Umíme vůbec česky?

Mladá, pohledná, sympatická moderátorka na jedné ze sledovaných televizních stanic pronese bez uzardění: „ … měli zprávy o devět seti podobných případech.“ Proč neřekne „o devíti stech“ (jako „devíti městech“)? Nic na tom není.

Umíme česky? Jak se to vezme. Rodilý mluvčí se česky nepochybně domluví, tedy nejspíš nějakou z běžně mluvených podob češtiny. O tom žádná. Má-li ovšem z nejrůznějších důvodů souvisle komunikovat její prestižní podobou, spisovnou češtinou, nastávají mnohdy trable. Nezřídka zásadní a nepřekonatelné. Někdy na tom tak moc nesejde, jindy je to ostudné.

Rozhodně nepatřím k těm, kteří by formální stránku mluvení a psaní přeceňovali. Podstatný je přece především obsah sdělení, ne? K čemu je precizní a dokonalá forma, když je zbytek ničemný? Na určité štábní kultuře ale podle mě přesto záleží, zvlášť když se projevujeme veřejně. Na různých sociálních platformách si dnes můžeme přečíst i vyjádření typu věst dogarázě (rozuměj „vjezd do garáže“); není tu nouze o borce, kteří v banální větě o pěti, šesti slovech vyprodukují tucet hrubých pravopisných a gramatických chyb.

Se spisovnou češtinou je potíž. Mnoho patálií nejrůznějšího druhu. Není naší mateřštinou, jak se i někteří oboroví studenti bohemistiky mylně domnívají. Musíme se její kodifikované podobě učit ve škole, stejně tak jako činí její nerodilí mluvčí. Bylo by to na dlouhé povídání, do kterého se mi nechce. Už jsem si toho všeho užil dost.

Někdo spisovnou češtinu adoruje, spatřuje v ní modlu a nedá na ni dopustit, jiný by ji nejradši zatratil, demontoval nebo přemístil do muzea. Diskuse kolem ní představují bezesporu nejkonfliktnější téma (nejen) soudobé bohemistiky. Není to ovšem žádná naše výsada ani prokletí, větší nebo menší rozdíly mezi standardem a běžně užívanými útvary národních jazyků zákonitě nacházíme snad ve všech myslitelných řečech.

V institucionální péči o spisovnou češtinu, v přístupu k ní, je možné vysledovat tři rozdílné strategie s možnými dalekosáhlými, diametrálně odlišnými následky.

Předně se nabízí její metaforické připodobnění ke klasicistnímu francouzskému parku s ostrými konturami a neúprosně souměrnými liniemi, s působivou, nicméně poněkud upjatou preskriptivní krásou, se spoutanou přirozeností umravněnou v duchu vyššího principu. Neměnný ideál. Řád, preciznost, sešněrovanost, nulová tolerance sebemenší odchylky či pochybení. Dokonalost sama! Možná ale poněkud rigidní, školometská.

Dále se nabízí její paralela s přirozeným a spontánním parkem anglickým, který se vyznačuje naturelem podstatně životnějším a rozvolněnějším. I ten je ovšem předmětem soustavného, cíleného a poučeného kultivování. Citlivého, taktního, nenásilného. Zlatá střední cesta?

Do třetice se totiž naskýtá i připodobnění spisovné češtiny k deštnému pralesu, ke zdivočelé a neprostupné tropické džungli, k bezprizorní vegetaci ponechané svému osudu. Chaos, zmatek, anarchie. Každý ať si píše a mluví, jak se mu zlíbí… Cochcárna.

Před časem jsem vedl na dálku menší polemiku s renomovaným zahraničním bohemistou. Na výše uvedené metafory reagoval podrážděně jiným příměrem: mluvčí je jako zahradník, není přípustné mu nakazovat, co a jak má na své zahrádce pěstovat. S tím nemám problém. Oponoval jsem v tom smyslu, že pokud budou mít jednotliví zahradníci příliš velkou volnost, může se časem dost dobře stát, že se už spolu nedorozumí… Totální nepochopení konvenční povahy jazyka!

Když píšu tyhle řádky, mám mimo jiné na mysli cizince, kteří jsou při nejrůznějších příležitostech (výstupy kurzů češtiny, žádost o trvalý pobyt v ČR, o české občanství aj.) testováni. Nic proti tomu. Úroveň znalostí a kompetencí je třeba kvalifikovaně prověřovat. Současně mě ale napadá kacířská otázka: jak by při takovém prokazování řečových dovedností dopadli sami Češi? Bylo by to nesporně velmi zajímavé. Spíše skličující.

Možná je čtenářům známo, že při stanovování úrovně komunikační kompetence v češtině podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky musí mluvčí dosáhnout alespoň dvoutřetinové úspěšnosti v poslechu s porozuměním, ve čtení, v psaném projevu a v ústním vyjadřování. Pokud v jedné z těchto řečových dovedností neuspěje, neuspěje ani celkově. Kruté.

Rozlišuje se celkem šest úrovní znalosti jazyka. Jednou větou a s trochou nadsázky připomenu tři nejnižší stupně. To bude bohatě postačovat. Příslušné zvládání češtiny budu ilustrovat na cizincově schopnosti zeptat se, kde je nádraží.

A1 – úplný začátečník

Mluvčí neřekne nic. Nevydá hlásky. Buď dané slovo nezná, nebo je natolik ztrémovaný, že se mu v kýžený okamžik nevybaví… O něco schopnější jedinec možná přece jen hlesne „Nádraží?“ Dotyčnému ovšem nemá smysl cokoliv vysvětlovat, neboť beztak neporozumí. Stačí jen příslušným směrem máchnout rukou. Tady by zatím neměl mít rodilý mluvčí češtiny sebemenší potíž.

A2 – falešný začátečník

Zde už je to se znalostí češtiny o chlup lepší. Dost možná, že se dočkáme dotazu „Kde nádraží?“, či dokonce „Kde je nádraží?“ Odpovíme-li třeba, „Jděte rovně a potom doprava“, budeme mít nemalou šanci, že tak ta osoba skutečně učiní. I tady by to pro našince bylo nejspíš bez ztráty kytičky.

B1 – mírně (až lehce středně) pokročilý

Klíčová úroveň (a to nad sebou ještě máme čím dál náročnější vrstvy B2, C1 a C2) – cizinec slušně ovládá českou gramatiku, má uspokojivou slovní zásobu, rozumí, relativně dobře píše (k věci a spisovně!), bez větších potíží se v základních komunikačních situacích dorozumí. Zeptá se proto třeba takto: „Dobrý den. Prosím vás, nevíte náhodou, kde je tady nádraží?

Je mi líto, ale pro mnohé Čechy znamená tato úroveň konečnou. Skutečně. Konec, spadla klec! Proč? Jednak kvůli naprosto nevyhovujícímu písemnému projevu (ve spisovné, resp. nespisovné češtině), jednak kvůli nepatřičnému ústnímu vyjadřování (v obdobném duchu). Otázka tedy, bohužel, nestojí zda, ale kolik rodilých mluvčích by zde nepochodilo. Troufnu si odhadnout, že by šlo přinejmenším o čtvrtinu dospělé populace… Odvolávám se mimo jiné na úděsné poznatky z náhodného kontaktu s některými tuzemskými sociálními sítěmi.

Připomínám, že je náležité zvládnutí inkriminované úrovně B1 nezbytnou podmínkou pro udělení českého občanství. Dovedete si představit ten mazec? Radši na to nemyslet.

Končím ulevujícím povzdechnutím: zaplať pánbůh, že ty testy z češtiny musejí dělat jenom cizinci! Jinak by tady pobíhaly statisíce našinců bez papírů…

Autor: Milan Hrdlička | pondělí 22.11.2021 8:32 | karma článku: 31,12 | přečteno: 1078x
  • Další články autora

Milan Hrdlička

Kdo všechno uměl česky?

No, bylo by to procesí vskutku požehnané. Úplně by postačovaly celebrity. Vladaři, světci, umělci a další ctihodní potentáti. Nabízí se logická otázka: která ze všech těch VIPek by asi byla nejslavnější?

11.7.2024 v 8:35 | Karma: 17,11 | Přečteno: 414x | Diskuse | Poezie a próza

Milan Hrdlička

Čeština jako holubník?

Mnozí z nás mají rádi v podstatných záležitostech pořádek, jasno. Řád. Tedy nikoliv neřád. Není divu. Od něj to totiž bývá pouhý krůček k holubníku. A pak, jen co by kamenem dohodil, máme už co do činění se svinčíkem...

17.6.2024 v 8:31 | Karma: 21,54 | Přečteno: 396x | Diskuse | Poezie a próza

Milan Hrdlička

Kterak ta naše čeština němčinu válcovala

Himlhergot, slyšeli jste? Že prej byla čeština ve vztahu k němčině imrvére v defenzivě... Tak to teda halt! Podobným bludům je třeba urychleně a jednou provždy učinit přítrž. To se ještě uvidí, kdo koho válcoval!

30.5.2024 v 12:29 | Karma: 22,08 | Přečteno: 516x | Diskuse | Poezie a próza

Milan Hrdlička

Hranolka!

Převážná většina národa, aspoň mi to tak připadá, si ráda pochutnává na bifteku s hranolkama. Poněkud prudérnější menšina, jak si rovněž nelze nevšimnout, si ho přece jen radši dává s hranolkami. Jen hrstka podivínů se, bůhvíproč,

9.4.2024 v 8:40 | Karma: 30,24 | Přečteno: 1722x | Diskuse | Poezie a próza

Milan Hrdlička

Exkurze do vykřičeného domu (ke čtení po 22. hodině)

Není mi jasné, proč většinová populace chová, tedy alespoň navenek, k podobným zařízením takovou zášť. Moje dosavadní zkušenosti, byť skromné, jsou totiž v zásadě pozitivní.

19.10.2023 v 8:35 | Karma: 21,88 | Přečteno: 636x | Diskuse | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

3. září 2024  16:52

Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích

2. září 2024

Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...

Avon míří do drogerií. Produkty značky budou nově k dostání v Rossmannu

9. září 2024  16:43

Americká kosmetická společnost Avon, prodávající své zboží výlučně přes registrované zákazníky, se...

Litva chystá kvůli Rusku celonárodní evakuační plán, hotov bude za měsíc

9. září 2024  16:43

Litva pracuje na celonárodním evakuačním plánu, hotov bude na počátku října. Oznámila to litevská...

Dodávka u Tábora najela do směrové šipky údržby. Dva řidiči jsou zranění

9. září 2024  11:53,  aktualizováno  16:31

Dodávka narazila dnes dopoledne u Tábora na dálnici D3 do směrové šipky, kterou táhl za sebou vůz...

VIDEO: Ženu „zmáčkli“ v letadle dva roztažení muži. Naštvané záběry měly ohlas

9. září 2024  16:30

Domácí kanadský let mezi Winnipegem a Edmontonem se pro Erin Rempelovou proměnil v peklo. Seděla...

Zábava v Brně: Vyhrajte vstupenky do BRuNO Family Parku
Zábava v Brně: Vyhrajte vstupenky do BRuNO Family Parku

Hledáte tip na skvělé místo pro rodinnou zábavu, které je ideální v každém ročním období? Vyzkoušejte BRuNO Family Park v Brně, kde si přijdou na...

  • Počet článků 48
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 915x
Jsem VŠ učitel. V posledních letech se zabývám i uměleckou prózou (novela Riita 2020, Ozvěny z hlubin času 2021). Hodlám prezentovat (humoristické) povídky, črty, postřehy z cest, fejetony. Přeju hezké počtení.