Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vulgarita naší politické scény zabíjí, aneb není Šarapatka jako Šarapatka podruhé.

Kdo může za atentát na slovenského premiéra Fica? Takovou otázku si nyní kladou mnozí. Osobně jsem přesvědčen, že za to může především vulgární a zdivočelá politická scéna, jak na Slovensku tak i u nás v Čechách.

Jedna věc je mít různé politické názory. To je základní součást našeho politického systému-parlamentní demokracie. Úplným opakem a těžkým faulem je ale ty svoje prosazovat silou nebo dokonce snahou o zabití svého politického oponenta. Atentát na politika je v našich krajích věc poměrně nebývalá a chci věřit, že zůstane při tomto ojedinělém pokusu. Věřím také, že premiér Fico svoje zranění dobře zvládne a se vrátí ke své práci.

Těžko ale můžeme očekávat od běžného občana, aby se choval slušně a kultivovaně, když mu jsou příkladem naši politici, z koalice i opozice, kteří se na mediální scéně a na sociálních sítích prezentují zcela bez zábran, s vulgaritou hraničící až se zvířeckostí.

Co si jinak můžeme myslet o takové sebeprezentaci našich politiků, jako třeba ministryně Černochové (ODS), která o svojí politické soupeřce Konečné (KSČM) na sociálních sítích prohlásila, cituji, že je „tupá, vulgární a primitivní kráva“. Nebo slova, poslance Koláře (TOP 09), který ex-ministra Zaorálka (SOCDEM) označil v televizi za „čuráka“( omlouvám se za tento vulgární výraz, který používám jen v zájmu autenticity). A pro podobná slova nejde daleko například ani předseda ANO Babiš, který, i když pouze v soukromé korespondenci, která ale byla následně zveřejněna, označil ministra Lipavského (Piráti) za „zmrda“ (dtto, viz výše).

Kultivovat miliony našich spoluobčanů s průměrným IQ 107 nebo ještě mnohem nižším, aby mluvili slušně a nechovali se vulgárně a agresivně, je nejspíš možné, ale určitě je to úkol postupného vzdělávání a bude trvat desetiletí, ne-li generace.

Věřím ale, že lze vyřešit poměrně rychle vulgarity a agresi v ústech našich politiků a mediální scény. Například pomocí paragrafů zakazujících expresivní a vulgární vyjadřování pod razantní sankcí. Nikoli finanční (a pokud ano, tak velmi vysokou), ale například následným zákazem vystupování v médiích a na sociálních sítích nebo celkovým zákazem politického vystupování. Spoluzodpovědnost by měly za vystupování svých členů stejně tak převzít i jejich politické strany a seskupení.

Velmi mne v této souvislosti překvapil pamflet mého, bohužel, jmenovce Zdeňka Šarapatky. Ten ve svém dílku atentátníka popsal jako zmateného „slovenského penzistu, co píše básničky“…,“možná frustráta, co přišel o rozum“, zatímco veškerou vinu za atentát přičítá současné slovenské vládní garnituře, včetně samotné oběti, premiéra Fica. Cituji: „Nenávist, arogance moci, agresivita, cenzura, sprostota bez hranic, co od něj a pohůnků v partaji schytává tamní hrad a svobodná média, výhrůžky, urážky rodin a příbuzných oponentů, ohnuté zákony, jež ničí svobody a mají krýt zločiny, zásahy do osnov vzdělání a odtud knuta jak za Tisa, flusání do tváře spojencům a brutální otočka na Východ, to všechno je pro svobodomyslné Slováky příčinou obrovské frustrace“.

Tak přesně z takového článku čiší ta spousta nenávisti, frustrace a agrese, před kterou Zdeněk Šarapatka sám varuje a která možná „slovenského penzistu, co píše básničky“ pohnula k tomu, aby namířil zbraň na slovenského premiéra. Dokonce zdůraznil, že na pozoru by se měli mít i čeští politici, šéfové hnutí ANO i SPD, Andrej Babiš a Tomio Okamura, exprezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman nebo třeba Jindřich Rajchl (PRO).

Chápu, že si svým článkem chce u naší současné politické garnitury vysloužit nějakou další „kost z bohatého stolu“ poté co mu nevyšla rada ČT, ale nějak mu uteklo, že ten jeho názor nemusí být jediný, a už vůbec ne ten správný.

Autor: Milan Šarapatka | čtvrtek 16.5.2024 14:00 | karma článku: 37,43 | přečteno: 2321x
  • Další články autora

Milan Šarapatka

Největší hrozba z Ukrajiny, zhroucený stát

Situace na frontě mezi Ukrajinou a Ruskem nutí k zamyšlení, jak se tento konflikt bude dále vyvíjet a jaký bude mít vliv na okolní země, včetně České republiky. Žádná z možností vývoje není, bohužel, nijak optimistická.

20.12.2023 v 8:00 | Karma: 32,36 | Přečteno: 840x | Diskuse| Politika

Milan Šarapatka

Rodí se nový, multipolární svět. Zanechá Evropu v troskách?

S pádem socializmu a rozpadem Sovětského svazu se USA ujaly vedení unipolárního světa. Moc se jim to ale nepodařilo, viz Irák, Afganistán nebo Arabské jaro. Dnes se rodí nový, multipolární svět. Bude lepší než „Pax Americana“?

3.10.2023 v 11:47 | Karma: 28,80 | Přečteno: 1005x | Diskuse| Politika

Milan Šarapatka

Ministerstvo cizích zájmů

České ministerstvo zahraničních věcí zcela rezignovalo na vlastní zahraniční politiku, která by sloužila naší zemi. Místo toho pouze „odečítá ze rtů“ svých patronů z NATO z EU, z Berlína nebo Washingtonu.

29.8.2023 v 12:58 | Karma: 40,53 | Přečteno: 1357x | Diskuse| Politika

Milan Šarapatka

Konec demokracie v Čechách

Potlačování názorů, které nejsou konformní s názory naší vlády, ať se již jedná o válku na Ukrajině, ekonomickou krizi, green deal, nebo dění ve světě, se naší zemi dříve nebo později vymstí.

22.6.2023 v 12:13 | Karma: 40,97 | Přečteno: 1443x | Diskuse| Politika

Milan Šarapatka

Lampasák na Hradě? To snad ne!

Před druhým kolem prezidentské volby obě strany vylévají jedna na druhou kýble špíny. Na jedno se ale zapomíná, a sice na profesní zázemí a historii obou kandidátů. A bývalý diplomat Kolář už podruhé zkouší prosadit "svého koně".

23.1.2023 v 13:17 | Karma: 40,04 | Přečteno: 2000x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Střelba na fakultě: Vysvětlujeme chyby policie v souvislostech

21. června 2024

Premium Policie otočila. A poprvé přiznala, že ne vše, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě...

Čína má zálusk na ruskou řeku. Putin jí však při návštěvě KLDR vytvořil překážku

21. června 2024

Premium Nový projekt silničního mostu mezi Severní Koreou a Ruskem přes řeku Tuman představuje omezení pro...

Policie o střelci na FF UK: Otce zavraždil kvůli obecné zášti. Nechybili jsme

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  22:41

Pachatel střelby na fakultě neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla...

Slovenští poslanci schválili přeměnu RTVS v STVR. Zbývá jen Pellegrini

20. června 2024  21:10,  aktualizováno  22:13

Slovenská sněmovna ve čtvrtek večer hlasy vládních poslanců schválila nový zákon o veřejnoprávní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 229
  • Celková karma 37,43
  • Průměrná čtenost 2171x
Čtrnáct let jsem působil v české diplomacii a zastupoval Českou republiku v Mali, Alžíru, Indonésii, Bruneji a Papui-Nové Guinei. Zabývám se především ekonomickou diplomacií, podporou českého exportu ale také problematikou islamismu a náboženského terorismu.

V letech 2013-2017 jsem byl nezávislým  poslancem Parlamentu ČR.

Seznam rubrik