Jak jsem ušetřil za elektřinu

Cena za elektřinu vyletěla vzhůru a v důchodcovské domácnosti vyvstala potřeba nějakou tu korunu ušetřit. Podívejme se tedy, jak jsem ušetřil (nebo do budoucna ušetřím), když jsem všechno utratil.

Máme celkem novou lednici, která má proti dřívější téměř o polovinu nižší spotřebu. S mrazákem toho moc nenaděláme, používáme mikrovlnnou troubu a občas malou pečicí troubičku, rychlovarnou konvici (také na ní těžko ušetřit elektřinu), nějaký ten mixer, kávovar, vysavač... Potřebné a těžko nahraditelné věci. Sporák indukční, ten by měl být energeticky nejúspornější, s klasickou elektrickou troubou, nepříliš často používanou.

OLED televizor docela žere, v tabulkách úspornosti bývá označován písmenem F, ale jak na televizi ušetřit? Leda nemít žádnou, anebo s nějakou malinkou obrazovkou. Tady úsporná pšenka nepokvete.

Elektřinu odebírají v malé míře některé další spotřebiče jako počítač, modem, elektrické hodiny, nabíjení mobilů a notebooku, něco spíš výjimečně tiskárna. Taky těžko ušetřit, leda se těch přístrojů vzdát.

Zaměřil jsem se proto na osvětlení. Samozřejmě už dávno v domácnosti svítí různé úsporné žárovky, LEDky, nemáme jedinou klasickou žárovku (která víc topí, než svítí).

Jako největší žrout elektřiny se ukázaly stojací lampy s 230wattovým halogenem. Jejich příkon 230 + 28 W byl neslučitelný s jakoukoli formou úspory. Bohužel musely být nahrazeny novými lampami, jejichž svítivý výkon je podobný, ale mají LEDková svítidla s odběrem 18 + 5 W. Jenže náhrada lamp tvořila zásadní finanční položku, v tomto případě 2krát 2.635 Kč.

Další náhrady byly o něco lacinější, ačkoli LEDkové žárovky Philips přišly na 2krát 466 a jednou 227 Kč. Prakticky náhrada klasické 100wattové žárovky nyní potřebuje pouze 7,3 W. V předsíňce došlo k výměně zářivkového tělesa (18 W) za novou LED-lampu s příkonem 10 W.

Propočetl jsem u jednotlivých svítidel předpokládanou průměrnou denní dobu svícení – před změnou a po ní. Vyšlo, že denní úspora bude 690 W (tedy 0,69 kWh). To je zajímavý údaj, avšak potřebujeme ho převést na peníze.

Vševědoucí Google mi sdělil: »Průměrná cena elektřiny pro domácnosti je v současné době zhruba 9,11 Kč / kWh. V roce 2022 byla průměrná cena 4,98 Kč / kWh.«

Cena energie se tedy zvýšila téměř na dvojnásobek, takže dříve bych svými nynějšími masivními investicemi tolik neušetřil. Mimochodem, výše těch popsaných investic byla 6.678 Kč. Tak kdypak ty peníze dostanu zpátky?

Za rok bych měl ušetřit 482 kWh, které při ceně 9 Kč za kilowatthodinu udělají 4.336 Kč. Zůstane-li cena taková, za dva roky by moje úspora měla být 8.672 Kč, takže by se mi vstupní částka bohatě umořila. Nelze počítat, že by cena elektřiny klesla, anebo ne významně, ale výše popsaná úsporná opatření přinesou i tak efekt do dvou let. Tak teď už se jich jen dožít...

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Michal Ptáček | úterý 31.1.2023 16:20 | karma článku: 13,89 | přečteno: 699x
  • Další články autora

Michal Ptáček

Fotbalový šampionát ... a my

12.12.2022 v 13:30 | Karma: 8,50

Michal Ptáček

Kdo vyhraje fotbalovou ligu?

1.8.2022 v 21:45 | Karma: 4,21

Michal Ptáček

JIPka parkovala v Lánech

11.10.2021 v 15:50 | Karma: 25,71