Jak rozkrýt majetek politiků?

Novela zákona o střetu zájmů měla za cíl zprůhlednit majetek a příjmy politiků. Tradiční strany se však novému systému majetkových přiznání politiků brání.

V současné době podávají politici majetková přiznání až po určité době působení v mandátu. Proto není znám výchozí stav jejich majetku při vstupu do funkce. To by měl nový zákon změnit a politici tak by měli mít povinnost podat oznámení hned při vzniku své funkce. Jedině tak lze rozkrýt, jaký majetek nabyl veřejný činitel v průběhu funkce a zda je tento vůbec v poměru k zákonné odměně.

Průkopníky byli v tomto ohledu v roce 2013 nově zvolení poslanci za hnutí ANO, kteří dobrovolně na počátku výkonu mandátu rozkryli svůj majetek, aby dosáhli možnosti efektivní veřejné kontroly svých příjmů z funkce.

Dobře míněný zákon však ve sněmovně čelí pozměňovacím návrhům, které zcela vypouštějí jeho podstatu. TOP 09 a ČSSD nová pravidla omezují jen na ministry vlády. To je absurdní. Domnívám se, že je nutné majetková přiznání zavést pro všechny politiky bez rozdílu. Ve vládě, ve sněmovně a senátu, ale také na radnicích a krajských úřadech.

Na druhou stranu je potřeba důrazně odmítnout záměr tradičních stran, aby nový zákon šel primárně proti úspěšným lidem. Není v zájmu veřejné politiky a kvalitní správy, aby ti, kdo jsou úspěšní ve svých oborech v soukromé sféře, byli odrazováni od vstupu do politiky. Právě jejich zkušenosti mohou být v politické sféře velice prospěšné. Ani v zahraničí není běžné, aby politici nesměli podnikat či se majetkově podílet na firmách.

Autor: Miloš Babiš | pátek 9.9.2016 11:31 | karma článku: 21,58 | přečteno: 413x