Zatím se našly "zakázané" knihy. Budou to příště bomby?

Páteční zásah v muslimské modlitebně vyvolal pořádný rozruch. Muslimové se čílí, že jim policie "pošlapává" náboženské sobody. Pro mě na celé věci není nejpřekvapivější, že se našly nějaké "závadné" knihy, ale že celou akci mělo pod dozorem ÚOOZ. Tedy útvar, který by měl řešit nejzávažnější kriminalitu. Skutečně tedy šlo jen o nějaký spisek šířící nenávist, nebo bylo ve hře ještě něco horšího?

Co se týče policejního zásahu, tak hádám, že policie vstoupila do mešity z taktických důvodů, protože potřebovala, aby se dotyční podezřelí nacházeli všichni pokud možno na stejném místě. Policie zkátka věděla kdy a kam si pro ně má přijít. Kdyby to byla schůze spolku zahrádkářů, tak by to bylo v pořádku, ale takhle je to "náboženská perzekuce".

Pokud jde ale o samotné obvinění, pak jsem poměrně skeptický. Termín "šíření nenávisti" je dosti vágní a u soudu se takovéto věci budou velmi obtížně prokazovat. Stačí si jen vzpomenout na humbuk kolem vydání Mein Kampf. Poslat někoho do vězení jen za držení nebo šíření "závadných" knih je silná káva. Muselo by se dokazovat, že dotyčný skutečně aktivně usiloval o nějaké násilí. Že například plánoval útoky na synagogy nebo něco podobného.

Nejsem právník, ale mám za to, že nestačí, jestli nějaký skutek splňuje nebo nesplňuje znaky nějakého trestného činu, ale záleží i na tom, jaká je "společenská nebezpečnost" daného činu. Třeba svaz Mladých komunistů nakonec soud nerozpustil, protože ačkoliv měli v programu nedemokratické teze, jejich "společenská nebezpečnost" byla minimální. Lapidárně řečeno to byli prostě jen žvanilové, kteří pro stát nebyli hrozbou. Analogicky by policie musela dokázat, že zadržení skutečně představovali reálné nebezpečí.

Výzvy k násilí nemají v demokratické společnosti co dělat. Ale jen držení nějaké knihy na vězení nestačí. Taky jsem si před pár lety přečetl Mein Kampf a aktivním nacistou jsem se nestal. Důležité je neztratit hned hlavu a vyhodnotit, co reálně hrozí nebo ne. Situaci by neprospělo, kdyby teď vypukla nějaká hysterie.

Zapojení ÚOOZ mě poněkud mate. Připadá mi zvláštní, že by vyšetřovali držení nenávistné literatury. Jejich účast jako by napovídala, že v celé záležitosti jde o cosi závažnějšího. Informace jsou zatím spíš protichůdné. Zprávy o nalezených výbušninách a zbraních policie popřela. Zadržený Čech je vyšetřovaný na svobodě a cizinci mají být vyhoštěni. To nevypadá jako vyšetřování odvráceného teroristického útoku. Snad se dozvíme časem víc a nebude z toho nějaká blamáž.

Existence radikálů mezi českými muslimy je sama o sobě závažná zpráva. Doufám, že policie bude jejich aktivitám věnovat náležitost pozornost. Knihy nezabíjejí, ale lidé mohou. Zatím jediná nálož, která tu explodovala, byla ta ukrytá v trezoru palestinckého velvyslance. A upřímně bych si přál, aby při tom zůstalo. Rázný zásah v modlitebně ukazuje, že policie bere potenciální hrozby vážně.

Ústředí muslimských obcí by místo stížností na policii udělalo lépe, kdyby svou pozornost zaměřilo na některé své členy. Odhalení radikálně smýšlejících souvěrců jim na popularitě rozhodně nepřidá. Pan Alrawi může asi těžko očekávat, že si tímhle postupem získá důvěru veřejnosti. Pokud chce rozdmýchávat vášně proti své komunitě, tak konfrontační tón je nejjistější způsob, jak toho dosáhnout.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Oldřich Mazal | pondělí 28.4.2014 10:35 | karma článku: 18,21 | přečteno: 819x