Generálka státních maturit

V pondělí ráno přijdou maturanti do škol slavnostně oblečeni a celí nervózní .... Takhle to zatím nejspíše nebude. Maturantům se dokonce nic nestane ani v případě, že zůstanou doma a udělají si delší víkend. Nervóznější asi budou učitelé, kteří mají natrénovat chod celé akce.

Pro maturanty o nic nepůjde, bude to jen generální zkouška. Na jaře už pak budou muset přijít, ale riziko neúspěchu se bude napoprvé blížit nule, příliš ostrým hodnocením to určitě hned nezačne.

Státní maturita zdaleko není jen záležitost toho, co se má zkoušet. Naopak hlavní problém představuje organizační zabezpečení akce. Do něj patří utajená příprava, dodání zkušebních materiálů do škol, jejich přesné zpracování.

Jak je vše dokonale promyšleno vytušíme již z toho, že pro každého žáka budou prý na každou zkoušku zaslány z centra prázdné tiskopisy a papíry s jeho jménem, které převezme těsně před zkouškou  na základě předložení průkazu totožnosti. Dokonalost sama.

Když se nad tím zamyslíme, tak začneme trochu kroutit hlavou: Maturant, který na svou školu chodil čtyři roky (na víceletém gymnáziu až osm let) předloží před každou zkouškou - to je také až 3x za den - svým učitelům občanský průkaz a ti zkontrolují jeho totožnost a pak mu proti podpisu vydají jeho papíry ke zkoušce. Vtírá se otázka: Je všechno takhle promyšlené do posledního detailu? Známe přece všichni z praxe spoustu případů, kdy právě snaha zorganizovat každý nepodstatný detail vedla ke katastrofálním opominutím a chybám.

Jste-li však náhodou přesvědčeni, že takhle to opravdu má být a konečně ve školství začne pořádek, pak upozorním na oblast, kde takový pořádek nemáme - na přijímací zkoušky na střední školy. Je pravda, že teď se skoro nedělají, je málo žáků a berou se podle vysvědčení ze ZŠ. Ale jistě přijde doba, kdy se přijímací zkoušky na SŠ zase vrátí. Pak se někdy v dubnu dostaví na vybranou SŠ žáci 9. tříd ZŠ, které tam nikdo nezná. Obvyklá praxe bývala, že pověřený učitel četl seznam přihlášených uchazečů a ti se hlásili, že jsou přítomni. Kontrola totožnosti žádná! Neznámí žáci na neznámé škole (často v neznámém městě). Je možno takto pokračovat? Přijímací zkoušky na SŠ v našem státě mohl po léta konat třeba chytřejší bratr nebo taky soused z ulice. Jenže před koncem 9. třídy část žáků ještě ani občanský průkaz nemá. A co uchazeči o studium na 8-letá gymnázia? Tam je dokonce možné, že u malých dětí zaskočí ke zkoušce chytrá sestřička místo svého houpějšího bratra a projde to. Tohle je jistě třeba řešit. Je vidět, že státní maturity mají značný význam - už teď dokázaly upozornit na problém, který po léta nikdo neviděl.

Samozřejmě státní maturity mají především objektivně zhodnotit výstupní znalosti maturantů. Hodnocení bude probíhat podle objektivních kriterií a s velkým nasazením výpočetní techniky. To vše jistě musí zlepšit práci škol. Přesto část našich odborníků upozorňuje, že v zemích, kde podobné testování již několik let běží, zvažují, že od něj zas ustoupí. Snadno se totiž stane, že školy přesně vystïhnou, co se po maturantech  chce a začnou žáky trénovat právě jen na řešení maturitních úloh. Žáci pak dostávají místo opravdového vzdělávání založeného na  přemýšlení jen instrukce, jaké konkrétní heslo představuje správnou odpověď, kterou mají v testu zaškrtnout nebo zapsat do připravené kolonky.

Nečekejme od státních maturit zásadní změnu - když za starého Rakousko-Uherska maturovalo možná kolem 10% populace a dnes 60%, tak to musí být jiné. A státní maturita určitě nesmaže rozdíly mezi maturitou na gymnáziu a různých typech odborných škol. Co od ní tedy vlastně máme čekat?

 

Autor: Jaroslav Matějka | sobota 9.10.2010 21:57 | karma článku: 8,98 | přečteno: 945x
  • Další články autora

Jaroslav Matějka

Skalákovy žáby

25.5.2013 v 11:45 | Karma: 26,16

Jaroslav Matějka

Reklama?

7.1.2012 v 11:28 | Karma: 11,49