Čas na návrat Podunajské federace
Návštěva Norberta Hofera, jednoho z kandidátů v rakouských stále odsouvaných prezidentských volbách měla nepochybně za hlavní cíl oslovit samotné Hoferovy rakouské voliče. Spolu s předchozími Hoferovými návštěvami Slovinska a Chorvatska ukázala Rakušanům, že pokud jej, i coby představitele strany Svobodných, zvolí do čela země, nebude to znamenat žádnou mezinárodní izolaci země, jak se jim snaží podsouvat zelení příznivci jeho protikandidáta.
Kromě diskuze o současných problémech Evropy, jako je například nekontrolovaná imigrace nebo problematika Temelína, představil Norbert Hofer prezidentovi Zemanovi také svůj projekt „Unie v Unii“. Ten koresponduje ve většina bodů s již dříve prezentovanou představou postupného rozšiřování Visegrádské skupiny na tzv. Visegrád+.
Tento projekt si podle mne zaslouží zásadní podporu. Evropská unie se stále více potácí v problémech, které jsou způsobeny, kromě neschopnosti jejích čelných představitelů, zejména tím, že každá z dominantních zemí Unie, ať už je to Německo, Francie nebo další, by si ji chtěla přizpůsobit k obrazu svému. Nemá proto už ani čas ani kapacitu a schopnosti, aby se zabývala společnými zájmy Unie jako, je ochrana společných hranic atp. Jak bude Evropská unie vypadat za dvacet let, není proto vůbec jisté.
Na druhé straně evropská regionální seskupení již mnoho let prokazují svoji životaschopnost. Vždyť i na počátku dnešní Evropské unie stálo jedno takové, Benelux, regionální spolupráce Belgie, Holandska a Lucemburska. Nebo Severská rada, která vznikla na úrovni vlád skandinávských států v roce 1952. Zakládajícími členy se tehdy staly Dánsko, Island, Norsko a Švédsko a Finsko do ní přistoupilo následně v roce 1956.
Tato a další regionální seskupení jsou úspěšná, protože sdružují země se společnými zájmy a s podobným historickým vývojem. Nejsou direktivně řízena z centra a rozvíjejí především oblasti společné všem jeho členům.
Historická Habsburská monarchie byla v podstatě také takovým regionálním uskupením, které vzniklo v první řadě za účelem obrany Evropy proti Turkům. A uspěla. Dokázala ubránit Evropu před tureckým vlivem po dlouhá staletí.
Ve srovnání s „Bruselem“ přitom byla tato monarchie učiněným „liberálním rájem“. Vídeň si pro sebe „uzurpovala“ zejména pravomoci v oblasti obrany, měny a zahraniční politiky. Všechny ostatní oblasti života společnosti i občanů zůstaly, až na výjimky a na rozdíl od Evropské unie, v pravomoci jednotlivých národních států.
Napadá mne proto, že se Visegrád (regionální seskupení zemí střední Evropy) může v dnešní neklidné době stát reinkarnací historické Habsburské monarchie a že střední Evropa může opět sehrát v dějinách Evropy při obraně našeho způsobu života a našich hodnot klíčovou roli.
Milan Šarapatka
Audit na ministerstvu obrany

Trump chce ukončit konflikt na Ukrajině co nejdříve a všemi prostředky. V Londýně zase jen slova místo činů. Další zbrojení až po auditu v rezortu obrany.
Milan Šarapatka
Evropa musí mít novou bezpečnostní dohodu za účasti všech zemí i Ruska a USA!

Trump jedná s Ruskem. Ví, že ukrajinský konflikt už vyhrát nelze. Evropa chce ale bojovat až do hořkého konce. Vývoj na Ukrajině po válce je zcela nepředvídatelný. Evropa potřebuje bezpečnostní strukturu za účasti Ruska.
Milan Šarapatka
Stane se válka na Ukrajině Trumpovým Vietnamem?

Mnozí se nyní ptají, jak se Trump, který dnes již podruhé nastupuje do úřadu amerického prezidenta, popasuje s válkou na Ukrajině.
Milan Šarapatka
Český establishment vsadil vše na vítězství Kamaly a po zvolení Trumpa neví kudy kam.

Čeští političtí představitelé tolik fandili Kamale Harris, že nyní neví, jak se popasovat, po Trumpově triumfu, se změnou americké politiky. A naše diplomacie potřebuje odideologizovat. Zvládne to „diplomatický veleduch“ Lipavský?
Milan Šarapatka
Ať žijí Obrtlíci!

Vítězství D. Trumpa ve volbách zapůsobilo jako bomba. Došlo ke změně názorů našich politiků, jako na obrtlíku. A média, věrně sloužící koalici, denuncující Trumpa, mezitím vypouštějí mlhu a hledají viníky Kamaliny prohry.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Vláda ustála hlasování o nedůvěře. Pro její pád byli poslanci ANO, SPD a Piráti
Přímý přenos Vláda Petra Fiala si udržela díky poslancům koaličních stran důvěru většiny Sněmovny. Pro její...
Decroix zveřejnila časovou osu bitcoinové kauzy, neobsahuje konkrétní jména
Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo časovou osu bitcoinové kauzy, kterou ministryně Eva Decroix...
Five Guys opět odložil otevření. Fanoušci burgerů se dočkají snad na podzim
Fanoušci amerických burgerů si musí na první českou pobočku Five Guys ještě počkat. Otevření ve...
ANALÝZA: Írán tak dlouho škrtal sirkami, až to bouchlo. Izraelci už nemohli čekat
Premium Od naší spolupracovnice v Izraeli Mezi Izraelci se na sociálních sítích šíří video: Je na něm velký panter, jak pije z louže, a pak...
- Počet článků 236
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2148x
V letech 2013-2017 jsem byl nezávislým poslancem Parlamentu ČR.