Zahraničně-politické příčiny syrské uprchlické krize
Příčiny a souvislosti krize v Sýrii, která je v současnosti hlavním zdrojem uprchlické vlny směřující do Evropy, mají dlouhou historii a kořeny, které lze najít již v období 1. světové války. V roce 1916 byla mezi dohodovými mocnostmi podepsána tzv. Sykes-Picotova dohoda, která do budoucna rozdělovala území Blízkého východu, dosud ovládané oslabenou osmanskou říší, mezi Francii a Velkou Británií.
Dle této dohody byly současná Sýrie a Libanon svěřeny jako mandátní území Francii. Zájmem obou mocností však bylo především zajištění jejích koloniálních zisků a přístup k surovinovým a energetickým zdrojům a při dělení území Blízkého východu absolutně nebraly v úvahu historické ani etnické hranice v regionu. Stejně tak nedošly naplnění ani ambice a požadavky na samostatnost ze strany Kurdů nebo tureckých Arménů.
Francie ztratila vliv na Sýrii s koncem 2. světové války a moci v zemi se po různých peripetiích zmocnila nacionálně-socialistická strana Baas. Na začátku 70. let pak ovládl Sýrii jeden z jejích radikálních představitelů, Hafiz Asad. Jeho režim vládl zemi tvrdou rukou a nepochybně se dopouštěl opakovaného a hrubého porušování lidských práv syrských občanů. Na druhé straně však Asad dokázal v Sýrii vybudovat de facto jediný sekulární stát v arabském světě a dokázal svou vládou pevné ruky zabránit náboženským a etnickým třenicím v zemi. V roce 1999, po smrti Háfize Asada, převzal vládu v zemi jeho syn Bašár, který se záhy pokusil o demokratické reformy po vzoru Evropy (sám prožil mnoho let ve Velké Británii jako lékař).
Arabské jaro, tolik obdivované a podporované Západem, znamenalo konec Bašárových reforem a země se ocitla v chaosu a krizi. Západ se na syrské krizi významně podílí všestrannou podporou protiasadovských rebelů, včetně podpory odnože teroristické Al-Káidy. Na druhé straně Asadův režim je čím dál vice podporován Ruskem.
Jen do července 2015 si ozbrojený konflikt v Sýrii vyžádal již více než 250 000 mrtvých, z nichž téměř třetinu činili civilisté. Počet syrských uprchlíků vzrostl do roku 2015 na více než 4 miliony v sousedních státech, případně na cestě do Evropy, a dalších 7,6 milionů uvnitř Sýrie.
Rozsáhlá území Sýrie dnes ovládá teroristická organizace Islámského státu, na jejímž zrodu, se, jako oponentu Asadovu režimu, podílely, dle otevřených zdrojů, tajné služby členské země NATO, Turecka a nejbližšího spojence USA na Blízkém východě, Saudské Arábie!
Milan Šarapatka
Audit na ministerstvu obrany

Trump chce ukončit konflikt na Ukrajině co nejdříve a všemi prostředky. V Londýně zase jen slova místo činů. Další zbrojení až po auditu v rezortu obrany.
Milan Šarapatka
Evropa musí mít novou bezpečnostní dohodu za účasti všech zemí i Ruska a USA!

Trump jedná s Ruskem. Ví, že ukrajinský konflikt už vyhrát nelze. Evropa chce ale bojovat až do hořkého konce. Vývoj na Ukrajině po válce je zcela nepředvídatelný. Evropa potřebuje bezpečnostní strukturu za účasti Ruska.
Milan Šarapatka
Stane se válka na Ukrajině Trumpovým Vietnamem?

Mnozí se nyní ptají, jak se Trump, který dnes již podruhé nastupuje do úřadu amerického prezidenta, popasuje s válkou na Ukrajině.
Milan Šarapatka
Český establishment vsadil vše na vítězství Kamaly a po zvolení Trumpa neví kudy kam.

Čeští političtí představitelé tolik fandili Kamale Harris, že nyní neví, jak se popasovat, po Trumpově triumfu, se změnou americké politiky. A naše diplomacie potřebuje odideologizovat. Zvládne to „diplomatický veleduch“ Lipavský?
Milan Šarapatka
Ať žijí Obrtlíci!

Vítězství D. Trumpa ve volbách zapůsobilo jako bomba. Došlo ke změně názorů našich politiků, jako na obrtlíku. A média, věrně sloužící koalici, denuncující Trumpa, mezitím vypouštějí mlhu a hledají viníky Kamaliny prohry.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Noční íránské údery nepřežilo v Izraeli osm lidí, dalších sto je zraněných
Sledujeme online Údery mířící z Íránu na Izrael v pondělí brzo ráno zabily nejméně osm lidí. Zhruba další stovku...
Srážka na Domažlicku s plně obsazeným autem. Zemřeli tři lidé, čtvrtý v nemocnici
Tři osoby zemřely v neděli krátce před 17. hodinou při dopravní nehodě na Domažlicku. Došlo k ní na...
Primáře viní z ubití lékařky sekerou. K soudu ho přivedli v neprůstřelné vestě
Krajský soud v Plzni začal ráno projednávat případ bývalého primáře Domažlické nemocnice obviněného...
Resort školství rozdělil mezi vysoké školy 30 miliard korun, jejich přínos neověřoval
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozdělilo přes 30 miliard korun na rozvoj vysokých...

Dětský opalovací krém v tyčince? Přírodní, šetrný a super praktický
Když se děti chystají na sluníčko, potřebují víc než jen kšiltovku a dostatek vody. Kvalitní opalovací krém je zkrátka základ. Hledali jsme takový,...
- Počet článků 236
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2148x
V letech 2013-2017 jsem byl nezávislým poslancem Parlamentu ČR.