Kolik je ti let?
Tím to ovšem nekončí. Hlavně v minulosti bylo běžné, že s novým lunárním rokem (počátek února) každý kojenec šmahem zestárl o dalších dvanáct měsíců. Fakt hustý! Umíte si to vůbec představit?
Dejme tomu, že potomek přijde na svět v listopadu – hned jako roční. Od února následujícího roku však už bude nahlížen jako dvouletý… Věk hraje v Jižní Koreji mimořádně důležitou roli. Klíčovou. Postavení (nej)staršího se s ostatními naprosto nedá srovnávat.
Mladší sourozenec nesmí oslovit staršího jménem. To teda ani náhodou! Dostal by čočku. Má pro ten účel speciální vyjádření, něco na způsob můj starší bratře, moje starší sestro.
Vžijte se do situace, že by v korejské rodině bylo pět sourozenců (dnes věc naprosto nevídaná, porodnost tam patří k nejnižším na světě). Nejstarší by byl syn. Bylo by dobrým zvykem se na jeho popud každoročně sejít. V pořádku. Pokud by ale z jeho strany žádný signál nevzešel, tak by se prostě toho roku bratři a sestry nesetkali…
Když se představují neznámí lidé, jedna z prvních otázek se zákonitě týká věku. To aby bylo přítomným od začátku jasno, kdo z nich je váženější. Nekritická adorace staršího se může násobit neskutečným respektem k vyučujícím.
V Česku je vysokoškolský učitel, tedy alespoň z oblasti humanitních věd, tak trochu pro srandu králíkům. Společensky hanebně zneuznaný tvor se mzdou nesměle dotírající na výši měsíčního finančního ohodnocení prodavačky v samoobsluze. V Jižní Koreji je to velebené, nedotknutelné a štědře honorované božstvo.
Když student potká učitele, ukloní se. Profesor nemusí dělat nic. To jsem zprvu nevěděl.
První den nového semestru si to slavnostně vykračuju nádherným kampusem, v podstatě dendrologickou zahradou. Do kanceláře je to asi kilometr. Je poměrně časně. Chci si totiž v klidu najít učebnu, porozhlédnout se… Na zatím liduprázdném chodníku potkávám vyjukaného studentíka. Zelenáč. Nepochybně prvák. Jakmile se ke mně přiblíží, přeuctivě se pokloní.
Jsem zaskočen. Připadá mi slušné učinit totéž. Zastavuju tedy (úklony za chůze nemám doposud natrénované) a rovněž se ukloním.
Pro mladíka událost naprosto mimo realitu!!
Odkládá aktovku a chvíli na mě nechápavě hledí. Sotva se vzpamatuje z nejhoršího, opět se ukloní. Tentokrát však podstatně víc.
Mě nenapadá nic lepšího, než ten ranní kurtoazní pozdrav mladému konsternovanému muži opětovat…
Stojíme tam tedy takto po ránu tváří v tvář, ne nepodobni dvěma vyšňořeným tučňákům, a střídavě si vzdáváme hold.
Prekérní situace. Čas chvátá…
Kdo to zabalí jako první?
Víte, ono i to sebeuctivější uklánění člověka časem omrzí. A nadto jsem nechtěl hned první den zmeškat začátek vyučování. Tak jsem to po určité době s těžkým srdcem vzdal a raději jsem pokračoval v cestě.
Vůbec bych se ale nedivil, kdyby tam ten vystresovaný mladíček stál dodnes. Jednou o tom setkání bude možná vykládat vnoučatům…
Milan Hrdlička
Kdo všechno uměl česky?
No, bylo by to procesí vskutku požehnané. Úplně by postačovaly celebrity. Vladaři, světci, umělci a další ctihodní potentáti. Nabízí se logická otázka: která ze všech těch VIPek by asi byla nejslavnější?
Milan Hrdlička
Čeština jako holubník?
Mnozí z nás mají rádi v podstatných záležitostech pořádek, jasno. Řád. Tedy nikoliv neřád. Není divu. Od něj to totiž bývá pouhý krůček k holubníku. A pak, jen co by kamenem dohodil, máme už co do činění se svinčíkem...
Milan Hrdlička
Kterak ta naše čeština němčinu válcovala
Himlhergot, slyšeli jste? Že prej byla čeština ve vztahu k němčině imrvére v defenzivě... Tak to teda halt! Podobným bludům je třeba urychleně a jednou provždy učinit přítrž. To se ještě uvidí, kdo koho válcoval!
Milan Hrdlička
Hranolka!
Převážná většina národa, aspoň mi to tak připadá, si ráda pochutnává na bifteku s hranolkama. Poněkud prudérnější menšina, jak si rovněž nelze nevšimnout, si ho přece jen radši dává s hranolkami. Jen hrstka podivínů se, bůhvíproč,
Milan Hrdlička
Exkurze do vykřičeného domu (ke čtení po 22. hodině)
Není mi jasné, proč většinová populace chová, tedy alespoň navenek, k podobným zařízením takovou zášť. Moje dosavadní zkušenosti, byť skromné, jsou totiž v zásadě pozitivní.
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích
Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...
VIDEO: Ruský voják lapil dron, který ho pronásledoval. Bouchl mu v ruce
Na Darwinovu cenu ironicky nominovala ukrajinská média ruského vojáka, který se pokusil chytit...
Průměrná mzda freelancerů klesá. Systém pokřivuje švarcsystém, říká analýza
Takzvaný freelencer, tedy člověk, který pracuje na živnostenský list ideálně pro více odběratelů,...
Západní sankce začaly pořádně kousat. Rusům zoufale chybí jüany
Ruské banky pociťují čím dál větší nedostatek jüanů, které se v důsledku putinovské agrese proti...
Schůzka odborů s Blažkem posun nepřinesla. Stávka na soudech stále hrozí
Bez uspokojivého výsledku. Tak hodnotí předačky justičních odborů další ze série jednání o navýšení...
Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček
Tento týden pro vás máme soutěž s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou. Stačí odpovědět na jednoduchou soutěžní otázku a jeden z pěti dárkových...
- Počet článků 48
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 915x