Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

O iluzi nízkých nákladů na "trochu více demokracie" v EU

Tímto článkem bych rád reagoval na anglický článek, který se objevil na internetových stránkách deníku the Guardian s názvem "Something in common: should English be the official language of the EU?" (Něco společného: měla by se angličtina stát oficiálním jazykem EU?). Uvádí se v něm velmi iluzorní myšlenka ohledně nízkých nákladů na trochu více demokracie v EU.  

Na začátku článku je uvedeno zajímavé číslo: 300 milionů eur, což je částka kolik stojí ročně překlad 1,76 milionů stran překladů za rok.

To není úplně málo a není divu, že prezident Gauck navrhl ve svém projevu dne 22. února 2013, aby se používala v Evropské Unii jen angličtina. To sice zní jako rajská hudba pro stoupence úspor a federalisty, ale ne u všech států má tento návrh opravdu pozitivní odezvu.

Zatímco severní a východní členské státy angličtinu by jako oficiální jazyk přivítaly, jih by byl silně proti. Podle řady francouzských diplomatů by angličtina vnesla do srdce politického procesu Unie „anglosaské“ politické a ekonomické ideje.

Zde mne zaráží zajímavá jistota autora článku, že východní státy by s angličtinou problém neměly. To je omyl, protože zatímco pro severní státy EU je angličtina jazykem příbuzným (a tedy snadnějším), pro státy, ve kterých se mluví jedním ze slovanských jazyků, už situace tak snadná není. Východní státy budou mít tedy těžší pozici z hlediska schopnosti hovořit angličtinou jakožto společným jazykem EU.

Vice versa, lidé z východní Evropy by měli situaci lehčí, kdyby oficiálním jazykem EU byla polština nebo, dejme tomu, ruština. Jenže, zejména druhý zmíněný jazyk asi nějakou dobu adeptem na společný jazyk nebude.

Navíc autor článku naznačuje tezi, že po letech útrap s ruštinou, kterou se obyvatelé a politici států východního bloku museli učit, nyní je většina obyvatel nadšená pro angličtinu a zřejmě jim již zmíněná nepříbuznost jazyků nevadí.

Podle spisovatele a zaměstnance Generálního ředitelství pro tlumočení Evropské komise, Diega Maraniho by zavedení angličtiny oficiální jazyk EU bylo hluboce protidemokratické. Dle jeho názoru odpovídají celkové náklady na jazykové služby ceně dvou káv na osobu ročně. To podle něj není moc za trochu více demokracie v EU.

Tato myšlenka je však iluzorní.

Pan Diego Marani (a není v tom zdaleka sám) zapomíná připočítat do nákladů na jazykové služby i náklady samotných občanů na nejrůznější privátní a firemní jazykové kurzy, respektive náklady na platy učitelů na státních školách. Do toho ještě připočtěme náklady na vydávání různých brožur o tom, jak se učit jazyky, náklady firem na překlady webových stránek. Dále tu máme náklady na překlady různých tiskových konferencí, rozhovorů a dokumentů, které vysílají televize, protože například projevu Davida Camerona by nerozuměl každý a proto musí být simultánní překlad do češtiny.

Skutečně náklady občanů EU na evropský babylon jsou tedy podstatně vyšší než náklady na dvě kávy (či piva) na osobu ročně.

Na druhou stranu, návrh na zavedení angličtiny pro úsporu nákladů nenalézá pozitivní ohlas u jižních členských států.

Situace si žádá řešení. Dle mého názoru je jediným řešením pro tuto situaci a lékem na oživení ekonomické situace a nastartování ekonomického růstu zavedení esperanta jako společného jazyka. Zavedení esperanta by mohlo mít efekt podobný zavedení internetu, troufám si dokonce říct, že mnohem větší. -mir-

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Miroslav Hruška | čtvrtek 9.5.2013 18:16 | karma článku: 6,68 | přečteno: 475x
  • Další články autora

Miroslav Hruška

Jedna jízdenka vládne všem

Jedna jízdenka vládne všem, jedna jim všem káže, jedna všechny přiveze, dopravce prováže. Ale jak ji získat?

10.3.2023 v 14:56 | Karma: 8,06 | Přečteno: 431x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Hruška

Jak si zpřehlednit prohlížeč?

Taky máte potřebu mít v prohlížeči otevřeno mnoho stránek, přesněji v terminologii prohlížečů panelů (a ne jen vše mít v záložkách)? Já už teď tolik ne, dříve během studia na vysoké jsem tu tendenci měl.

26.10.2020 v 9:06 | Karma: 10,99 | Přečteno: 811x | Diskuse| Věda

Miroslav Hruška

Ze života Jana Marka - pohled člověka se zdravotním postižením na situaci nejen v dopravě

Každý běžný den cestuje veřejnou dopravou mnoho lidí, včetně těch se zdravotním postižením. Každý z nich vnímá při cestování různé problémy, které nám nemusí být zcela zřejmé. O nich jsem v polovině února hovořil s Janem Markem.

22.3.2020 v 20:03 | Karma: 7,64 | Přečteno: 562x | Diskuse| Společnost

Miroslav Hruška

Sáňkování ve švýcarském stylu

Tahle zima radovánkám na sněhu příliš nepřeje. I když v noci z 11. na 12. února přes noc napadl sníh a Brno se pokrylo aspoň na chvíli do zimního kabátku, bylo to málo. Zvu Vás na sáňkářský výlet do Švýcarska (a na závěr na pivo).

25.2.2020 v 7:46 | Karma: 9,57 | Přečteno: 459x | Diskuse| Cestování

Miroslav Hruška

Nočním vlakem napříč Polskem - aktualizovaný průvodce pro rok 2020

V lednu 2019 jsem na svém blogu poprvé publikoval podrobného průvodce cestováním nočními vlaky v Polsku. Jako každý rok však dochází k úpravám, proto v následujícím článku zhodnotím aktuální situaci.

3.2.2020 v 12:04 | Karma: 16,52 | Přečteno: 1336x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Mají rakovinu, metastázy a nic nezabírá. Léčba je, ale pacienty by stála miliony

22. května 2024

Premium Muži s metastazující rakovinou prostaty, na kterou už nezabírá jiná léčba, se upínají k poslední...

Zvedneme minimální mzdu o tisíce, drtí predikce Zaorálek

22. května 2024

Sociální demokracie, kdysi nejsilnější strana, vypadla ze Sněmovny a teď se snaží proniknout...

Proč se malým Němcům nedaří v matematice. Ve školství nefunguje integrace

22. května 2024

Premium Vypadá to, jako by němečtí žáci najednou ztratili schopnost počítat. Podle nové studie německé...

Vyhrajte vstupenky na finále MS v hokeji. Máte jedinečnou šanci s iDNES Premium

22. května 2024

Je tady ještě jedna šance, jak získat vstupenky na finále hokejového mistrovství světa! Dvě místa v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 326
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1967x
Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji pro České dráhy. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 do října 2018 jsem spravoval stránku Esperanto.cz na Facebooku. V květnu 2020 jsem spustil novou stránku o Lesnickém Slavínu, oblasti nedaleko Brna. Tento web dnes nabízí tipy na výlety, fotografie a cesty pro každého. Přeložen je i do esperanta. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.