Tragikomedie, která vám ukáže Who is America?

Who is America? je politická satira Sachi Barona Cohena, který se proslavil například filmem o kazašském reportérovi, Boratovi. Ovšem od předchozích Cohenových projektů se tento nějakým způsobem liší.

Who is America? je symbolický návrat Sachi Barona Cohena na televizní obrazovky. Od svých předchozích úspěšných televizních (i potažmo filmových) projektů si bere to nejlepší. Ventiluje se zde tak Borat nebo Da Ali G Show. Před nedávnem skončilo vysílání první série.

            Jak to Sacha klasicky umí, opět svou látku pojal nejen se svým typickým trapnohumorem. Tentokrát řádně zatloukl hřebík na hlavičku. Ve svém novém projektu totiž Cohen brilantně humorem poukazuje na to hlavní – na rozdělenost Spojených států, na jejich slabiny, což je především vláda a lidi v celé zemi. Show je pak ve výsledku mozaikou, která vám nabízí celé politické spektrum. Od extrémní levice po extrémní pravici. Who is America? si tak střílí z neoliberálů, republikánů, konzervativců, herců, snobů a konspiračních teoretiků.

            Jak na to Cohen přichází? On sám má svých šest alter-eg – konspiračního teoretika Billa, krajně-levicového intelektuála Nira, bývalého vězně Ricka, izraelského bojovníka proti terorismu Errana, italského playboye Gia a finského youtubera OMGWhizzboyOMG. Vždycky s jednou postavou vyráží do reálného světa a baví se s reálnými lidmi – herci, politiky, obchodníky – které různě zpovídá. Někdy si z nich dělá srandu, někdy se s nimi hádá, někdy je vyslýchá a někdy třeba učí. Fór je v tom, že všichni reální lidé nemají páru o tom, že vše je pouze fikční. Cohen se tak dostává do role manipulátora, který zachází až do krajností. Ovšem mnohé osobnosti dokáže natolik přesvědčit, že věci, které dělají – a že jsou mnohdy opravdu hrozivé – bývají úplně neskutečné. Politici se přiznávají, že podporují zbrojení dětí od tří let. Někteří dělají úplné absurdnosti, aby se zbavili buďto mexických imigrantů nebo muslimských teroristů.

            Show tak zahání vše až do extrému, člověk by si i říkal, že to není skutečné. Že Cohena musí někdo prohlédnout. Ovšem uvěřitelný make-up, který dělá každý Sachův charakter zajímavý, a Cohenův slovní a herecký projev udělá vše daleko uvěřitelnější a o to více mrazivější. U jeho slovního projevu bych zdůraznil především jeho umění, kdy dokáže mluvit v nějakém významu, následně využije hostovy nepozornosti, Cohen pouze prohodí pár slov ve slovosledu, a udělá ve výsledku ze svého oponenta naprostého pitomce, který mu kývne na úplnou kravinu.

Ovšem mnohé osobnosti dokáže natolik přesvědčit, že věci, které dělají – a že jsou mnohdy opravdu hrozivé – bývají úplně neskutečné.

            Who is America? je pořad, který vám dokáže otevřít oči. Dokáže vás rozesmát, ovšem jenom do chvíle, dokud si neuvědomíte, že to, co vidíte, je skutečné. Samozřejmě se seriál potýká i s pár problémy – ten největší bych viděl v pár výplňových částech, které už nejsou tak obsahově dobré – ale to dokážu s klidným svědomím odpustit. Může za to humor, Cohenovo herectví, promyšlenost konceptu, sympatická délka, která činí sedm půlhodinových epizod, a především přesah sdělení. Jelikož to, co Who is America? přináší, opravdu nevypráví o stavu pouze Spojených států, nýbrž celého našeho světa.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Michal Schmidt | úterý 11.9.2018 9:30 | karma článku: 8,87 | přečteno: 432x