152| Po kolejích - cílem Břeclav
Odsek 1.
„Petře, po pravdě: těšíš se na společnou dovču (4 dny v Bratislavě) nebo jo?“ ptám se kámoše po hodině internetového hovoru o … no, vlastně o ničem. Ostatně, je neděle podvečer, co se dá jiného dělat. Že bych snad sledoval naprosto úžasnej fotbalovej mač – ME 2020: Rakousko vs. Severní Makedonie? Sorry, to si radši pustím (jako hlukovou kulisu) Djokoviče, byť je i mně jasné, že RG letos vyhraje málo sympatický Slovan.
„Jasná věc, že se těším. Ty snad ne?“ nemá obličej, hledící na mě z monitoru, žádné pochybnosti, „tak v čem zase vidíš problém?“
„No, já bych neřekl problém, spíš obavu … znáš přece lidové přísloví ve smyslu: kdo se moc na cosik těší, bývá pak často zklamán.“
„Ne, tak to fakticky neznám, spíš bych tipnul, že sis je, lide můj, právě vymyslel. Můžeš mi ty obavy konkretizovat?“
„To můžu, ale pak nehudruj, že jsem ti zkazil náladu.“
„Náladu bys mi zkazil jedině v případě, že by ses rozhodl recitovat mi své básně.“
Hmm, teď bych se měl asi urazit, jenže není času nazbyt – právě mě napadl úžasný, přímo skvostný nápad! Odpovím tomu optimistovi netradičně, umělecky, přímo literárně: „Tak Petře, poslouchej. Své pochybnosti ti vyjádřím formou krátké povídky. A že jsem dobrák, můžeš si vybrat mezi kladnou a zápornou verzí.“
„Víš co, dej obě, já si pak vyberu.“
‚A jo, zapomněl jsem, že napsat povídku je rychlejší než vyčištění zubů,‘ vnitřně hudruji, ale smířen s realitou (ostatně není na výběr) rozhoduji začít katastrofickou verzí…
Vystupuji v Bohumíně z autobusu, přejdu ulici a vcházím do nedávno vymalované (tak tomu se říká zbytečně vynaložená energie) nádražní budovy. Informační tabule nefunguje, proto jobovku o zpoždění vlaku EC, jedoucího k nám z dalekého severu (tedy Varšavy), lepí izolepou na okno unavený nádražák předdůchodového věku.
„Haló pane, těch 10 minut je definitivních? Přestupuji totiž v Břeclavi,“ snažím se z chlápka dostat optimistickou odpověď. Marná má snaha…
„Vypadám snad jako Libuše? Jak to mám asi tak vědět? Včera měl zpoždění skoro hodinu … přesně 70 minut! Ale můžete se modlit. Ne, že by vám to pomohlo, ale aspoň se zabavíte.“
„Tak to vám pěkně děkuju.“
„Není zač … hele, počkejte! Teď si vzpomínám, že o velikonocích přijelo ecéčko o 3 minuty dřív. Tak nezoufejte, zázraky se dějou, kolik máte času na ten přestup?“
Jenže nejsou velikonoce, pomyslím si a nahlas odpovím: „13 minut!“
„Tak s tím nepočítejte, ale vlaky jezdijou v taktu, máte šanci chytit ten další,“ zmrazil stařík mé naděje.
Odsek 2.
22 minut. To je časový odsek (vida, mé záhadné slůvko nachází uplatnění už i v literaruře), o který vyjíždíme později vůči JŘ 2021. Analyzuji svoji situaci a posléze zjišťuji, že není tak zlá, jak se zprvu zdálo. Možnosti jsou víceméně 4:
Za prvé: strojvůdce na to šlápne a ubere ze zpoždění 10 minut (tomu dávám max 25 %)
Za druhé: Petrův vlak bude mít také zpoždění (50 % je jistota)
Za třetí: Petr vystoupí v Břeclavi, kde společně počkáme na další spoj jedoucí do hlavního města bratrské repubiky (24 %)
Za čtvrté: Petr jízdu nepřeruší … ale ne, to by kamarád neudělal, tomu dávám symbolické 1 procento.
Tak udělal … jak jsem zjistil po 3 hodinách. Zklamán, hledám spásu u pracovníka národního dopravce, poflakujícího se po perónu břeclavského nádraží. Což nebyla volba ani dobrá, ani chytrá - bohužel v tuto chvíli, ale volba jediná možná.
Odsek 3.
„… écéčka na sebe nečekaj, maximálně tak pět minut,“ odvětí na mou otázku (ne zrovna předpisově oděný) stařík – zaměstnanec největšího dopravce, jistě už důchodového věku.
„A kdy vlastně vlak odjel?“ ptám se dál, aniž by to moji situaci nějak znatelně řešilo.
„3 minuty před příjezdem vaší stotrojky. 277 měla taky verspetung, jen vystoupili lidi, už pískala odjezd. Ale nebuďte smutnej, za 90 minut je tu 279 – teda pokud se nezpozdí. To je čas tak na 2 piva, nemyslíte? Jo, já sem Karel, ale říkej mi Kadle.“
Myslím, že je to přímá výzva, abych dědka pozval na panáka.
Odsek 4.
‚Ukončete nástup do mezistátního vlaku vyšší kvality národního dopravce České dráhy, Eurocity 281 Metropolitan. Vlak je připraven k odjezdu… Opakuji…“
„Kadle, co to ... co to hlásej, nejede mi už konečně ten rychllík do Prešpurka?“
„Nevím Michale, a ani mě to nezajímá, bo mám po šichtě. Ale neboj, všechna "vékvéčka" už jsou v taktu a na Slováky furt cosik jezdí. Lidstvo a zvlášť lidi jsou nepoučitelný. Místo, aby byli šťastný, že covid zmizel a seděli na zahrádce nebo vevnitř v hospodě, tak musej zasejc hned rajzovat.
Odsek 5.
„Člověče, jste živej nebo jen ožralej?“ slyším naštvanej hlas a vidím velké bílé světlo. Tak je to jasné, jsem mrtvej, o světle v tunelu jsem totiž kdysi četl. Nevím jak se to stalo, ale je konec … konec konce, řek by asi ajznboňák Kadel. A kde je Petr? Zřejmě kdesi na „žúrke v Blavě“, má přeci dovolenku, ne? Moje obavy tak měly opodstatnění, jeho v poho ... dyť žádný neměl! Tak to byla první, katastrofická verze příběhu. Petrův názor neznám, zatím se neozval. Vím proč … naši hrají první utkání podivného mistrovství. Nikomu nevadí, že rok nesedí a že se hraje na 11 stadionech (kde zrovna bylo volno a kde stihli nastříhat víc papírových diváků). Sportovní home office! Takže Petr sedí u telky / pc, oči přilepený na monitoru a chroupe hranolky.
Slovo odsek se mi (= slovensky odstavec) už přestalo líbit, tak zkouším: „odfuk“ … „odtrh“ … „odtah“ … „oddíl“ … „odlesk“… zatím nic moc, snad mě něco napadne.
Odsek 6. ... kladná verze příběhu
Den „dé“ jakože dovolená, je tu! Vystupuji v Bohumíně z autobusu a vcházím do opravené nádražní budovy. Metrák barvy, barel čistícího prostředku, něco kartáčů a hadrů, plato žářivek a světelná, informační tabule prosvětlily (dříve neútulný prostor, přeplněný bezdomovci) na celkem příjemné místo, kam se lze uchýlit před nepřízní počasí. Mám štěstí, polské écéčko právě brzdí u 1. perónu. Kolonka "zpoždění" stále vykazuje nulu. Jsou snad velikonoce?
...ne, takhle pozitivně psát nedokážu. Nudné, předvídatelné, i na sci-fi slabé. A místo odseku jsem taky nic nevymyslel. A že je text ve stylu|: ... Břeclav = ok, Blava (alias Prešpurk) = ok, dny strávené ve společnosti krásných dívek = super ... o ničem? Za mne souhlas. Necháme to na realitě zvané život ... a já pak o tom cosi napíši, ju? Ahoj!!!
Milan Vít
37 / Dopis 16 leté dceři
Proč jí vzkaz z konce blogu nepředám osobně, tedy ústně, v úterý na slavnostním obědě. Důvody jsou dva: za prvé mi to přijde o fous slavnostnější a třeba někomu pomůžu vyjádřit i jeho pocity.
Milan Vít
35 / 100 let
Důležité termíny dnešního příběhu: bankomat, výročí, strategie, etika, etiketa, drtivá porážka ... u zubaře.
Milan Vít
34 / Už jsem i já prozřel...
... už i já pochopil, že to sprosté slovo, ta proradná "inflace", dorazila i do mé garsonky a usadila se mi v peněžence. Následující text vznikl jako mailík poslaný kamarádce k pobavení u ranní kávy. Uvidíme, třeba pobaví i vás.
Milan Vít
33 / Jak se nás moc nesešlo
Rád splknu u piva se „starými kámoši“ ... jsem ochotnej věnovat přípravě srazu čas, pár peněz, najít termín a místo, byť nikdy nevyhovím všem. Ale není to žádnej vědeckej úkol hodnej dizertační práce, na malej bločeg to snad dá.
Milan Vít
32 / Dvojím pohledem
1 příběh očima 2 postav. Málokdy se shodnou, takže ve výsledku tu jsou příběhy dva. Mým maximem byl pohled 6 ex-spolužáků na třídní sraz. Dnešní téma je obyčejné: začíná víkend nezletilé dcery trávený u otce.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Pražský okruh kvůli poruše řídicího systému stojí, tvoří se kolony
Kvůli výpadku řídicího systému je na Pražském okruhu obousměrně uzavřen provoz v Komořanském...
„Vypadá jako půlka okurky.“ Britové si utahují z vánočního stromu v Londýně
Mírné pozdvižení způsobil vánoční strom na Trafalgarském náměstí v Londýně. Smrk podle tradice...
Michálkův přílepek byl protiústavní. Ústavní soud zrušil část lex Babiš II
Ústavní soud (ÚS) v podstatné části vyhověl návrhu hnutí ANO a zrušil takzvaný lex Babiš II. Novela...
Osm let za smrt čtyřměsíčního syna. Matka chlapcem třásla, poškodila mu mozek
Českobudějovický soud v úterý poslal na osm let do vězení jednadvacetiletou ženu, která podle...
Prodej domu, 218 m2, 856 m2 pozemek
Havlíčkova, Bystřany, okres Teplice
4 800 000 Kč
- Počet článků 219
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 390x
A kdo jsem já? Zcela jistě:
Muž spíš starý - nežli mlád, spíše chorý - nežli zdráv! Spíš jsem těžší - nežli lehčí, spíše píši - nežli řečním! Spíš jsem zvíře - nežli kráska, všechno sním a ještě mlaskám! Chci být vtipný a ne smutný - předsevzetí: nebýt trapný! Dnes jsem tu a ... zítra? Kdo ví?