Hledá se generál před bitvou

Další opatření proti šíření Covid-19 byla zrušena a premiér Andrej Babiš již dříve na tiskové konferenci prohlásil, že už nikdy jeho vláda nezavede plošná opatření. Dobrý záměr!

V březnu se zdálo, že se Covid-19 na nás valí ze všech stran, a pod tímto tlakem celkem pochopitelně i naše vláda zavedla velmi přísná opatření, ačkoliv si musela být vědoma následného značného poškození celého hospodářství a uvedení spousty lidí a firem do finančních problémů. Zavádění navíc provázela řada zmatků, a to jak komunikačních, tak i organizačních. Avšak i to bylo celkem pochopitelné, když vezmeme v úvahu, že se pravděpodobně především improvizovalo.

Ale tím se dostáváme ke skutečnosti, která už moc pochopitelná není. Přestože máme ve státních službách mnoho epidemiologů a dalších odborníků, žádný s předstihem připravený a zároveň skutečně použitelný krizový plán pro případ pandemie zjevně neexistoval! Kdyby ano, prostě by se jen „vytáhnul ze šuplíku“, upravil v detailech podle aktuálních podmínek a pak už by se jen realizoval krok za krokem. Vyhnuli bychom se tak většině přehmatů a možná i zásadnímu narušení chodu ekonomiky i zdravotnictví. Skutečnost však byla jiná, a to je stěží omluvitelné. Teprve během stavu nouze se začalo uvažovat o tzv. chytré karanténě, způsobech sledování kontaktů nakažených osob, které jsou hodné 21. století i o důsledcích vyhlášených opatření.

A neobstojí argument, že řešení takovéto krize dopředu není možné plánovat. V tomto případě se totiž jednalo o jasnou modelovou situaci, na kterou stát prostě připraven být musí. Stejně jako má určitě armáda (jak tedy alespoň doufám) přesně připravený plán pro případ vojenského napadení republiky. V obou případech jde přece o lidské životy a spoustu, spoustu peněz. Podívejme se na schválený schodek rozpočtu pro letošní rok…Dávat plán řešení dohromady až během krizového stavu, kdy planou emoce a všichni jsou ve stresu, je velmi obtížné. Výsledkem jsou potom zmatky a přehmaty i když se všichni snaží sebevíc. Můžete mi to věřit. Komunikací, a to i tou krizovou, se profesionálně zabývám více než pětadvacet let…

Aby byla maximální šance na efektivní zvládnutí krize, musí být plán řešení modelových situací připraven předem, a to kolektivem fundovaných odborníků všech dotčených oborů (i včetně například ekonomů). A to v době, kdy je dost času zvážit a prozkoumat všechna možná opatření i jejich důsledky a posléze najít co nejoptimálnější řešení. Takové, které nejen uchrání životy a zdraví obyvatel ale zároveň ani neuvede společnost do nebezpečného chaosu.

Koronavirová krize po stránce přímé úmrtnosti na Covid-19 u nás do této chvíle dopadá celkem příznivě. Úmrtí v důsledku vyhlášených opatření se nesledují, ale bude jich určitě mnohem více než přímo na Covid-19. Ještě mnohem horší je to už s dopady na ekonomiku…

Když už teď dobře víme, jak i malinký virus může zásadně ovlivnit život celé společnosti, by stálo za to přezkoumat, jaké plány řešení modelových krizových situací existují, a zda jsou opravdu v prakticky použitelné formě. Může totiž přijít nejen druhá vlna ale i nějaký jiný virus nebo jiná krizová událost, na kterou bychom měli být už připraveni předem. Po bitvě je každý generál, ale někdo by jím měl být i před bitvou.  A to především ten, kdo k tomu má odpovídající postavení a pravomoci…

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Miloslav Jeřábek | čtvrtek 2.7.2020 15:00 | karma článku: 9,55 | přečteno: 292x