Jména

Některá jména se vryla do naší paměti, některá zanechala hlubokou brázdu dokonce v paměti národa. TGM. Prezidenta Masaryka ze tří písmen pozná i žák, který včera jedničku z dějepisu nepřinesl. 

Za písmeny JKT odhalíme Tyla, autora textu naší hymny. Mnozí dešifrují z trojice písmen i JJR, autora vánoční mše, oblíbené “Rybovky”.

Pedagogové se po celou dobu studií učili od toho nejpovolanějšího, s učitelem národů, tvůrcem nové pedagogiky, se setkávali tak často, že do svých sešitů nepsali Komenský. Psali to zkráceně. Jak? JAK.

Některá jména jsou však pozapomenutá. Již více než sto let ohřívá vodu v některých domácnostech nebo na chalupě KARMA, mladší generace zná modrý plamínek spíš z koupelen prarodičů. Logo složené z počátečních písmen jména a příjmení se vybaví asi jen zasvěceným plynárenským odborníkům. Připomíná úspěšného vynálezce a podnikatele z první poloviny dvacátého století Karla Macháčka.

Téměř sto let už se vyrábějí motocykly JAWA. Jméno firmy také odkazuje na jejího zakladatele Františka Janečka, který zakoupil licenci na výrobu motocyklů Wanderer.

Možná se ale budete muset podívat na wikipedii na zakladatele ALZA.cz,  “mladé” společnosti z 90. let minulého století, ač jste u alzaboxů “pečení vaření”. 

Jména nás zavedou i do pánského kadeřnictví. V sestřihu na Havla nehledejte polistopadového prezidenta, s ním je spojen snad jen úsměvný kratší (se)střih kalhot. Za tímto účesem stojí “Havlíček, Havel”, autor epigramů Karel Havlíček Borovský. V době, kdy se vlasy na krku hodně vystříhávaly, nosil účes plný, na tupo zastřižený. Prostě “na Havla”.

Nelichotivý býval účes “na Emana”, nazývaný prý podle žižkovského holiče Emana Kodyma. Naštěstí se tehdy nosily klobouky…

A jak to bylo v šedesátých letech s “vlasatci”, kterým se hanlivě říkalo Máničky? Že vypadali jako holky? Marušky, Máni, Máničky? Nebo účes připomínal vlasy Hurvínkovy kamarádky Máničky, na ramena s ofinkou? Kdo ví…

Sestřih “na Jágra” asi vysvětlovat není třeba.

Když nějakému klukovi, třeba Jakubovi, řeknete, že je Matěj, asi nebude nadšený. Stejně, jako když někoho, třeba Matěje, označíte jako Kubu, případně ještě Nekňubu. Sdělujete jim, že jsou tak trochu “budižkničemu”. Prostě žádní Einsteinové.

Zato když kterémukoli Kubovi nebo Matějovi nebo komukoli jinému řekneme, že “má Filipa”, velmi ho potěšíme, míti filipa znamená být důvtipný, chytrý, umět si poradit. Výkladů původu tohoto rčení je více, fejeton o tom napsal Karel Čapek.

V Karlových Varech se lze právě v těchto dnech setkat s herci, kterým se podařilo získat Oscara, cenu Akademie filmového umění a věd. Oscar je vlastně přezdívka odměny v podobě sošky. Název Oscar poprvé použil novinář v roce 1934, když glosoval úspěch Katharine Hepburn, která získala první sošku.

Poměrně nové je “dělat zagorku”, prostě dělat fóry, ofuky, otálet, neumět se rozhodnout. Snad to má něco společného s rolí, kterou Hana Zagorová hrála ve filmu Trhák s Jurajem Kukurou. On jí nadbíhal, ale ona stále váhala.

Když měly děti dříve kašel, předepsali jim lékaři “Brdlíka”. Sirup, který opravdu zabíral.  V letech 1911 až 1919 vykonával MUDr. Brdlík funkci odborného asistenta na České klinice pro dětské choroby LF UK v Praze. V roce 1916 získal habilitaci pro obor dětského lékařství. V roce 1930 byl jmenován přednostou I. Dětské kliniky LF Univerzity Karlovy.

Dostanete – li recept na “járyše”, tak se radujte. Jde o “vodičku” pro zklidnění podráždění a zánětu kůže. Jarischův roztok se hodí pro všechny typy pleti.

Měli jste už “holtera”? Přístroj pochází z dílny amerického biofyzika Normana Jefferise Holtera. Poprvé ho vyzkoušel v roce 1947. Byl těžký a velký, dnes jde o malou krabičku, která slouží k neinvazivnímu vyšetření srdce. Kardiolog získá přesnější obraz o chování srdce v klidu i při zátěžových situacích v různých fázích dne. 24 hodinový monitorink přežijeme v pohodě.

Jen toho Alzheimera se všichni obáváme, nikdo po něm netouží… Parkinsona taky nikdo nechce, ale oba chodí mezi námi, každý má v ruce “peška”, a ten občas prostě někoho bouchne…

Zkuste si v neděli večer vzpomenout na několik jmen z textu. Druhý červenec je Mezinárodním dnem proti zapomínání...

Autor: Olga Medová | sobota 1.7.2023 23:32 | karma článku: 15,28 | přečteno: 269x
  • Další články autora

Olga Medová

Aj tak sú stále frajeri

3.5.2024 v 23:40 | Karma: 18,88

Olga Medová

Jeden čáp jaro nedělá

28.4.2024 v 13:07 | Karma: 11,01

Olga Medová

Zahalená a odhalená

7.4.2024 v 8:46 | Karma: 14,36

Olga Medová

Čas. Zimní i letní…

31.3.2024 v 21:36 | Karma: 20,04

Olga Medová

Útřivé

18.3.2024 v 23:55 | Karma: 15,69