Letiště pojmenovaná po osobnostech

Jak je to ve světě, zatímco Ruzyně stále zůstává Ruzyní. Malý exkurs po světě. Týká se samozřejmě návrhu pojmenování pražského letiště po nedávno zemřelém exprezidentovi Václavu Havlovi.

Ať už jsou názory na Václava Havla jakékoli, určitě se mu nedá upřít statečný postoj v komunistických dobách, který zaplatil mnohaletým vězněním, perzekucemi i poničeným zdravím. Byl to také asi jediný náš poválečný státník, kterého ve světě opravdu znali i uznávali. Ne náhodou se jeho jméno vyskytovalo mezi kandidáty pro Nobelovu cenu míru.

Měli jsme tedy v historii dva opravdu význačné prezidenty. Zatímco tatíček Masaryk dostal v mnoha obcích svá náměstí, ulice a pomníky, proč tedy nevyjít vstříc návrhům i petici a pomníkem Václava Havla neučinit ruzyňské letiště? Nyní, tak brzy po Havlově smrti, by asi nebylo rozumné pojmenovávat (či dokonce přejmenovávat) ulice a náměstí jeho jménem. Jen by se tím přidělaly starosti lidem či firmám kvůli výměně dokladů.

Letiště je i z tohoto důvodu výborná volba.

Připomene jméno a památku Václava Havla i zahraničním návštěvníkům Česka. Snad pro ně název Letiště Václava Havla Praha bude srozumitelnější a pochopitelnější než Letiště Praha Ruzyně. Naštěstí pro cizince má jméno Václav Havel jen jediný diakritický znak; nakonec takové znaky mají i renomovanější jazyky jako španělština, francouzština či italština. (Jméno jediného našeho prezidenta bez jakéhokoli diakritického znaku ve jméně sem nemůžu napsat, aby mi neupadla ruka.)

Pokud k přejmenování pražského letiště dojde, octne se Václav Havel v poměrně dobré společnosti, jak můžeme usoudit z letmo vybraných názvů některých světových letišť:

John Fitzgerald Kennedy – New York City

Ronald Reagan – Washington, D. C.

Louis Armstrong – New Orleans

Edward O’Hare – Chicago

Pierre Trudeau – Montreal

Indíra Gándhíová – Dillí

David Ben-Gurion – Tel Aviv

John Lennon – Liverpool

Charles de Gaulle – Paříž

Leonardo da Vinci – Řím

Wolfgang Amadeus Mozart – Salzburg

Frederick Chopin – Varšava

Lech Walesa – Gdańsk

Dalo by se pokračovat, třeba letištěm Alexandra Makedonského v řecké Kavale atd. Dokonce i Bratislava má Štefánikovo letisko. Můžeme tušit, že s většinou jmenovaných by pan Havel rád zašel k Tygrovi na pivo, i když bychom našli po světě i výjimky (možná ajatolláh Chomejní a Teherán?).

Jestlipak ve všech jmenovaných (i nejmenovaných) případech se příslušná odpovědná místa kroutila podobně jako zatím u nás v Praze? Snášeli snad v Salzburgu nebo ve Varšavě argumenty, že Mozart či Chopin neradi létali? (Je to zajisté nesmyslný příměr, protože za života skladatelů samozřejmě letecká doprava neexistovala, ale pořád dobrá analogie k tomu, že se města nebála letiště po významné osobnosti pojmenovat. A mimochodem, po kterém nedávno zemřelém papeži se jmenuje letiště v Krakowě?) Máme v Praze nádraží Masarykovo i Wilsonovo, proč tedy nemít letiště Havlovo?

Vládo, radní, orgánové – na co pořád čekáte…?

Autor: Michal Ptáček | úterý 20.3.2012 21:26 | karma článku: 12,14 | přečteno: 1286x
  • Další články autora

Michal Ptáček

Jak jsem ušetřil za elektřinu

31.1.2023 v 16:20 | Karma: 13,89

Michal Ptáček

Fotbalový šampionát ... a my

12.12.2022 v 13:30 | Karma: 8,50

Michal Ptáček

Kdo vyhraje fotbalovou ligu?

1.8.2022 v 21:45 | Karma: 4,21

Michal Ptáček

JIPka parkovala v Lánech

11.10.2021 v 15:50 | Karma: 25,71