Letiště pojmenovaná po osobnostech
Ať už jsou názory na Václava Havla jakékoli, určitě se mu nedá upřít statečný postoj v komunistických dobách, který zaplatil mnohaletým vězněním, perzekucemi i poničeným zdravím. Byl to také asi jediný náš poválečný státník, kterého ve světě opravdu znali i uznávali. Ne náhodou se jeho jméno vyskytovalo mezi kandidáty pro Nobelovu cenu míru.
Měli jsme tedy v historii dva opravdu význačné prezidenty. Zatímco tatíček Masaryk dostal v mnoha obcích svá náměstí, ulice a pomníky, proč tedy nevyjít vstříc návrhům i petici a pomníkem Václava Havla neučinit ruzyňské letiště? Nyní, tak brzy po Havlově smrti, by asi nebylo rozumné pojmenovávat (či dokonce přejmenovávat) ulice a náměstí jeho jménem. Jen by se tím přidělaly starosti lidem či firmám kvůli výměně dokladů.
Letiště je i z tohoto důvodu výborná volba.
Připomene jméno a památku Václava Havla i zahraničním návštěvníkům Česka. Snad pro ně název Letiště Václava Havla Praha bude srozumitelnější a pochopitelnější než Letiště Praha Ruzyně. Naštěstí pro cizince má jméno Václav Havel jen jediný diakritický znak; nakonec takové znaky mají i renomovanější jazyky jako španělština, francouzština či italština. (Jméno jediného našeho prezidenta bez jakéhokoli diakritického znaku ve jméně sem nemůžu napsat, aby mi neupadla ruka.)
Pokud k přejmenování pražského letiště dojde, octne se Václav Havel v poměrně dobré společnosti, jak můžeme usoudit z letmo vybraných názvů některých světových letišť:
John Fitzgerald Kennedy – New York City
Ronald Reagan – Washington, D. C.
Louis Armstrong – New Orleans
Edward O’Hare – Chicago
Pierre Trudeau – Montreal
Indíra Gándhíová – Dillí
David Ben-Gurion – Tel Aviv
John Lennon – Liverpool
Charles de Gaulle – Paříž
Leonardo da Vinci – Řím
Wolfgang Amadeus Mozart – Salzburg
Frederick Chopin – Varšava
Lech Walesa – Gdańsk
Dalo by se pokračovat, třeba letištěm Alexandra Makedonského v řecké Kavale atd. Dokonce i Bratislava má Štefánikovo letisko. Můžeme tušit, že s většinou jmenovaných by pan Havel rád zašel k Tygrovi na pivo, i když bychom našli po světě i výjimky (možná ajatolláh Chomejní a Teherán?).
Jestlipak ve všech jmenovaných (i nejmenovaných) případech se příslušná odpovědná místa kroutila podobně jako zatím u nás v Praze? Snášeli snad v Salzburgu nebo ve Varšavě argumenty, že Mozart či Chopin neradi létali? (Je to zajisté nesmyslný příměr, protože za života skladatelů samozřejmě letecká doprava neexistovala, ale pořád dobrá analogie k tomu, že se města nebála letiště po významné osobnosti pojmenovat. A mimochodem, po kterém nedávno zemřelém papeži se jmenuje letiště v Krakowě?) Máme v Praze nádraží Masarykovo i Wilsonovo, proč tedy nemít letiště Havlovo?
Vládo, radní, orgánové – na co pořád čekáte…?
Michal Ptáček
Jak jsem ušetřil za elektřinu

Cena za elektřinu vyletěla vzhůru a v důchodcovské domácnosti vyvstala potřeba nějakou tu korunu ušetřit. Podívejme se tedy, jak jsem ušetřil (nebo do budoucna ušetřím), když jsem všechno utratil.
Michal Ptáček
Fotbalový šampionát ... a my

Probíhajícího mistrovství světa v kopané se zúčastnilo 32 mužstev. Česká reprezentace scházela, protože v baráži nepřekonala ani prvního soupeře Švédsko.
Michal Ptáček
Naši fotbalisté v evropských ligách

Podívejme se na vytížení českých hráčů v nejsilnějších evropských ligách z pohledu právě uplynulého víkendového ligového kola.
Michal Ptáček
Kdo vyhraje fotbalovou ligu?

Začal 30. ročník samostatné české ligy. Byli pasováni favorité, sázkovky vypsaly kurzy. Podle historie ovšem lze mistra dobře odhadnout už po prvním kole, které proběhlo o víkendu.
Michal Ptáček
JIPka parkovala v Lánech

Nechci komentovat zdravotní stav prezidenta Zemana, ale zamyslet se nad jeho zdravím/nemocí a hospitalizací/nehospitalizací z jiného pohledu.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
ANALÝZA: Co když se ukrajinská dohoda už dopéká? Kyjev i Evropa jsou prý spokojeny
Premium Kolem Ukrajiny panuje pěkný chaos. Kdekdo nadává Donaldu Trumpovi, že leze Vladimiru Putinovi do...
Námluvy Pirátů a Zelených? Představy obou stran o spolupráci se liší
Piráti necelého půl roku před volbami hledají způsob, jak zaujmout voliče. Posílili kampaňový tým a...
Loučení s papežem Františkem skončilo. Vzdalo mu hold 250 tisíc lidí
Přímý přenos Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Podle Vatikánu mu...
Muž vylekal lidi střelbou z plynové zbraně. Jsem nadšenec do armádního vybavení, řekl
Téměř policejní manévry vyvolal muž, který si na Velikonoční pondělí na Vodárenském vrchu u...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 90
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1548x