16 / Technika vs. já

Domácí technikou mohu nazývat téměř vše, počínaje budíkem, pračkou, kuchyňskými pomocníky … dnes to však bude o technice kancelářské, konkrétně o písíčku, laptopu, notebooku – zkrátka počítači.

Je to neuvěřitelné, ale s personálním počítačem bojuji už bezmála 30 let, a ani po tak dlouhé době se nemohu prohlásit vítězem, což není veselé povídání pro mne, ale čtenář se v tom horku možná pobaví. Čím? Popisem těch nejzajímavějších kiksů.

První setkání: od sametové revoluce uběhly 4 roky a já nastoupil do firmy prodávající a servisující málou známou japonskou automobilku. Zákazníci mě rozhodně neobtěžovali svou přítomností a já měl tak dost času ponořit se do tajů ovládání počítače. Šlo to ztěžka, na salonu jsme byli 3. Já neuměl ani velká písmena, technik věděl jen nepatrně víc a slečna v náhradních dílech? Ta sice věděla, ale rozhodně odmítala strávit polovinu pracovní doby moji výukou textového editoru T602. Zhruba po roce jsem dostal nabídku odkupu staršího počítače. Fajn, měl nainstalovanou i jakousi hru o 2 panáčcích (hledajících poklad). A protože nemám rád věci, kterým nerozumím, rozhodl jsem se jednoho dne vyčistit paměť o programy anglicky se tvářící. Dalo to fušku, ale povedlo se! Po hodině monitor zčernal a z personálního počítače se stala kupa plastů a železa.

Jak šel čas, tak mi rukama procházely další, novější počítače, nové programy – windows a s ním world a excel, firemní – pojišťoven, leasingových společností, dovozce ad. Už jsem se cítil být pevný v kramflecích, vystavoval faktury, protokoly, splátkové kalendáře, psal nabídky, dokonce začal psát povídky a knížky. Už jsem měl svůj laptop, kterému se posléze začalo říkat notebook (netbook se na trhu nechytil), už jsem se cítil jako mistr světa, když … jsem dopsal povídkovou knihu. Přede mnou jen poslední korektura a tradá do tiskárny.

Co je? Měl jsem zkontrolovány 3, když text, myslím celá kniha, zmizela. Čím víc jsem se ji snažil nalézt, tím více jsem ji přepisoval jiným textem. Zapojení synka (inženýra přes počítače) mělo stejný efekt jako odnos pc do servisu. Tedy žádný. Po měsíci trucování jsem se vzal kopie povídek, hecnul se a udělal knížku znovu. Kdybych teď napsal, že jsem, nějakým mně záhadným zopůsobem odstřelil i 2. verzi – nebudete mi věřit. Proto to nenapíšu (ale mezi námi – stalo se).

Před rokem: další úder zasazený mé pýše.  Volám synovi: „Člověče, zbláznila se mi myš. Sunu ji doleva, kurzor zdrhá napravo, posunu ji dolů, šipka však prchá hore! Máš k tomu nějaký rozumný vysvětlení?“

Překvapivě měl: „Mohl bys ji otočit o 180°?“

"Mohl, proč bych nemohl … jé hele, kurzor už upaluje po monitoru jak chci já. Jaks to udělal?“

„Bez komentáře,“ a zavěsil.

A poslední, týden starý, příběh: zprovoznění webkamery. Čas od času, zřejmě po vypnutí počítače, se kamera přepne do polohy: sice zapnuto, ale přesto nefunkční. Zhruba týden čekám (zda kamera nenaskočí sama – nenaskočí). Poté týden čekám, až se mi ozve syn a dálkově (pomocí složitých programů) kameru zprovozní. Jenže syn má v práci moře práce … když tu na scénu přichází žena, vyposlechne si problém, chvíli dumá a pak pronese naivní a kultovní dotaz:¨„A co kdybych zmáčkla tohle tlačítko s ikonou přeškrtnutého foťáku?“ (F8).

Než jsem jí stačil vysvětlit, že tlačítko nemá na provoz webkamery žádný vliv, tak jej zmáčkla … hle! Obraz naskočil! A tak tu žijem, hezký den!

 

 

Autor: Milan Vít | středa 22.6.2022 7:07 | karma článku: 8,17 | přečteno: 149x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Milan Vít

37 / Dopis 16 leté dceři

Proč jí vzkaz z konce blogu nepředám osobně, tedy ústně, v úterý na slavnostním obědě. Důvody jsou dva: za prvé mi to přijde o fous slavnostnější a třeba někomu pomůžu vyjádřit i jeho pocity.

29.1.2024 v 6:30 | Karma: 14,30 | Přečteno: 367x | Diskuse | Poezie a próza

Milan Vít

35 / 100 let

Důležité termíny dnešního příběhu: bankomat, výročí, strategie, etika, etiketa, drtivá porážka ... u zubaře.

21.3.2023 v 6:55 | Karma: 9,10 | Přečteno: 199x | Diskuse | Poezie a próza

Milan Vít

34 / Už jsem i já prozřel...

... už i já pochopil, že to sprosté slovo, ta proradná "inflace", dorazila i do mé garsonky a usadila se mi v peněžence. Následující text vznikl jako mailík poslaný kamarádce k pobavení u ranní kávy. Uvidíme, třeba pobaví i vás.

20.3.2023 v 6:30 | Karma: 19,10 | Přečteno: 629x | Diskuse | Poezie a próza

Milan Vít

33 / Jak se nás moc nesešlo

Rád splknu u piva se „starými kámoši“ ... jsem ochotnej věnovat přípravě srazu čas, pár peněz, najít termín a místo, byť nikdy nevyhovím všem. Ale není to žádnej vědeckej úkol hodnej dizertační práce, na malej bločeg to snad dá.

24.10.2022 v 6:06 | Karma: 10,22 | Přečteno: 281x | Diskuse | Poezie a próza

Milan Vít

32 / Dvojím pohledem

1 příběh očima 2 postav. Málokdy se shodnou, takže ve výsledku tu jsou příběhy dva. Mým maximem byl pohled 6 ex-spolužáků na třídní sraz. Dnešní téma je obyčejné: začíná víkend nezletilé dcery trávený u otce.

18.10.2022 v 7:20 | Karma: 9,67 | Přečteno: 328x | Diskuse | Poezie a próza

Nejčtenější

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, přijal jméno Lev XIV.

8. května 2025  18:45,  aktualizováno  19:54

Sledujeme online Novým papežem se stal americký kardinál Robert Francis Prevost, oznámil z baziliky sv. Petra...

Zemřel Jiří Bartoška, charizmatický herec a prezident karlovarského festivalu

8. května 2025  13:53

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Byl dlouholetým prezidentem Mezinárodního filmového festivalu...

Nekontrolovaně k Zemi padající sovětská sonda se zřítila do Indického oceánu

9. května 2025  18:35,  aktualizováno  10.5 13:09

Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu ráno kolem osmé hodiny...

Rusy rozzuřil hořící Kreml na ponožkách českého zmocněnce. Darebák, zní z Moskvy

9. května 2025  12:08

Řádnou vlnu emocí v Rusku vzbudil český vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný....

Soud poslal do vězení starostu Řeporyjí Novotného, porušil podmínku

7. května 2025  14:42,  aktualizováno  21:42

Soud poslal na tři měsíce do vězení starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). Na návrh...

Hasiči vyjeli do Úval k hořící hale. Oheň je pod kontrolou, dohašování potrvá do rána

13. května 2025  20:56,  aktualizováno  22:15

V Úvalech zasahuje hasičský sbor u rozsáhlejšího požáru haly s automobilovými veterány. Před...

Zlaté meče a arabští koně. Saúdové přichystali Trumpovi pompézní přivítání

13. května 2025  21:35

Korunní princ Saudské Arábie Mohammed bin Salmán v úterý srdečně a okázale přijal amerického...

Zlatá palma pro De Nira, soutěží i český film. Začal 78. ročník festivalu v Cannes

13. května 2025  20:20,  aktualizováno  21:20

V jihofrancouzském přímořském letovisku Cannes v úterý začal mezinárodní filmový festival, který je...

Vystavují stará auta dělostřelecké palbě kvůli odškodnému, viní Rusy gubernátor

13. května 2025  21:02

Gubernátor ruské pohraniční Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov obvinil místní obyvatele, že...

  • Počet článků 219
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 390x
Jsem "exot". Myslím jinak, konám jinak a také jinak píši! Věřím, že nejsem jediný, že jsme aspoň dva, doufám, že existuje "můj ideální" čtenář. Čtenář, který si sedne s kávou k počítači, najde si "mě" a čte... zapomene na čas, kafe mu stydne a bábovka osychá. Když dočte, zdolá kávu na 3 loky a jde konečně něco pořádného dělat!

 

A kdo jsem já? Zcela jistě:

 

Muž spíš starý - nežli mlád, spíše chorý - nežli zdráv! Spíš jsem těžší - nežli lehčí, spíše píši - nežli řečním! Spíš jsem zvíře - nežli kráska, všechno sním a ještě mlaskám! Chci být vtipný a ne smutný - předsevzetí: nebýt trapný! Dnes jsem tu a ... zítra? Kdo ví?
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.