na každé období po pandemiích, po ekonomickém útlumu prostě přijde růst.

4.5.2021 v 10:04 | Karma: 31,82 | Přečteno: 4504x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Křížek

Vysokým zdaněním bohatých k rovnosti? Nesmysl!

Z pohledu ekonoma vidím nejlepší cestu v přehledných a spravedlivých daních, jistá míra solidarity by určitě měla být zachována, ale nesmí mít nic společného s nadměrným zdaněním vysoko příjmových obyvatel.

12.4.2021 v 7:52 | Karma: 41,84 | Přečteno: 7308x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Křížek

Mars útočí!

Tento článek má za úkol po dlouhé době trochu pobavit a odlehčit, byť řada v něm uvedených opatření je legrační pouze do doby, než jejich absurditu plně pocítíte na vlastní kůži a pak už tak legrační nejsou.

22.3.2021 v 9:04 | Karma: 42,51 | Přečteno: 9691x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Zubař si roky vymýšlel úkony a okradl pojišťovny o miliony. Dohodl si podmínku

24. května 2024  8:26

Stomatolog z Mostecka posílal několik let zdravotním pojišťovnám účty za zákroky, které však nikdy...

V Indii po výbuchu chemičky zahynulo devět lidí, zraněných jsou desítky

24. května 2024  8:01

Nejméně devět lidí zahynulo při výbuchu a požáru v chemické továrně v západní části Indie ve státě...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Čtyři mrtví, dalších šestnáct lidí se zranilo

23. května 2024  22:48,  aktualizováno  24.5 7:59

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

Policisté na univerzitě v Oxfordu zatkli 16 propalestinských demonstrantů

24. května 2024  6:39

Na německé Humboldtově univerzitě i britské Oxfordské univerzitě ve čtvrtek zasahovala policie...

  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6230x
Ekonom, vysokoškolský pedagog, podnikatel, politik, filantrop, otec a letec. Ředitel několika institucí podporujících podnikání v ČR. Úspěšný podnikatel napříč obory.

Seznam rubrik