Američané nedůvěřují vlastní měně. Konec dolaru v dohledu?

Americký týdeník USA Today přinesl informaci, která pro běžného Čecha zcela mění pohled na americkou ekonomiku. V některých částech Spojených států si obce, kraje nebo dokonce i firmy vydávají vlastní oběživo. Například v regionu Berkshires na západě státu Massachusetts, již například tisknou své vlastní peníze od roku 2006. Platí se tzv. „berkShares". Lidé si je mohou zakoupit v některé ze dvanácti místních bank, kde za 95 dolarů dostanou místní oběživo v hodnotě 100 dolarů. Utratit je mohou ve 370 místních prodejnách. Prozatím jde o oběživo v hodnotě „jen" 2,3 miliónu dolarů, ale zdejší praxe se začíná šířit.

US Today

Lokální měna v menším rozsahu již existuje i v Detroitu, kde se na emisi vlastních platidel dohodli tři podnikatelé. Vydali oběživo s názvem "detroit cheers" v hodnotě 4500 dolarů. Zákazníci jím mohou platit ve 12 obchodech. Tedy jakási obdoba našich Ticket Restaaurant, nebo Sodexho.

O stejném modelu uvažují i ve městě South Bend v Indianě. "Chceme mít k dispozici nové možnosti," říká Jackie Smithová, která vydání místního oběživa připravuje. "Posiluje to myšlenku, že více kontroly nad ekonomikou v místních rukách může pomoci ztlumit otřesy trhu," dodala.  Místní měnu oprášili také v severokarolínském městě Pittsboro, kde tamní peníze fungují od roku 2002. Tamní banka vydává platidla nazývaná „plenty", která si mohou zákazníci koupit v poměru devět dolarů za deset místních jednotek. Podobně jako v případě dolarů jsou k dispozici plenty v nominální hodnotě jeden, pět, deset a 20 dolarů.

Dosavadní neotřesitelná důvěra Středoevropana v dolarovou měnu (i přes občasné výkyvy zůstává hlavním světovým platidlem) tak dostává v kontextu ekonomické krize hned několik šrámů a nutí nás k většímu zamyšlení. Jde o to, že od dob, kdy se jednotlivé měny kryly zlatými rezervami, už uplynula drahná doba a zvláště západní Evropa po druhé světové válce zajišťovala hodnotu domácích peněz dolarovými rezervami. A když někdo namítne, že dolar už nahradilo Euro, tak provázanost obou měn je natolik silná, že znehodnocování americké měny lokálními penězi může poškodit evropský finanční systém stejně jako každý jiný ve světě.

Pro Američany může přitom znehodnocení vlastní měny přinést i výhodu. Při současném zahraničním zadlužení USA znamená propad kurzu dolaru menší dluhy a možnost zvýšení vývozu vlastních technologií. Ostatně hlavní americký měnový regulátor FED už tiskne nové bankovky o sto šest a stejný postup doporučují zámořští politici i svým evropským kolegům. Klesající měna totiž donutí lidi ze strachu z možné hyperinflace utratit své úspory a tím pomoci oživit znovu ekonomiku. Na straně druhé, jak se jednou nastartuje letadlo zvané nekryté peníze, tak vystřízlivění z této pyramidové hry, pokud jednou přijde, může sakra bolet.

Takže neměl Topolánek se svou nediplomatickou „cestou do pekel" nakonec pravdu?


Autor: Milan Novák | středa 8.4.2009 15:25 | karma článku: 18,72 | přečteno: 1940x
  • Další články autora

Milan Novák

Za schvalování atentátu na ……

29.9.2012 v 15:04 | Karma: 28,96

Milan Novák

Nečas pohřbil sebe i ODS

20.12.2010 v 20:00 | Karma: 6,72

Milan Novák

Kdo (ne)podrží v úterý vládu…?

20.12.2010 v 9:34 | Karma: 13,89